website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Chystáte se podat své první daňové přiznání? Máme pro vás návod jak podat daňové přiznání v 6 krocích

Nejvyšší čas podat daňové přiznání. Je to vaše poprvé a máte z toho strach? V dokumentu na vás vykukuje celá řada kolonek a nevíte, kam příslušené formuláře odevzdat? A musím se stavit na zdravotní pojišťovně a vše jim ukázat? Podat daňové přiznání není tak těžké, jak se na první pohled může zdát. S naším návodem krok za krokem to hravě zvládnete.

Contents

Březen na finanční úřad vlezem

Březen je měsícem daní. Většina OSVČ vše začíná řešit až v tomto měsíci a celá situace vzbuzuje více hrůzy než radosti. Zaměstnanci jsou od této povinnosti osvobozeni, protože za ně dělá vše zaměstnavatel a účetní v práci v rámci ročního zúčtování daně. A to včetně daňových bonusů, nezdanitelných částek nebo vratky. Daňové přiznání nemusí být vaše noční můra. Ať už jej letos podáváte poprvé nebo jste jen nervózní, nedělejte si z ničeho velkou hlavu. Máme pro vás postup, který vás provede krok za krokem daňovým přiznáním.

Víte kolik odvedete na daních z vašeho platu na rok 2018? Podívejte se na aktuální přehled odvodu daní pro letošní rok.

1,2,3! Nejdříve si vše spočítejte

Prvním krokem při odevzdání daňového přiznání je vše si spočítat. Všechny vaše příjmy a výdaje. Spočítání příjmů je nutné. Pokud patříte mezi příležitostné živnostníky nebo fakturujete pro několik velkých klientů, vezměte všechny vystavené faktury za minulý rok a sečtěte je. Poté na ně aplikujte paušální náklady a máte daňový základ, z kterého se počítá daň. V případě, že vydáte více faktur ročně, zvažte zda se vám nevyplatí najmout daňového poradce a účetní firmu. Jestliže ale máte za rok méně jak 20 faktur, tak vše zvládnete sami. Pokud jste zároveň zaměstnance, nesmíte zapomenout v daňovém přiznání uvést všechny své zdanitelné příjmy, tedy výplatu mzdy a další příjmy (kapitálové) a u všech zaměstnavatelů si vyzvedněte potvrzení o příjmech, které vložíte k daňovému přiznání jako přílohu.

Náklady a daňové odpočty

Jsou dvě možnosti, jak můžete naložit se svými náklady. Buďto si budete vše poctivě zapisovat a počítat náklady za daný kalendářní rok a zároveň poctivě řešit zda se jedná o daňově uznatelné náklady či nikoliv. Nebo si vyberete jednodušší cestu a vše budete počítat přes výdajový paušál. Obě cesty mají svá pro i proti. Pro letošní rok navíc přibylo pár změn. Nyní můžete uplatnit paušálem příjmy do 1 milionu korun a zároveň můžete do dáni dát děti i slevu na manželku. Nebo můžete uplatnit paušál na příjmy až do 2 milionů korun, ale nemáte nárok na další slevy. Počítat reálné náklady je náročné oproti paušálům. Někdy se vám to však může vyplatit. Záleží kolik daňové uznatelných nákladů za rok skutečně máte. Zjistěte, zda máte nárok na daňový přeplatek.

Čas začít vyplňovat

Nyní máte přehled o tom, kolik jste si za minulý rok vydělali. Nyní je čas pustit se do vyplňování. Je to jednodušší, než se na první pohled zdá. Výhodou je navíc možnost podávat daňové přiznání přes tištění formulář. On-line aplikace vám s celým procesem pomohou a budou vás navádět krok po kroku a někdy se kolonky vyplní samy. Ať už se rozhodnete jakkoliv, máte k dispozici online formuláře nebo si je můžete vytisknou na papír či vyzvednout na každém finančním úřadu ve vašem okolí.

Odevzdejte přiznání v čas

Máte vyplněné daňové přiznání. A co teď? Nyní je nutné ho odevzdat a to nejpozději 3. dubna. Pokud se zpozdíte jen o pět dnů, nebudete muset platit pokuty. Při odevzdání daňového přiznání později vám hrozí pokuty. V případě, že máte datovou schránku je nutné odevzdat daňové přiznání tam. Dokumenty můžete odevzdat i elektronicky, ale musíte mít vlastní elektronický podpis. Na úřad donesete vytištěné přiznání a rovnou můžete na přepážce zaplatit i vypočtenou daň. Daň je tedy možné platit hotově na pokladně, složenkou nebo převodem. Pokud máte nárok na vrácení daně, nezapomeňte ve formuláři vyplnit způsob, jakým vám má finanční úřad zaslat peníze.

Nyní jsou na řadě přehledy

Kromě daňového přiznání je nutné odevzdat přehledy na správu sociálního zabezpečení a na zdravotní pojišťovnu. Tyto přehledy jsou důkazem toho, kolik jste zaplatili na zdravotním a sociálním pojištění v minulém roce a zda máte nedoplatky. Přehledy vyplníte a odnesete na příslušené pobočky. Výhodou odevzdání přehledů na přepážce je i samotná kontrola, která vám potvrdí, že je vše v pořádku. Nedoplatky do 100 korun vám správa sociálního zabezpečení odpustí. Přehled pro sociální a zdravotní pojištění musíte odevzdat nejpozději do jednoho měsíce od podání daňového přiznání (tedy 2. květen). V případě, že vám vše vyplňuje daňový poradce máte čas až do 1. srpna, ale tuto skutečnost doložíte do 2. května.

Máte něco špatně?

Daňové přiznání a přehledy pro zdravotní a sociální pojišťovnu patří mezi důležité dokumenty. Dokazujete státu své příjmy, zaplacené daně a pojištění. Z toho důvodu je důležité mít vše vyplněné správně. Občas se však stane chyba. Co v takovém případě dělat a jsou obavy na místě?

Není se příliš čeho bát. Samozřejmě vše záleží na tom, jakou chybu v daňovém přiznání budete mít. Pokud se jedná o chyby v adrese, čísle účtu nebo překlep v rodném čísle, budete úřadem vyzváni k nápravě. Jestliže jste však špatně vypočetli daňový základ a daň, budete muset podat opravné daňové přiznání a chybějící daň doplatit. A pokud přijdete na chybu sami, je vždy lepší ozvat se jako první a požádat o nápravu. Budete mít tak náskok před finančním úřadem a vždy je lepší řešit chybu ještě předtím, než ji začnou řešit oni.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *