Úroky u nebankovních půjček mohou být různorodé
Získat půjčku není ani v dnešní době, po mnoha zákonných omezeních a změnách stále nic složitého. Může za to především nebankovní segment, o kterém můžeme celkem jasně říci, že se zde stalo zvykem, že žádost o půjčku je často schvalována individuálně a také je přihlédnuto k mnoha faktorům. I proto jsou nebankovní společnosti spíše benevolentní. Na druhou stranu je nutné říci, že některé úroky u nebankovních půjček dané benevolentnosti celkem výrazně odpovídají. Podívejte se proto společně na to, jak si daná oblast vlastně stojí. Doba, kdy se říkalo, že úroky u nebankovních půjček jsou ty nejvyšší, je totiž dávno pryč.
Contents
Úroky u nebankovních půjček mohou být i nulové
I když si může někdo myslet, že se jedná o výmysl, tak vám předvedeme, že je to pravda a že nulové úroky u nebankovních půjček opravdu existují. Stačí se jenom podívat do toho správného segmentu a ke správnému poskytovateli. Na co tedy konkrétně hledět? Jsou to takzvané mikropůjčky. Tedy úvěry založené na několika unikátech, kam patří toto:
- K dispozici je menší suma peněz
- Splatnost je v délce jednoho měsíce
- Peníze se vrací jednorázově
Právě v tomto segmentu je několik společností, u kterých je dostupná půjčka zdarma. Stačí si jenom požádat poprvé a vzít si tu sumu, která je v rámci této konkrétní akce nabízena. Nic více k tomu není nutné udělat. Rázem se taková půjčka stává tou nejvýhodnější na trhu, protože při řádném splacení opravdu mluvíme o tom, že její úrok, ale i RPSN bylo nulové.
Nebankovní společnost může být výhodnější, než banka
Nebankovní segment je velmi často porovnáván s tím bankovním. Je to celkem pochopitelné, jelikož jde o dvě možné cesty, kde si půjčku vzít. Dnes není problém vidět, že některé úroky u nebankovních půjček jsou výhodnější, než úroky nabízené u bank. I zde pro vás máme jeden z typických příkladů. Jedná se o platformu založenou na segmentu P2P půjček. Její název je Zonky a zajímavé je, že za ní stojí i nebankovní společnost Home Credit, nebo chcete-li celá společnost PPF. A právě toto jasně potvrzuje, že se nejedná o banku. A když se podíváte na to, za kolik procent si lze půjčit, tak u dobrých klientů úroky startují na hodnotě 3,99 procenta. A to je sazba, které se některé banky mnohdy nedokážou ani přiblížit.
Může to být i podobné
Že se nebankovní segment neustále posouvá dopředu, je patrné nejenom na to, že je možné stále častěji získat půjčky jednodušeji, ale je to patrné i na výhodnosti. Když se podíváme na úroky u nebankovních půjček, musíme říci, že hlavně u známých poskytovatelů je vidět, že v některých případech jsou rozdíly skutečně minimální. Jako konkrétní příklad je možné uvést známé společnosti poskytující spotřebitelské půjčky. Mezi hlavní patří:
- Home Credit
- Cetelem – nyní Hello bank
- Cofidis
Když se podíváme blíže, tak je vidět, že při různých kombinacích jsou úroky u nebankovních půjček, právě v případě těchto poskytovatelů na hodnotách jednotek procent. Tedy skutečně stejně, jako to má nadstaveno banka. Zde přitom můžete získat jistotu schválení, i když vaše bonita není stoprocentní.
V rizikových případech mohou stoupat
Jsou samozřejmě i případy, kdy úroky u nebankovních půjček nejsou zase až tak nízké. Dokonce můžeme říci, že stoupají až do výše nad deset procent. Jedná se o situaci, kdy je daná půjčka poměrně riziková. To znamená, že bonita klienta není úplně nejlepší, což se může projevovat tím, že je zde vysoké procento lidí, kteří půjčku nesplatí, stejně jako zde může být vysoké procento lidí s jinými doprovodnými problémy – třeba přímo podvody.
Musíme říci, že v nebankovním segmentu lze najít řadu případů. Jsou to například půjčky určené na vyplácení exekucí, stejně jako to mohou být půjčky pro problémové klienty. Dokonce musíme dodat, že problémovým poskytovatelem může být i zmínění Zonky, jelikož klientům s nejhorší bonitou je nabízený úrok, který už atakuje hranici dvacet procent ročně.
Mikropůjčky mají i svou stinnou stránku
Výše jsme zmínili, že mikropůjčky mohou být lákavé v tom, že mohou nabídnout o úrok, který je nulový. Pokud se žadateli podaří je skutečně vrátit v termínu, rozhodně se mu daná půjčka může vyplatit. Pokud se toto nepodaří, je třeba říci, že jinak je výše úroků poměrně vysoká. Pokud máme být konkrétní, tak není výjimkou, že se měsíčně zaplatí i okolo třiceti procent navíc. To znamená, že měsíčně se z půjčení tisícikoruny přeplatí i pár stovek. A to už je jasná ukázka toho, jak se lidé mohou dostat do dluhových problémů.
Úrok nemusí být vše
Výše jsme celkem dobře popsali a charakterizovali úroky u nebankovních půjček. Na závěr dodejme, že úrok jako takový nemusí být vše, jelikož není tou nejlepší vypovídající hodnotou. Uvádí totiž jenom informace o tom, kolik si vlastně naúčtuje samotný poskytovatel. Půjčku jako takovou mohou zdražovat i další věci, jako jsou klasické poplatky, stejně jako se může jednat i povinné pojištění a další věci. A to znamená, že i půjčka, která bude mít velmi nízký úrok, nemusí být výhodná. Kromě něho proto raději sledujte i takzvané RPSN, které musí ze zákona zahrnovat vše, co se týká půjčky a co jí může zdražovat. Mnohdy však platí, že nízký úrok má i nízké RPSN a naopak.