Příspěvek na bydlení bude mnohem těžší získat
I když to na první pohled nemusí vypadat, náš stát má poměrně propracovaný sociální systém, který je založený na různých formách pomoci jak pro jednotlivce, tak i pro rodiny. Pokud se podíváme na jeden z hlavních příspěvků, který je často čerpaný, tak jde nikoliv o půjčky na bydlení, ale o příspěvek na bydlení. A právě jeho se dotkly změny, které začaly platit právě od letošního roku. Tedy od ledna 2018. Společně se na ně podíváme. Máme-li je shrnout do jedné věty, tak musíme říci, že získat příspěvek na bydlení bude o něco těžší, než tomu bylo v minulých letech.
Contents
Příspěvek na bydlení bude podmíněn jiným dokládáním nákladů
Toto je první změna, které se příspěvek na bydlení bude konkrétně týkat. Samozřejmě musíme být v tomto směru konkrétní a tak se podívejme na to, jak tomu bylo v minulosti i na to, jak tomu bude nyní. Pokud jde o minulé období, tak musel žadatel dokládat své náklady na bydlení částkou celkovou a paušální. A právě zde došlo ke změně. Dá se říci, že z hlediska nároků je to pro stát mnohem jednoznačnější a detailnější, ale pokud se na změnu podíváme očima žadatele, je to pro něho komplikovanější.
Nyní totiž bude muset své náklady na bydlení detailně rozepsat. V roce 2017 tak stačila souhrnná částka, zatímco nyní, v roce 2017 bude nutné vypsat jednotlivé položky, a to i včetně částek, které jsou s nimi spojeny. Jedinou výjimku zde tvoří zálohové platby, které bude stačit dokládat klasicky jednou ročně. Jde o platby za:
- Vodu
- Elektřinu
- Plyn
Změny i u nájmů na dobu kratší než jeden rok
Taková doba nájemního vztahu není nic výjimečného. I když standardem jsou nájmy na dobu neurčitou, jelikož jsou výhodné jak pro nájemníka tak nájemce, mohou se objevit i tyto. Hlavně potom u sociálně slabších lidí, kde je díky krátkodobě sjednané smlouvě lepší možnost, jak je z bytu nebo domu dostat, pokud neplatí. O tom ale mluvit nechceme. Zaměřujeme se na to, jaké změny přináší příspěvek na bydlení, který je spojený právě s rokem 2018.
Pokud jde o nájmy na kratší dobu, je třeba myslet na to, že vyúčtování zálohových plateb je nutné předložit vždy v termínu, kdy končí konkrétní smlouva. Pokud je sjednávána třeba jenom na 3 měsíce a je pravidelně prodlužována, je nutné na to myslet s každým ukončením. Také je dobré připomenout, že kdo si podal žádost o příspěvek na bydlení až nyní, v roce 2018, má od podání žádosti rok na to, aby doložil informace o posledním zúčtování daných plateb. Jinak riskuje pozastavení i odejmutí daných plateb.
Jenom u trvalých pobytů
Také je třeba podívat se na to, kdo konkrétně má o příspěvek na bydlení nárok. Zde jsou podmínky celkem jasné a rozhodně nelze říci, že jednoduché. Je nutné, aby se jednalo o osobu, která má v daném bytě nahlášený trvalý pobyt. A to může být zcela logicky poměrně velkým kamenem úrazu. Proč? To je cekem jasné. I když trvalým pobytem se žádné majetkové vztahy nemění a práva k nemovitosti zde nejsou nijak upravena, ne každý majitel bytu chce, aby jeho nájemník měl v jeho bytě trvalý pobyt. Zvláště u osob sociálně slabších. Mimo jiné třeba i kvůli možné exekuci. Pokud zde má majitel své věci, a na danou adresu přijde exekutor, pochopitelně je zabaví. Proti tomu není na místě obrana. Následně musí být podána vylučovací žaloba spojená s tím, aby byly navráceny. Už toto je pro mnoho lidí stav, který nechtějí absolvovat.
Pozitivní zprávou, pokud jde o příspěvek na bydlení je to, že na něho může dosáhnout jak nájemce, tak i osoba, která je vlastníkem dané nemovitosti. Ani toto není neobvyklý stav. Osoba má byt – pomohla mu hypotéka, nebo třeba dědictví – ale je na tom natolik špatně, že nemá ani na placení záloh, ani na placení fondu oprav a dalších souvisejících věcí, které stoupají do tisíců korun.
Rozhodný příjem a koeficient
Pokud jste o příspěvek na bydlení nikdy nežádali, je to pro vás novinka. Nejprve se podíváme nerozhodný příjem. Jde o stanovenou hodnotu. Aby byl příspěvek přiznán, je třeba, aby náklady přesahovaly částku součinu rozhodného příjmu v rodině. Dále musí dané náklady přesahovat i koeficient. Jak je velký?
- 0,35 – V Praze
- 0,30 – V ostatních částech České republiky
Zdá se vám to složité? To ještě není vše. Rozhodný příjem a koeficient totiž nesmí být vyšší, než částka normativních nákladů na bydlení. Nerozumíte? Buďte v klidu – nejste jediní. Proto vám s tímto lépe poradí na úřadě. Navíc to celkem dobře demonstruje, že to s daným příspěvkem rozhodně není nic jednoduchého.
Kde si požádat?
Jak vidíte, tak pokud jde o příspěvek na bydlení, tak rok 2018 přinesl určité změny, které mohou získání tohoto příspěvku ztížit. Hlavně potom v souvislosti s dokládáním nákladů, kde to bude pro mnoho lidí rozhodně komplikovanější. Už jenom proto, že dostat se ke všem požadovaným vyúčtováním nemusí být jednoduché. Zvláště, pokud jsou v nájmu a dané energie nejsou psány přímo na ně, ale na majitele bytu, který s nimi následně dělá individuální vyúčtování.
A kde si o příspěvek na bydlení požádat? Není to státní fond rozvoje bydlení, ale úřad práce. Nemůže to být jakýkoliv, jelikož to musí být vždy ta pobočka, která spádově patří k místu bydliště, které má daný žadatel uvedeno v občanském průkazu. Tedy k bydlišti, na které chce daný příspěvek získat.