Výše útraty v domácnostech – kolik a za co se utrácí nejvíce?
Chcete mít svůj rodinný rozpočet co nejvíce vyrovnaný? Pokud ano, je dobré dodržet hlavní zásadu. Ta je založena na tom, že byste měli mít dostatečný příjem a minimální výdaje. Jedině tak vám peníze ani nebudou chybět, ale zároveň vám budou zbývat. V souvislosti s tím se podíváme na to, jaká je výše útraty tuzemské průměrné domácnosti. Jak z pohledu toho, zas co se utrácí, tak i z pohledu toho, kolik konkrétně se utrácí. I díky tomu lze celkem snadno zjisti, kde máte rezervy a kde je vhodné výdaje ještě snížit.
Contents
Největší výše útraty v domácnostech je spojena s bydlením
Je to vcelku logické a také vcelku pochopitelné. Náklady na bydlení, když není pobírán příspěvek na bydlení, jsou celkem velké. U většiny domácností platí, že spolknou okolo dvaceti procent celkového rozpočtu. Když se podíváme na přepočet na reálné číslo, tak můžeme říci, že průměrná domácnost dá měsíčně za bydlení sumu 6 402 korun českých. Jedná se ale o náklady, které souvisí jenom s bydlením jako takovým. Jde tedy o částku, která zahrnuje:
- Výši nájemného
- Platby za energie a související změna dodavatele energií
- Fond oprav a další společné platby
Tato suma neobsahuje náklady spojené s provozem vašeho bydlení. Vlivem toho se výše útraty ještě navýší. O kolik konkrétně? Měsíčně je to suma 1 446 Kč. Právě ta je spojena s provozem – nejčastěji s nutností oprav, výměn, ale i s možným dokoupením spotřebiče, nebo jiného zařízení, bez kterého se neobejdete.
Jak je to s jídlem a pití?
Bydlení je první základní lidská potřeba. A jaká je ta druhá? Je to samozřejmě nutnost zajištění jídla. I to tvoří v domácnostech celkem velkou položku. A někoho možná překvapí. Výše útraty v domácnostech za jídlo totiž podle aktuálních statistik činí 4 422 korun. A to samozřejmě za jednu jedinou dospělou osobu. To v přepočtu znamená, že každý z nás za den projí zhruba 150 korun. jde o částku celkem odpovídající, zvláště pokud si jídlo připravujete doma. Kdo se stravuje po restauracích, pro toho je daná částka spojena spíše s jedním obědem.
Utrácí se také za oblečení
Výše útraty v domácnostech je spojena také s položkou, kterou je oblečení. Nikdo dnes nechodí nahý a tak je více než jasné, že se bez oblečení nelze obejít. A jaké jsou výdaje s ním spojené? Když se podíváme na statistiky, tak za něho průměrná osoba utratí 1 032 Kč. Pokud v domácnosti žije několik lidí, je třeba toto číslo vynásobit a jasně vznikne suma, kterou vydá celá domácnost. Jde o částku poměrně velkou. Vliv na ni má hlavně to, že ceny oblečení postupně stoupají a za kvalitu se zkrátka a jednoduše platí. Když bychom se měli podívat o pět let zpět, tak bylo oblečení na kusu i o několik stovek levnější. Na druhou stranu připomeňme, že od té doby vzrostly i platy, a tak výše útraty v domácnostech musí přihlédnout i k tomuto stavu.
I neřesti něco stojí
Jste osobou, která žádnou neřest nemá? Ted osobou, která ani nekouří, ani nepije? V takovém případě to pro vás znamená velké plus, jelikož měsíčně ušetříte velkou sumu. Výše útraty v domácnostech právě za alkohol a cigarety a aktuálně činí 2 294 korun za jedem měsíc za jednu osobu. Když alkoholu a cigaretám holdují oba dospělí, je to celých 5 000 Kč. A to už je částka, která může v rozpočtu chybět. Zvláště, když přihlédneme k tomu, že je utracena za zbytečnosti.
Nikdo nechce být odříznutý od světa
Co máme na mysli? Jsou to poplatky za služby, které vás takzvaně spojují se světem. Máme-li se na ně podívat blíže, tak se jedná o výše útraty v domácnostech, které jsou spojeny třeba:
- S připojením k internetu
- S telefonním paušálem
- S příjmem televizních kanálů
A kolik průměrná osoba zaplatí? V přepočtu na jednoho člověka je to suma 1 674 Kč. A to je částka celkem vysoká. Hlavně s přihlédnutím k tomu, že daná osoba má samostatně jenom telefon, zatímco případný internet a televize se dělí mezi celou domácnost. Zde, podobně jako u zmíněných neřestí tedy můžeme říci, že jsou nejlepší cesty k úsporám. Už jenom proto, že stovky televizních kanálů stejně nezvládnete sledovat a pro běžné použití plně postačí základní internetový tarif.
Bez dovolené to nejde
Jsou i výdaje, které přímo souvisí s volným časem a také odpočinkem. Jedná se o výdaje za dovolenou. Co je na nich zajímavého? Rozhodně to, že si bez ní mnoho domácností nedokáže život ani představit. Když se podíváme na statistiky, tak musíme říci, že průměrný Čech, jehož cílem je i levná dovolená, dá za pobyt zhruba 10 procent svých celkových příjmů. To znamená, že kdo vydělává 20 000 Kč měsíčně, ten utratí za dovolenou sumu do 25 000 Kč ročně. Je v ní zahrnuta nejenom cena zájezdu, ale i vše, co se utratí v dané destinaci. Za takovou částku už lze pořídit celkem luxusní all inclusive zájezd v hlavní sezoně.
Část této sumy je však využita také k různým kulturním akcím, které také souvisí s odpočinkem. Zatímco v domácnostech, kde žijí hlavně mladí lidé, se utrácí za různé hudební koncerty a festivaly, u starších lidí jsou peníze vdávány ve spojení s divadelními, nebo muzikálovými představeními. Každopádně i toto je segment, kde jsou úspory možné, jelikož právě 10 procent z příjmu je suma, která může být využita efektivněji. Na druhou stranu nelze opomíjet, že i odpočinek je poměrně důležitý. A tak je lepší daný výdaj spíše jenom snížit, než peníze kompletně využít na něco zcela jiného.