Půjčky od lidí mají mnoho podob
Pojem půjčky od lidí je dnes skloňovaný stále více. Není se čemu divit, jelikož tato možnost mnohé zajímá stále více. Když se na něho podíváme blíže, může mít mnoho podob. Ten, kdo se v půjčkách zase až tolik nevyzná, může být negativně překvapený tím, že si vlastně půjčil někde úplně jinde, než původně chtěl. Proto se podívejme společně, jako možné podoby v tomto segmentu existují.
Contents
Půjčka od lidí může zahrnovat i vaše příbuzné
Tomu, kdo potřebuje půjčit, se doporučuje nejprve oslovit své příbuzné. Není se čemu divit, jelikož právě ti jsou osobami, které mohou poskytnout peníze nejvýhodněji. Když jsou v rodině dobré vztahy, je taková půjčka od lidí také jednou z možností. Poměrně časté to bývá ve chvíli, kdy potomek požádá o půjčku své rodiče, a ti mu s ohledem na výhodnost půjčí.
I tato cesta však může mít svá negativa. Pokud jsou peníze vráceny dle plánu, je to ideální stav. Jsou ale i případy, kdy právě taková půjčka dokázala na dlouhá desetiletí zničit veškeré společné vztahy. To platí i o půjčkách mezi přáteli, nebo jinými známými. Proto i u těchto půjček doporučujeme:
- Sepsat informace o půjčce
- Specifikovat detaily vrácení
- Potvrdit přijetí peněz, i splátek
Možností je i lichvář – tomu se doporučujeme vyhnout
Pojďme na druhé představení toho, jak mohou půjčky od lidí vlastně vypadat. Zatímco výše jsme uvedli, že se jedná o možnost nejvýhodnější, nyní půjdeme doslova na opačný břeh. Je třeba říci, že to co nyní budeme popisovat, je možnost nejméně výhodná. Mluvíme totiž o lichvářích, kteří rozhodně nepatří do skupiny výhodných úvěrových poskytovatelů. Tuzemská legislativa se je dokonce snaží vymítit. Ne vždy se to ale daří. Bohužel platí, že kde je poptávka, je také nabídka. Hlavně problémoví klienti takové půjčky aktivně vyhledávají a tak logicky daná možnost stále existuje. My ji však nedoporučujeme, ani jako poslední možnost.
Jaké jsou hlavní nevýhody lichvářů? Je to samozřejmě vysoká úroková sazba, která nemusí činit jenom desítky, ale může činit i stovky procent. V praxi to jasně znamená, že se jedná o úroky, které lze označit slovem likvidační. Kdo si takou půjčku vezme, ten se z ní většinou už nedostane. A k tomu všemu musíme přidat i celkem nevybíravé praktiky spojené s vymáháním peněz. V některých případech jsou na hraně zákona, v jiných případech jsou doslova za hranou. I na to pamatujte.
P2P půjčky se dostávají do popředí
Pojďme na další příklad toho, jak mohou vypadat půjčky od lidí. Jsou to takzvané P2P půjčky, které jsou v zahraničí velkým hitem, a u nás jsou ještě v začátcích. Do popředí se ale dostávají stále více. Je třeba dodat, že tento trh se teprve vyvíjí a tak některé společnosti zde existují dlouhodobě, jiné jsou tu pouze nově a některé již skončily. Vhodné je proto vybírat hlavně podle celkové stability. Když se podíváme na několik unikátů, proč jsou dané půjčky od lidí tak vyhledávané, rozhodně sem patří:
- Jistota velmi příznivé úrokové sazby
- Individuální přístup
- Snadné vyřízení
Vše funguje tak, že si žadatel o půjčku požádá a poté záleží na konkrétních investorech zapojených v systému, zda peníze poskytnou, nebo nikoliv. V podstatě se na takovou půjčku skládají. Pokud se jim povede se složit, tak ji daný žadatel zcela pochopitelně dostane. Důvodem toho, proč se investoři skládají stále více, je to, že půjčky od lidí jim pomáhají zhodnocovat jejich kapitál. A to právě o úrokovou sazbu, kterou navíc platí ten, který peníze dostane.
Někdy o nich ani nevíte
Jsou investiční systémy, které sdružují poskytovatele nebankovních půjček, ale i bankovní půjčky. Ti následně nabízejí své půjčky k investicím a lidé do nich také mohou vložit své peníze. Jednou ze známých platforem je třeba Mintos. Kdo se zaregistruje jako investor, ten může vidět, že půjčky od lidí zde dostávají zcela novou podobu. Na první pohled si žadatelé půjčují od nebankovních subjektů, ale v praxi to znamená, že se na danou hodnotu úvěru skládá jak onen nebankovní subjekt, tak i soukromá osoba, která chce stejně jako u klasických půjček zhodnocovat své finanční prostředky. Nejde však o přímé půjčování, a tak tato možnost není jasným příkladem toho, co jsme v našem článku zamýšlely.
Běžné soukromé osoby půjčovat nemůžou
Dříve bylo běžné, že si žadatel mohl klasicky půjčit i od soukromé osoby – podobně, jako od nebankovní společnosti. Nyní je situace zcela jiná. Jelikož cílem našich zákonodárců je především ochránit spotřebitele, musí mít každý nebankovní poskytovatel licenci. Kdo si o ni nepožádal, ten nyní nesmí půjčky nabízet. A až budou licence schvalovány, nebude to moci dělat nikdo, kdo ji mít nebude. Půjčky od lidí tak přijdou o jednu z možností, která byla v minulosti také klasickou. Nemáme na mysli výše popsané lichváře, ale běžné soukromé osoby, které poskytovali svůj kapitál mimo jakékoliv systémy. Nutno říci, že řada těchto lidí se nyní vlivem daných zákonných úprav přesouvá do P2P segmentu, kde se z nich stávají klasičtí investoři. Přišli však o možná vyšší procenta z úrokových sazeb, ale na druhou stranu mají jistotu, že jim odpadne i mnoho práce s případným vymáháním nesplacených získaných úvěrových produktů.