website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Jak ušetřit? Seznamte se s pravidlem 50-20-30

Hledáte ty správné cesty, jak ušetřit? Tedy cesty, díky kterým bude váš život kvalitní, díky kterým bez problémů vyjdete s výplatou. A zároveň se vám povede i ušetřit nějakou tu korunu? Nehledě na to, že nebudete muset využívat úvěry, ani takové, jako je půjčka zdarma? Máme pro vás jeden z dnes velmi zajímavých tip. Tím je pravidlo, které nese poměrně prostý název. A to je Pravidlo 50-20-30. Že o něm slyšíte poprvé? Neuděláte chybu, pokud si ho zapamatujete, jelikož právě díky němu se velmi dobře naučíte hospodařit a vašimi penězi.

Contents

Pravidlo 50-20-30 má jasné vysvětlení a řekne vám, jak ušetřit

Pokud vám stále vrtá hlavou nejenom to, jak ušetřit, ale co znamená ona trojice čísel 50-20-30, podíváme se na ni. Nejedná se o nic jiného, než jasně vyjádřený poměr. Pokud se podíváte na daná tři čísla, můžete si je charakterizovat jako procenta. Tedy:

  • 50 procent
  • 20 procent
  • 30 procent
Jak ušetřit? Rozdělte si příjem na procenta

Jak ušetřit? Rozdělte si příjem na procenta

To už poměrně jasně ukazuje, že půjde o nějaké rozdělné, které vám musí dát dohromady právě stoprocentní hodnotu. A čeho se dané pravidlo a dané konkrétní rozdělení přesně týká? Je to vašeho hospodaření a toho, jak vyjít s penězi. Pokud to nevyjde, je třeba přemýšlet, jak vydělat peníze, abyste dokázali uspokojit všechny požadavky a potřeby. Konec s teorií. Nyní se podívejme na to, jak toto pravidlo využívat v praxi.

Padesát procent

Začneme prvním číslem v tomto konkrétním pravidlu. Za ním se skrývá hodnota padesát procent. Jedná se o první, a také nejvyšší hromádku, kterou je vhodné si z vydělaných peněz udělat. Je třeba říci, že v tomto směru nehraje roli to, jaké máte výdaje, ale kolik vyděláváte. Pokud je vaše mzda jako jednotlivce žijícího single, nebo domácnosti třeba 20 000 Kč, bude první hromádka ve výši 10 000 Kč. Přesně.

Jakmile máte danou hromádku vytvořenou, již můžete začít přemýšlet nad tím, na co ji použijete. Z těchto peněz by měly být financována výhradně jenom vaše základní výdaje. Tedy vše, bez čeho se během svého života neobejdete. Jestliže máme být konkrétní, tak se jedná o:

  • Výdaje spojené s bydlením
  • Výdaje spojené se stravováním
  • Výdaje spojené s běžným a pracovním životem

A co když vám to nevychází a vaše náklady jsou vyšší? Potom je možné jít dvěma cestami. Buď se budete snažit více peněz vydělávat, nebo změníte a upravíte svůj život a vše kolem něj tak, aby došlo k tomu, že budete méně peněz utrácet. Příkladem je třeba levnější nájemné, nebo snaha se levněji stravovat.

Dvacet procent

Nyní se podívejte na hromádku číslo dvě. Ta už podle čísla ukazuje, že se jedná o dvacet procent. Jde tedy o podstatně menší sumu, než v předchozím případě. Pokud ponecháme jako příjem sumu ve výši 20 tisíc korun, tak si z ní na druhou hromádku dejte přesně 4 000 Kč. To je suma, na kterou s trochou nadsázky nesmíte sáhnout a nesmíte ji utratit. Je to právě ta číst, která by měla posloužit jako finanční rezerva. Jedná se o takovou finanční částku, kterou si z každé výplaty dáte stranou, a to takzvaně na horší časy. Uvidíte, že je to lepší cesta, než nic nemít a následně využívat třeba kontokorent, nebo využívat finanční rezervu ve formě kreditní karty.

Když se na daných dvacet procent podíváme ještě o něco blíže, je třeba v souvislosti s touto částkou uvést i to, že ji nemusíte mít nutně jenom doma v trezoru, nebo na svém běžném účtu. Může být použita třeba na investice. Když nutně neřešíte jenom otázku jak ušetřit, ale jak peníze i zajímavě zhodnotit, může být právě toto zajímavá cesta. Ideální jsou spíše konzervativní investice, nebo klasické garantované spoření. Zde se jako ideální řešení nabízí spořící účet, stejně jako se může jako dobré řešení nabízet i termínovaný vklad. U něho pozor na délku, která by měla být spíše kratšího data.

Třicet procent

Jdeme na poslední hromádku, která činí třicet procent. Z našeho příkladu se tedy jedná o rovných 6 000 Kč. Jaká suma to bude u vás, to se odvíjí z výše vašeho konkrétního měsíčního příjmu. A na co je tedy daných třicet procent použito? Když bychom to měli shrnout, tak se jedná o vaše osobní potřeby. Jakmile z první hromádky zaplatíte vše nezbytné, co souvisí s vaším bydlením a jídlem, a dále si vytvoříte z dvaceti procent rezervu, zbývá vám hromádka poslední. A za tyto peníze už můžete koupit vše, co bude jenom vaše. Samozřejmě nemusíte – pokud hledáte cesty, jak ušetřit co nejvíce. Pokud však budete chtít utrácet, rozhodně by to neměla být suma vyšší, než se právě na této hromádce bude nacházet.

Jestliže nemáte přesně jasno o tom, co jsou to osobní potřeby, pojďme si některé možnosti lépe charakterizovat. Jedná se o všechno, co k životu nutně nepotřebujete a je to zcela dobrovolné. I když se nad tím můžete podivovat, jsou to třeba i náklady na telefon, nebo náklady na internet, či výdaje spojené s platbou za televizi. Toto plaťte nejdříve, jelikož už se jedná o věci, které lze aktuálně považovat za běžný standard. Další osobní výdaje souvisí hlavně se zábavou. Daných dvacet procent tak můžete využít třeba na posezení v kavárně, v restauraci, nebo i v baru. Je to také ona částka, za kterou můžete nakoupit nezdravou neřest v podobě cigaret. Jde také o sportovní aktivity a mnohé další zájmové činnosti. Na toto všechno dejte právě třicet procent vašeho příjmu.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *