Neplacení dluhů se může vymstít. Proč a jak?
Dluhy jsou slovem, které je aktuálně výrazně skloňováno a ze kterého má mnoho lidí zcela pochopitelně velké obavy. Není se čemu divit, jelikož neplacení dluhů může život celkem výrazně zkomplikovat. Pokud vás zajímá, jak moc se vám může vymstít, podívejte ses námi, kam až neplacení závazků může vést.
Contents
Neustálé obtěžování je časté, pokud se k neplacení dluhů uchýlíte
Vše začíná tím, že vás bude kontaktovat zaměstnanec banky, nebo zaměstnanec nebankovní společnosti. Vše začíná prvotním telefonátem, který je spojený s dotazem, proč splátka nepřišla. V tuto chvíli jde o poměrně přátelský telefonát, jelikož nikdo není neomylný a může se stát, že jste jenom zapomněli. Když ale nezaplatíte, nebo budete lhát o zaplacení, budou se kontakty stupňovat. A to ve formě:
- Telefonu
- Emailu
- SMS zpráv
Navíc rozhodně nemusí jít jenom o kontakty v rámci běžné pracovní doby. Zde je jasně patrná snaha dlužníkům život znepříjemnit a ukázat jim, že neplacení dluhů je špatné. A tak lze očekávat jak zprávy, tak i hovory například v noci, ve všední dny, i o víkendech. I s tímto je třeba počítat.
Přijde i několik dopisů
Co když první forma vymáhání nezabere? Obvyklým postupem je to, že se začne s vymáháním pomocí dopisů. Zde už je třeba počítat s prvotními výraznými náklady, jelikož každý dopis vám může být účtován, a to jako upomínka. A v jaké výši? Stokoruny nejsou nic výjimečného. Dále pamatujte i na to, že dopis může být označený třeba hlavičkou pohledávkového oddělení, nebo tím, že jde o poslední výzvu. V takovém případě je snaha jasná – udělat vám ostudu před okolím.
Na druhou stranu dodejme, že jasně označené dopisy nápisem „dlužník“, nebo podobné vzkazy na dveřích ze strany zákona tolerovány nejsou a v minulosti se o tom několik poskytovatelů půjček přesvědčilo. Na druhou stranu dopis od inkasní agentury s poslední výzvou je pro každého, kdo ho uvidí, poměrně jasným poselstvím.
Když začne úřadovat inkasní agentura
Většina poskytovatelů půjček po prvotním neúspěchu nevymáhá závazky sama, ale najímá si k tomu někoho jiného. Často to jsou inkasní agentury, pro které je neplacení dluhů klasickou obživou. Pokud už dluh získá inkasní agentura, musíme říci, že jde do tuhého. Může docházet nejenom k telefonickým kontaktům a k zasílání upomínek. Dojít může také k osobním schůzkám. I když k násilí se vymahači obvykle neuchylují, rozhodně dokážou nahnat strach, stejně jako dokážou působit celkem nepříjemným dojmem. Určitě není nic příjemného, pokud vás takoví lidé navštěvují.
Rozhodce, nebo soud
Stále odoláváte? V takovém případě je postup celkem jasný. Neplacení dluhů bude končit u soudu, nebo u rozhodce. Podle toho, co je uvedeno ve smlouvě. U rozhodně obvykle moc příležitostí na obranu nebo zdržování nemáte. U soudu sice ano, ale když skutečně dlužíte, můžete maximálně vše zdržovat a prodlužovat, což se podepíše jenom na tom, že k dluhu se přidají nemalé soudní poplatky. A tak se dlužná částka výrazně navýší.
Přesuňme se nyní k situaci, kdy soud nebo rozhodce již rozhodnout a toto rozhodnutí nabude právní moci. Co to znamená? Že inkasní agentura, nebo samotný poskytovatel půjčky může vyrazit za exekutorem.
Neplacení dluhů končí exekucí
Blíží se konec. Neplacení dluhů vede až k exekuci, která dnes není nic příjemného. Exekutoři dnes mají poměrně vekou moc a tak se mohou k penězům dostat různými způsoby. Co jsou nejčastější formy spojené s vymáháním peněz? Jde o tyto:
- Exekuce na nemovitý majetek
- Zabavení movitého majetku
- Obstavení bankovního účtu
Exekuce na plat
Nejenom, že exekutor toto všechno může. Zapomínat nesmíte také na to, že si za každý svůj úkon účtuje nemalé sumy, které se následně připočítávají k jeho odměně. I to následně ukazuje, proč je exekuce problém. Navíc, i když přijdete o všechno, a to bude rozprodáno, nemusí získané peníze na umoření dluhu stačit a vy nebudete mít nic v majetku, ale stále budete mít dluhy.
Neopomíjejme ani finanční pohled
Co vše vás čeká, pokud neplatíte dluhy, již víte. A to jsme nezmínili také finanční stránku věci, která vám poví, že situace může být ještě mnohem horší. Když totiž budeme konkrétní, tak se k vaší nesplacené půjčce nepřidají jenom úroky z prodlení. Přidá se k tomu mnoho dalších věcí. Účtované upomínky, nebo odměny exekutorů jsme již zmínili. Zapomínat nesmíme ale třeba také na soudní výlohy, stejně jako výlohy rozhodce, nebo výdaje spojené s advokátním zastoupením. I toto se k vašemu dluhu připočte.
Kdo si myslí, že hraním mrtvého brouka si o pár měsíců nebo let posune svou splatnost, a potom zaplatí navíc jenom pár procent za zákonný úrok z prodlení, ten je na omylu. Aktuálně není výjimkou, kdy je původní dluh navýšen i několikanásobně. Pokud byl v řádech desetitisíců, stále ještě se dá daná situace zvládnout. Pokud byl ale ten původní třeba v řádu milionů, tak se dá říci, že dlouhodobé neplacení dluhů již může být doslova likvidační. A to zatím mluvíme jenom o jedné půjčce. Pokud je jich víc, už připadá jenom jedna jediná možnost – osobní bankrot, který je dle statistik u mnohých lidí stále velmi žádaný. Není se čemu divit, jelikož jde o jedinou šanci, jak začít s čistým štítem.