Spoření je stále na vzestupu. Kdo a kolik si spoří nejvíce?
Mít peníze jenom tak doma je dnes poměrně velkou chybou. Důvodů je v tomto hledu hned několik. Pokud bychom měli být konkrétnější, patří mezi hlavní rizika:
- Snížení hodnoty vlivem inflace
- Riziko ztráty – zloděj, požár
- Nulové zhodnocení
I proto je dnes doporučováno především spoření. Jak na tom současná společnost je? Hned na úvod musíme říci, že mnohem lépe, než v minulosti. Stále to ale není tak dokonalé, jako například v západním světě. Podívejme se na konkrétní data společně.
Contents
Kolik si lidé spoří?
Nejprve začněme tím, kolik si lidé vlastně dokážou naspořit ze svého platu. Podle posledních statistik většina lidí uvádí, že měsíčně si zvládne dávat stranou zhruba několik stokorun, a to ne více, než je pět procent hodnoty jejich platu. U platu 10 000 Kč to vychází na sumu v maximální výši 500 Kč. Takto si dnes spoří zhruba třetina populace v naší zemi. Pokud jde o další statistická data, tak jedna pětina naší společnosti si dokáže spořit až 10 procent ze svého platu. Tím máme rázem pokrytou zhruba polovinu naší země, pokud jde o obyvatelstvo, které je finančně aktivní.
A jak je na tom ona druhá polovina lidí? Zhruba 20 procent lidí si dokáže spořit měsíčně sumu, která podpovídka více než 11 procentům z jejich platu. Nutno říci, že je to poměrně potěšující zpráva. Dodat ale musíme, že dalších dvacet procent lidí uvádí, že neuspoří nic. A to je zpráva poměrně alarmující, jelikož tito lidé žijí takzvaně od výplaty k výplatě. A co zbývající procenta? Buď ve svých penězích mají takový nepořádek, že nevědí, kolik si na spoření dávají, nebo utratí více, než vydělají. Jak to dělají? Je to celkem snadné, protože dnes mohou využívat různé půjčky, které jim poskytnou krátkodobou finanční rezervu. Říká se jim mikropůjčky a jsou obvykle v řádech několika tisíců korun, které jsou poskytovány na měsíční splatnost, s možností budoucího prodloužení.
Jak si lidé spoří a jaké spoření je nejčastější?
Podívejme se společně také na to, jaké spoření je v současné době nejčastější a tedy pochopitelně také nejoblíbenější. I zde můžeme být konkrétnější a tak musíme říci, že nejvíce vyhledávaný je spořicí účet. Alternativa toho běžného, která však může nabídnout mnohem lepší úrokové sazby. Lákadlem je také to, že peníze mohou být kdykoliv k dispozici, bez jakýchkoliv výpovědních lhůt. Jsou banky, které takto peníze zhodnotí celkem zajímavě, stejně jako ale existují i takové, u kterých výdělek není příliš velký. Když se podíváme na další možnosti spoření, určitě nesmíme zapomenout na:
- Stavební spoření
- Životní pojištění
- Důchodové připojištění
Kdo si spoří nejvíce?
Zajímavé je také vědět, kdo si spoří nejvíce. Lze celkem jasně odhadnout, že se jedná o osoby s většími příjmy, pro které není zase až tak složité dát si něco stranou. Pokud jde ale o věkovou skupinu, tak je třeba říci, že zhruba do deseti procent svého příjmu si umí uspořit mladí lidé v rozmezí 27 až 35 let. Čím se věk zvyšuje, tím jsou lidé schopni spořit si více, třeba až ke dvaceti procentům. A to v kategorii 36 – 53 let. Je to dáno hlavně tím, že tito lidé již v rámci své práce mohli dosáhnout vyšší pozice, děti se jim odstěhovaly a jejich výdaje pochopitelně už nejsou tak velké, jako dříve, kdy rodinu zakládali, nebo žili plnohodnotným rodinným životem.
Podívat se můžeme na to, kdo nejvíce spoří i ze zcela jiných pohledů. A to s ohledem na to, zda je spoření častější u mužů, nebo u žen. Zde jasně dominují muži, což může být pochopitelně spojeno i s tím, že se jim daří vydělávat mnohem vyšší sumy finančních prostředků. Dále jsou z hlediska aktivních možností spoření zajímavou skupinou lidé s vysokoškolským vzděláním. I zde je to částečně spojeno s lepší prací, ale i tím, že mohou mít lepší finanční gramotnost a pochopitelně hledí i na budoucnost.
Jak se naučit spořit více?
Pokud vám dělá spoření problém a ze svého platu neušetříte tolik, může to být dáno i celkovými výdaji, které aktuálně máte. Vždy je cesta je snížit a ušetřené peníze vložit třeba právě na spořicí účty. A jak pravidelné výdaje eliminovat? Můžete si třeba sjednat výhodnější paušál na mobilní telefon. Stejně tak dnes není problém snížit výdaje za plyn či elektřinu, pokud přestoupíte k výhodnějšímu dodavateli těchto služeb. Nic neobvyklého ale není ani možnost snížit si výdaje spojené s vaším vozem. Ať už se jedná o povinné ručení, nebo třeba havarijní pojištění, vždy jsou cesty, jak ušetřit stovky, ale i tisíce měsíčně. K tomu všemu přidejte pohled na svůj aktuální životní styl, jelikož i tudy může vést cesta, jak pár stovek v rozpočtu najít. Třeba tak, že je ušetříte za stravu v restauraci, za alkohol, nebo za další známý zlozvyk, kterým není nic jiného, než cigarety.