Jak chytře spořit dětem?
Možností, jak spořit dětem, je hned několik. Od roku 2014 v souvislosti s platností nového občanského zákoníku doznává značných změn poměrně oblíbený způsob spoření pro děti – stavební spoření. Jaké změny v této oblasti nastaly a na co je dobré se připravit?
Stavební spoření pro každého člena rodiny
Ačkoli výhodnost stavebního spoření již zdaleka není taková, jaká bývala kdysi, stále se tento produkt těší jisté oblibě. Stavební spořitelny přicházejí kvůli odlivu klientů se stále novými argumenty, mezi něž patří i spoření dětem.
Pokud uzavřete smlouvu o stavebním spoření takzvaně na rodné číslo vašeho dítěte, je třeba počítat s tím, že po dosažení plnoletosti si může s naspořenými prostředky naložit, jak uzná za vhodné. Dříve platilo, že pokud si chcete možnost rozhodovat o uložených penězích ponechat, měli byste uzavřít smlouvu tak, aby skončila do 18. narozenin vašeho potomka.
Problém se stavebním spoření nastával před rokem 2014 i tehdy, když se rodiče rozvedli a neshodli se na tom, co bude se stavebním spoření jejich dítěte. Ke zrušení smlouvy byl totiž třeba souhlas obou rodičů, případně bylo třeba vyčkat na dosažení plnoletosti dítěte.
Další zajímavá situace mohla v minulosti nastat, když jste chtěli ze smlouvy uzavřené na vaše dítě čerpat úvěr. Pokud nebylo vaše dítě dosud plnoleté, měl věc řešit opatrovnický soud.
Naspořené prostředky patří jen dítěti
Stavební spoření je mezi rodiči stále populární jako forma spoření pro děti. Řada rodičů však netuší, do jakých komplikací se mohou dostat v souvislosti s platností nového občanského zákoníku, situace se totiž v mnohém mění.
Nový občanský zákoník totiž umožňuje rodičům nakládat s majetkem jejich nezletilého potomka pouze se souhlasem soudu. Stavební spoření uzavřené na dítě je finanční produkt, který založili, spravují a mohou vypovědět jeho zákonní zástupci, ale finanční prostředky na něm uložené patří vždy dítěti.
Pokud by se rodiče dostali do situace, že by potřebovali peníze ze stavebního spoření jejich nezletilého dítěte vybrat, musí si najmout advokáta a sepsat žádost pro opatrovnický soud. Důvod vypovězení smlouvy však musí rodiče doložit a soud bude posuzovat, zda se jedná o důvod, který je v zájmech dítěte, či nikoli.
Nový občanský zákoník definuje, že souhlas soudu je potřeba vždy, kdy se jedná o nezanedbatelnou majetkovou hodnotu – některé stavební spořitelny jsou toho názoru, že nezanedbatelná majetková hodnota je na stavebním spoření naspořena téměř vždy, jiné si hranici určují vyššími částkami.
Praxe ukáže, jak se jednotlivé spořitelny s novou legislativou vypořádají. Prozatím je jasné jen to, že dostat se k penězům uloženým na stavebním spoření vašeho potomka není vůbec snadné a že se tedy opravdu jedná o spoření dítěte, a nikoli celé rodiny.
Stavební spoření už není spořenní. Má význam pouze jako do budoucna výhodný úvěrový produkt na bydlení. Nazývejte věci správnými jmény.
Pořád je to nejbezpečnější uložení peněz, nemyslíte?
Já neznám nic lepšího, než si spořit na stavebku a pak v případě potřeby zažádat o úvěr. V tomto spojení je to výborná věc. Pořád lepší malý úrok než žádný a díky naspořené částce pak získáte výhodnější úvěr na bydlení