Hypotéka a daně – jak výrazně lze ušetřit?
Možnost financovat své bydlení je v současné době v podstatě jenom jedna jediná. Ptáte se jaká? Většina lidí to pochopitelně velmi dobře ví. Je to bankovní hypotéka. Jde o účelový úvěr, který má mnohé možnosti využití. Když se podíváme konkrétně, je možné získat finanční částku, kterou je možné použít na:
- Nákup nemovitosti
- Rekonstrukci nemovitosti
- Stavbu nemovitosti
Dalším lákadlem je i bohatá nabídka různě vysokých částek, nebo i to, že s hypotékami je spojený i nízký úrok, díky čemuž jsou považovány za nejvýhodnější půjčky na trhu. Není to ale jediné pozitivum, pokud mluvíme o výhodnosti. Opomenout rozhodně nelze ani to že, mohou přijít vhod z daňového hlediska. Jak je na tom hypotéka a daně? Na to se podíváme společně.
Contents
Hypotéka a daně – co si lze odečíst?
Nejprve se podívejme na to, jak spolku hypotéka a daně souvisí. Je totiž celkem pochopitelné, že bude třeba vědět a znát to, co vlastně si lze u hypotéky v případě daní přesně odečíst. Abychom na tuto otázku odpověděli, je třeba říci, že si lze snížit takzvaný daňový základ. Jde o sumu, ze které se následně vypočítává reálná daň. A konkrétně co daný daňový základ snižuje? Jsou to zaplacené úroky.
Každá konkrétní splátka se totiž ve většině případů skládá ze dvou věcí. První věc je takzvaná jistina. Zde je to ona částka, kterou jste si půjčili a kterou vracíte. Druhá věc je potom úrok, který je dnes samozřejmou součástí většiny půjček. A právě výše daného zaplaceného úroku je tou sumou, o kterou si jednoduše snížíte daňový základ. O tom, jak velký zaplacený úrok bude, rozhoduje celá řada věcí. A to:
- Výše samotného úroku v procentech
- Výše částky, která byla v rámci hypotéky získána
- Splátkový kalendář nastavený pro hypotéku
Ne u každé nemovitosti
Spojení hypotéka a daně se tedy na první pohled může jevit poměrně výhodně. Možnost ušetřit však nemají všichni. Je třeba říci, že záleží na tom, co budete hypotékou přesně financovat. Pokud za dané peníze pořídíte například chalupu, nebo chatu, či jiný druh rekreačního objektu, či jenom pozemek pro něj, tak máte smůlu. Je to dáno tím, že pravidla a zákony jsou nastaveny tak, že spojení hypotéka a daně může být výhodné jenom ve chvíli, kdy jste si za tuto půjčku pořídili nemovitost, kterou budete dlouhodobě obývat. Jde tedy o nemovitost, která skutečně slouží výhradně jenom k vašemu bydlení a ničemu jinému.
Pravidla jsou však celkem benevolentní, a tak musíme říci, že to nemusíte být nutně jenom vy, kdo v nemovitosti žije. Může se jednat o nemovitost, kde žije třeba druhý z manželů, kde žijí vaše děti, nebo zde bydlí vaši rodiče, popřípadě prarodiče. Tedy někdo přímo z rodiny. Pokud jde ale o situaci, že v dané nemovitosti bydlí někdo cizí, komu ji navíc pronajímáte za určitou částku, tak opět máte smůlu a daňový základ si o zaplacené úroky bohužel nebudete moci snížit. Pravidla jsou v tomto směru nastavena jasně.
Kolik si lze odečíst?
Pojem hypotéka a daně se stává pojmem ještě lákavějším, když se podíváme na konkrétní částky. Tedy na to, o kolik si lze snížit daňový základ. Pokud se podíváme na maximální měsíční sumu, tak ta nesmí přesáhnout hodnotu 25 000 korun českých. Zde mluvíme skutečně jenom o úrocích, a tak je pochopitelně jasné, že výše hypotéky může být poměrně velká a stejně se do této kategorie vejde v podstatě každý. Dále je třeba podívat se i na roční sumu, které z této částky jasně a přirozeně vychází. Jedná se o sumu ve výši 300 000 korun českých v rámci jednoho roku.
Jak je vidět, jde o sumy celkem vysoké a tak je to pro mnoho lidí určité pozitivum. Když se podíváme na to, jak velká je v současné době daň, tak ta činí 15 procent. Pokud by tedy byla využita celá maximální roční částka, znamená to, že zaplacený úrok může pomoci k tomu, že si konkrétní člověk ušetří na daních sumu ve výši 45 000 Kč. A to už je dobrý důvod toto nepodceňovat.
Pro koho je odečtení možné?
Není to samozřejmě pro každého, jelikož si hypotéka a daně je spojována jenom s těmi, kteří si hypotéku skutečně berou. Nelze tedy využívat třeba toho, že si hypotéku vezme sama manželka, a úroky si bude chtít odečítat její manžel, pokud s ní bydlí v bytě. Je důležité, aby ten, co si chce úroky odečítat, byl přímo uvedený ve smlouvě. Zkrátka a jednoduše zde musí být uveden. A to platí i v případě, že je to právě on, který hypotéku splácí. I kdyby ji zaplatil celou, tak rozhoduje to, aby bylo jeho jméno součástí smlouvy.
Stejně tak dodejme i další důležitou informaci, která souvisí s tím, že je nutné brát v potaz také katastr nemovitostí. Je to dokonce povinnost, pokud je žádáno o snížení daně. Při první žádosti, tedy při prvním podání takto zvýhodněného daňového přiznání je třeba přiložit i výpis z katastru. K tomu je dále nutné přidat i další dokument, který je potvrzením o zaplacených úrocích. Ten vydává banka.