Exekuce a půjčka na ni – jaká jsou rizika?
Exekuce je velký problém posledních let. Proč? Jelikož pokud dlužíme a nemáme snahu řešit naše závazky, logicky přjde na řadu exekutor. Ten má v rukou takové páky, díky kterým dokáže pohledávku vymoci poměrně rychle, jednoduše a efektivně. Mezi nejčastější možnosti, které využívá, patří konkrétně:
- Zablokování bankovního účtu
- Strhávání peněz z výplaty
- Zbavení a prodej majetku movitého
- Zabavení a prodej nemovitosti
Contents
Jak se exekuci vyhnout? Zaplatit
Samozřejmě pokud je exekuce skutečně oprávněná a naše dluhy jsou jasně prokázané, je třeba zaplatit. Můžeme se domluvit na splátkách, můžeme zaplatit z vlastních úspor, stejně jako je možné si na exekuci i půjčit. To však může přinášet i mnohá rizika. Zajímá vás, jaká to mohou být? Podívejte se spolu s námi na ta nejčastější.
Bez nemovitosti se neobejdete
Tím prvním rizikem je zcela jistě fakt, že v rámci vyřizování této konkrétní půjčky se neobejdete bez nemovitosti. Tou je totiž třeba za poskytnutou částku ručit. Je jedno, zda se jedná o dům, byt, nebo třeba rekreační objekt nebo pozemek. Bez konkrétního majetku se zkrátka neobejdete. Výhodou samozřejmě je, že lze použít i ten obstavený, ale tím všechna pozitiva končí. Proč?
Pokud se k tomuto kroku rozhodnete, nezapomínejte na to, že úvěrová společnost vám může v případě nesplácení danou nemovitost poměrně rychle a poměrně snadno zabavit. Sice tedy můžete vyřešit svůj problém s aktuální exekucí, ale za pár měsíců se může dostavit další – mnohem závažnější.
Ne vždy dostanete požadovanou částku na pokrytí exekuce
S výše uvedeným souvisí i to, že se od hodnoty nemovitosti určuje, kolik můžete v rámci vaší půjčky získat. Zapomeňte na to, že by se půjčka rovnala aktuální hodnotě nemovitosti. Dnes je standardem nebankovního trhu to, že dostanete zhruba polovinu. Prokážete-li dobrou bonitu, pozitivní historii a vysoký příjem, může to být až 70 procent. Více však opravdu běžné není. Z toho plyne, že se můžete dostat do situace, kdy ručíte nemovitostí, půjčku máte, ale na pokrytí vašich dluhů to stále nestačí. Rázem vám zůstávají stálé problémy, ke kterým se přidala komplikace další. I na to myslete ve chvíli, kdy začnete vyplňovat formuláře spojené s žádostí.
Další velké riziko? Vysoké úroky
Ty jsou standardem u většiny nebankovních společností. U této půjčky však musíme zmínit, že jsou ještě větší. Výjimkou tedy nemusí být ani sazby, které jsou v desítkách procent. A jaký je jejich důvod? Daný segment půjček je poměrně rizikový a často dochází k tomu, že klienti neplatí své závazky. Aby úvěrová společnost měla peníze na pokrytí těchto pohledávek, logicky musí nasadit vysoký úrok a spolehlivý klient tak v podstatě dotuje neplatiče. Když už se tedy pro tento typ půjčky rozhodujete, rozhodně nezapomínejte úrokové sazby sledovat.
Ještě důležitější než tyto sazby jsou hodnoty RPSN. I ty jsou uvedeny v procentech. Znázorňují takzvanou roční procentuelní sazbu nákladů. Tedy v procentech je vyjádřena suma, kterou navíc zaplatíte za rok. Pokud je tedy rovných 100 %, zaplatíte ročně přesně o tolik více. Důvodem, proč je dobré tuto hodnotu sledovat mnohem více je to, že je v ní zahrnuta celá řada různých prvků, které celkově úvěr zdražují. V této procentuelní hodnotě tak najdeme třeba:
- Samotné úrokové sazby
- Veškeré účtované poplatky
- Případné ceny za pojistky a další produkty sjednané s půjčkou
Problém pouze odkládáte
Nezmíněným rizikem je i to, že daný problém v principu neřešíte, ale můžete ho jenom odložit. Pokud skutečně máte problémy s hrazením svých závazků, je mylné se domnívat, že by ho aktuální půjčka vyřešila. Ano, sice se zbavíte aktuální exekuce a zachráníte svůj majetek. Pokud ale nebudete splácet ani tuto půjčku, zaklepe exekutor znovu, třeba za pár měsíců. A vzhledem ke zmíněným úrokům a povinnosti ručit nemovitostí může nastat problém ještě větší, než je nyní. Na to je třeba myslet už v počátku. Pokud na vás exekutoři doléhají právě kvůli nehrazeným půjčkám, dokážete tuto další skutečně splatit? Zkušenosti říkají, že velmi těžko.
Zadlužíte se na desítky let
Mnohdy je exekuce důsledkem vašeho dlouhodobého nesplácení vašich závazků. A tak je jasné, že může činit nejenom stovky korun, ale třeba i miliony. A to je velký problém, který se následně může projevit i v rámci konkrétní půjčky. Pokud si totiž půjčujeme takto velkou sumu a přidáme k tomu i negativa spojená s vysokými úroky, můžeme se zadlužit třeba i na několik desítek let. Během této doby si tak nejenom nebudeme moci koupit téměř nic navíc, ale také neušetříme. Dalším problémem může být i to, že nebudeme mít na splátky. To už jsme však zmiňovali výše, jelikož s tím může souviset právě riziko toho, že náš problém odsuneme o několik měsíců dozadu.
Můžete narazit na řadu podvodníků
Jak je patrné, v tomto segmentu se rozhodně nenacházejí nebankovní společnosti, jejichž nabídka by byla spojena s kvalitou s prvotřídními službami. Právě naopak. Mohou se zde nacházet hlavně pochybné společnosti, stejně jako pochybní jednotlivci. A k čemu konkrétně to vede? Že zde můžete celkem snadno narazit na podvodníka. A jak může vypadat? Naslibuje vám půjčku, kterou nedostanete, úrok bude zcela jiný, než bylo původně slibováno, smlouva bude koncipována hlavně za účelem vašeho znevýhodnění, stejně jako se můžete setkat také s vysokými poplatky. A to ať už v rámci toho, že souvisí se sjednáním půjčky, tak už s poplatky takovými, které jsou vybrány, ale poskytovatel se náhle ztratí. Tedy kdy půjde o klasický podvod.
Buďte obezřetní
V článku jsme tedy shrnuli všechna rizika, která mohou daná půjčky přinášet. Proto radíme, abyste byli obezřetní, stejně jako radíme i to, že je dobrá dluhy začít řešit co nejdříve. Už se samotnými věřiteli. A pokud nic z toho nikam nepovede, je možné využít i zákonného oddlužení.