Ochrana peněz v prostředí internetu – jak si nenechat vysát účet?
Internet dnes využívá stále více lidí. A to nejenom proto, abychom zde našli různé informace, ale využíváme ho také z toho důvodu, že na internetu například i nakupujeme, stejně jako není problémem ani to, pokud realizujeme platby přes internetové bankovnictví, nebo realizujeme jiné finanční transakce. I z toho důvodu je dnes ochrana peněž z prostřednictvím internetu velmi důležitá. Jak na to, abychom se nemuseli bát jakýchkoliv problémů? Podívejte se s námi na několik velmi důležitých rad.
Contents
Základem je dokonale ochráněný počítač
Jak k internetu nejčastěji přistupujeme? Samozřejmě pomocí našeho počítače, stejně jako pomocí našeho notebooku. V tomto případě tedy platí, že by to měla být primárně jeho klíčová ochrana, kterou bychom neměli nijak podceňovat. Pokud budeme konkrétnější, je třeba říci, že bychom měli mít:
- Aktualizovaný operační systém
- Kvalitní antivirový program
- Kvalitní firewall
Pokud toto všechno máte, výrazně tím snižujete případné riziko spojené s tím, že bude váš počítač zneužitý a že budou odčerpány také vaše finanční prostředky. Ochrana peněz je tedy na správné cestě.
Kartu používejte jenom u ověřených prodejců
Pokud se rozhodnete platit na internetu kartou, a to nejenom za zboží, ale například také za služby, mělo by to být vždy i prověřeného prodejce. Tedy u takového, kde máte jistoty, že se nejedná o podvodníka. Tedy o osobu, jehož cílem je jenom vysát z vašeho účtu peníze. Důležité je využívat především autorizovaných platebních bran, které nabídnou moderní metody zabezpečení. Mezi špičku poslední doby patří takzvané zabezpečení 3D secure. To zajistí primárně to, že se po dobu bezdrátového přenosu nedostane k vašim informacím z karty nikdo jiný. Díky tomu tedy nejenom že nepředáte potřebná čísla podvodnému prodejci, ale nedostane se k nim také nikdo jiný.
Pozor na přihlášení k internetovému bankovnictví
Není to jenom platba kartou, se kterou ochrana peněz v prostředí internetu přímo souvisí. Nezapomínejte také na to, že velmi často je to právě internet, prostřednictvím kterého kontrolujete svůj bankovní účet a prostřednictvím kterého se také přihlašujete k internetovému bankovnictví. Pokud v daném směru nechcete nést rizika, je třeba myslet na to, že přihlášení je třeba vždy provést na stránkách vaší konkrétní banky. Vždy je důležité zkontrolovat adresní řádek a to, zda je komunikace šifrována.
Pozor také na různé knihovny, internetové kavárny a řadu dalších veřejných míst, kde je počítač s internetem běžně dostupní. Zde by mělko být prioritou nejenom odhlášení, ale raději i samostatné anonymní okno prohlížeče. Dnes vycházejí naproti ochraně peněz i samotné banky, jelikož v případech online transakcí je samozřejmě třeba konkrétní pohyb nejprve autorizovat pomocí SMS zprávy.
Pozor na pochybné emailové zprávy
Jedná se o takzvaný SPAM. Většina ho je v podstatě neškodná, jelikož se nejedná o nic jiného, než o různá reklamní sdělení a výzvy ke koupi. Poté je ale i spam, který už může být rizikový. A zde by měla být ochrana peněz na místě. Může se totiž jednat o takzvaný phising, který má za cíl vymámit z vás údaje k vaší kartě, nebo přihlašovací údaje třeba k vašemu bankovnímu účtu. A to tak, že odesílatel tváří jako služba, kterou využíváte. Ve skutečnosti ale jde o podvodníka. A jak takový email poznat? Třeba podle:
- Nestandardních odkazů v emailu
- Špatné češtiny a častých chyb
- Nestandardních příloh
- Podezřelého odesílatele
A co udělat v takovém případě? Ideální volbou je daný email vůbec neotvírat. Pokud k tomu už dojde, potom na nic neklikejte, nestahujte přílohy a raději ho smažte. Jedině tak eliminujete případné zneužití.
Nastavte si konkrétní limity
I banky nám dnes vycházejí vstříc v souvislosti s tím, jak dnes můžeme ochraňovat naše finance. Pokud se podíváme na jednu důležitou možnost, potom je spojena s limity, které si nastavíme. Tyto limity se mohou týkat jak klasických výběrů z bankomatu, nebo placení v obchodech, tak i možnosti mobilních, nebo internetových plateb. A právě zde je ona ochrana peněz na místě. Pokud už dojde k případnému zneužití, je třeba myslet na to, že v případě nižšího limitu se útočníkovi a zloději nepovede vybrat všechny peníze, ale jenom jejich zlomek.
Dobré je mít v tomto případě k dispozici i případné SMS notifikace, které vás upozorní na jakýkoliv nestandardní pohyb. V takovém případě můžete celkem rychle upozornit banku.
Sílu hesla nepodceňujte
A co je to poslední, na co byste si měli dávat pozor? Je to rozhodně síla vašeho hesla. A to třeba do mailu, ale i do internetového bankovnictví, stejně jako k různým online peněženkám. Čím bude dané heslo silnější, tím máte větší jistoty spojené s tím, že budete moci výrazně ji ochránit vaše peníze. Nepodceňujte to, jelikož stačí několik minut obezřetnosti, které vám pomohou ušetřit desetitisíce, statisíce, ale třeba i miliony korun.