5 zásadních věcí, které musíte znát před tím, než si vezmete půjčku
Z dostupných statistik a informací vyplývá, že obliba spotřebitelských úvěrů nadále stoupá. Lidé uzavírají rekordní počty hypoték a v pozadí nestojí ani klasické spotřebitelské úvěry třeba na vybavení domácnosti, studium nebo letní dovolenou. Málokdo si však uvědomuje rizika, která s sebou půjčky přináší. Co všechno je důležité znát ještě před tím, než podepíšete smlouvu o spotřebitelském úvěru?
Contents
Půjčka nesmí ohrozit vaši dosavadní životní úroveň
Pokud žijete lidově řečeno od výplaty k výplatě a máte co dělat, abyste na konci měsíce vyšli s penězi, nebude půjčka ideálním řešením. Její splátky totiž rodinný rozpočet ztenčí o několik dalších stovek či tisícovek a vy se rázem ocitnete v dluhové pasti. Ačkoli může být taková rychlá půjčka před výplatou oním záchranným kruhem, vždy objektivně zhodnoťte, zda její úroky negativní neovlivní vaši životní úroveň.
Rozdíly mezi bankovními a nebankovními půjčkami
Drtivá většina zájemců o půjčku míří v první řadě do banky. Zde na ně ale čeká poměrně náročný a zdlouhavý schvalovací proces s nejistým výsledkem. Pokud bankovní úředník vyhodnotí, že klient je pro danou banku příliš rizikový, jeho žádost neschválí. V takovém případě žadateli nezbyde nic jiného než požádat o nebankovní půjčku. Nebankovní půjčky se vyznačují mírnými podmínkami schválení, ale také rychlostí poskytnutí peněz a minimem papírování. Na druhou stranu je potřeba u některých z nich (zejména těch určených pro problémové klienty) počítat s vyšším úrokem.
Úrok není všechno
Spousta žadatelů o půjčku vybírá úvěr pouze na základě výše úroku. Úrok je však jedna nikoli jediná věc, která by vás měla u půjčky zajímat. Mnohem lepší vypovídací schopnost má hodnota RPSN, která zahrnuje nejen úroky, ale i případné další poplatky, které jsou s danou půjčkou spojené. Promítat se do ní může poplatek za sjednání či vyřízení půjčky anebo poplatky za vedení bankovního účtu nebo předčasné splacení. Pokud společnost hodnotu RPSN neuvádí, můžete si ji sami vypočítat nebo osobně vyžádat.
Půjčky je nezbytně nutné srovnat do latě
Subjektů, které půjčují větší či menší obnosy peněz, je na našem trhu poměrně dost. Protože však každý přichází s odlišnou nabídkou, jinou výší úroku, podmínkami, ale i splatností, sankcemi a poplatky, je nezbytně nutné mezi sebou jednotlivé půjčky porovnat. Učinit tak můžete prostřednictvím parametrů uvedených na oficiálních webových stránkách, což vám ale zabere poměrně dost času. Větší efektivitu proto přináší online srovnávače, které porovnají vybrané druhy půjček během chviličky.
Za riziko si připlatíte
Pokud potřebujete peníze opravdu rychle a nemůžete na ně čekat, anebo vás v bance odmítnou z důvodu nízké bonity či záznamu v registru dlužníků, nezbyde vám pravděpodobně nic jiného, než požádat o pomoc nebankovní instituce. Ty nabízejí třeba půjčky bez doložení příjmu, u nichž váš příjem ověří skrze interní databáze, čímž zkrátí dobu nutnou pro vyřízení půjčky anebo stále velmi oblíbené půjčky bez registru. Připravte se však na to, že riziko, které tímto úvěrováním společnost podstupuje, se zákonitě projeví na výši úroků. Pokud se navíc opozdíte s pravidelnou splátkou, vystavujete se riziku nemalých sankcí.