website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Minimální mzda v Německu

Poslanci německého parlamentu schválili zavedení institutu minimální mzdy. Její prosazení je triumf pro sociální demokraty (SPD), kteří vstoupili v prosinci do vlády s konzervativci spolkové kancléřky Angely Merkelové. Ona sama označila minimální mzdu za bolestivý politický kompromis. Merkelové konzervativci (CDU / CSU) uzavřeli tak zvanou velkou koalici se sociálními demokraty po tom, co loni sice zvítězily ve volbách, ale neměli parlamentní většinu.

Za zavedení minimální mzdy hlasovalo 535 poslanců Spolkového sněmu (Bundestag), proti bylo pět a 61 se zdrželo hlasování. Většina pracujících v největší ekonomice Evropy bude mít na základě schválené legislativy od 1. Ledna 2015 garantovanou minimální mzdu 8,5 eura na hodinu. Někteří zaměstnavatelé budou mít dva roky na to, aby ji postupně uplatnili.

Koho se bude týkat?

Minimální mzda v Německu se nebude týkat pracovníků do 18 let věku a dlouhodobě nezaměstnaných během prvních šesti měsíců po nástupu do práce. Ministryně práce Andrea Nahlesová řekla, že přímý užitek z minimální mzdy bude mít 3,7 milionu lidí, což podle ní přinese více spravedlnosti do podnikání a společnosti a posílí Německo. Průzkumy ukázaly, že minimální mzda má všeobecnou podporu, avšak Merkelové konzervativci s ní souhlasili pouze neochotně v obavě, že povede ke ztrátě pracovních míst.

v Německu zavádějí minimální mzdu

Kancléřka řekla, že bolestivý kompromis udělala, aby zaručila stabilní vládu. „Teď to bylo schváleno a my budeme muset dozrát na to, že je to uplatňované rozumně,“ řekla na konferenci skupiny blízké k jejím konzervativcům, která kritizuje vládní politiku. Kancléřka přiznala, že jsou tu jistá rizika zejména v bývalých východoněmeckých spolkových zemích, které stále ekonomicky zaostávají za západními. Německo dosud jako jedna z mála průmyslově rozvinutých zemí západu nemělo celostátní minimální mzdu. Jednotlivé sektory si ji vyjednávali sami jednáním odborů se zaměstnavateli.

Odměna za práci nesmí být nižší, než je stanovená minimální mzda.

U nás zatím poslední změna proběhla v srpnu roku 2013 a činí 8500 Kč. Taktéž platí omezení pro určité skupiny, kdy může být minimální mzda nižší, např. na 80 nebo 90 procentech. Odhadem pobírá v ČR minimální mzdu kolem stovky tisíc občanů.

3/5 - (3 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *