website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Rozdíl mezi insolvencí a exekucí

Máme-li jakékoliv dluhy, jsme samozřejmě povinni je hradit. Pokud to neuděláme, mohou na nás věřitelé naléhat, stejně jako mohou podniknout další kroky k jejich vymožení.

Vše nakonec skončí tak, že své peníze stejně ve finále získají. Ale složitější formou. V tomto směru musíme říci, že si lidé ve finančním sektoru velmi často pletou pojmy a tak je mate i rozdíl mezi insolvencí a exekucí. Podívejme se společně na to, jaké jsou hlavní rozdíly a co se vyplatí více.

Contents

Co je insolvence?

insolvence neznamená hromadu penězTu můžeme znát hlavně z oblasti firem, jelikož se v překladu jedná o stav platební neschopnosti.

Daný pojem ale může být využívaný také v oblasti nepodnikatelského sektoru.

Je spojován s lidmi, kteří dluží peníze a tak se mohou vůči svým věřitelům taktéž do platební neschopnosti dostat.

Skončí tedy také v insolvenci, která je u soukromých osob nazývána jako osobní bankrot.

Co je exekuce?

Ta je způsob, jakými jsou naše dluhy vymáhány. Obvykle je hlavním člověkem v rámci celé exekuce exekutor, který má velmi výrazná práva spojená s tím, jak může peníze získat.

exekuce není nic příjemnéhoMůže je stáhnout z našeho účtu, může je strhávat z naší výplaty, stejně jako může peníze na neuhrazené pohledávky získat prodejem našeho movitého, ale i nemovitého majetku. Dnes je exekuce poměrně obávaná možnost řešení dluhů.

Insolvence bývá dobrovolná

Pokud své závazky nezvládáme platit, může vše vyvrcholit i tím, že se dostaneme do situace, kdy si o insolvenci, tedy o osobní bankrot sami požádáme.

Daná žádost se podává na příslušný soud. Pokud je vše schváleno, jsme rázem chráněni jak před našimi věřiteli, tak i před exekutory.

Máme však povinnosti, které spočívají v hrazení našich dluhů. To se děje pomocí splátkového kalendáře, který nám příslušný soud schválí a který může v případě potřeby trvat až 5 let. Poté vycházíme s čistým štítem.

Exekuce je nedobrovolná

Tento způsob, jak se mohou věřitelé dostat ke svým penězům je spojený s nedobrovolností. Obvykle nastává v případě, kdy nemáme zájem naše závazky řešit a kdy hrajeme takzvaně mrtvého brouka.

Tedy kdy nereagujeme na žádné výzvy, stejně jako kdy může docházet také k tomu, že neřešíme případné soudní obsílky, které se týkají platebního rozkazu a dalších povinností, které jsou spojené s nezbytnou a často poslední výzvou k tomu, abychom své dluhy zaplatili.

V rámci takového chování a jednání je exekuce jedinou možností, jak se případný věřitel může zachovat.

Jaké výhody a nevýhody má insolvence?

Jelikož o ni, tedy o osobní bankrot neboli oddlužení požádáme sami, dáváme tak jasně najevo, že máme zájem své dluhy řešit. V takových případech se můžeme dočkat i toho, že můžeme využít řady výhod. Nejenom, že jsou dluhy rozděleny do splátkového kalendáře po dobu pěti let.

https://www.youtube.com/watch?v=VGswRXwYq-U

Insolvence spojené se soukromými dluhy může přinášet i výhodu spojenou s tím, že můžeme zaplatit jenom třicet procent našich závazků. Pokud jich máme více, nemusíme si s nimi lámat hlavu, jelikož nám jsou odpuštěny.

My tak začínáme s čistým štítem a nemusíme se dále bát toho, že by na nás případní věřitelé, kterým nebyla pohledávka uhrazena zcela, dále mohli.

Tip: Právní rozdíl mezi insolvencí a exekucí

Podíváme-li se na několik nevýhod, jsou spojeny hlavně s tím, že v rámci nového splátkového kalendáře musíme skutečně dodržovat to, abychom na své dluhy vynakládali vše, co vůbec můžeme. Dále je tato cesta spojena i s nevýhodou toho, že insolvence může být uskutečněna jenom jednou za náš život.

Jaké výhody a nevýhody má exekuce?

Výhody v tomto směru nemá žádné, jelikož je to nejhorší možné řešení dluhů, jaké vůbec existuje. Na druhou stranu musíme ještě dodat, že přece jenom lze v tomto stádiu požádat exekutora o možnost splátkového kalendáře a zachránit tak řadu věcí.

Pokud se to nepovede, můžeme téměř jistě počítat s tím, že přijdeme o peníze na našem účtu, že přijdeme o náš majetek movitý, stejně jako můžeme přijít i o nemovitost – střechu nad hlavou.

4/5 - (5 votes)

You may also like...

4 Responses

  1. Pavel napsal:

    Jeden postřeh za všechny. Ve finále je úplně jedno co máte jestli insolvenci, nebo exekuci, skončíte u druhé varianty. Já platil insolvenci 3 roky, teď jsem přišel o práci a v žádné jiné mě nechtějí zaměstnat protože jsem v insolvenci – exekuci jak se všude, včetně zápočtového listu píše a takové lidi prostě nikdo nezaměstna, tak že bez práce se dočkáte čeho?? EXEKUCE A TO JE VÁŠ I MŮJ KONEC

    • Michal napsal:

      A jak je mozne ze Vas propustily kdyz ze zakona je dane ze po dobu insolvce vam musi zamestnavatel zajistit praci. Nebo uz se to zase zmenilo jak je zvykem?

      • aaa napsal:

        To Vájm řekl kdo? Jedna paní povídala, zajimalo by mě kde jste takovou hovadinu sebral, zaměstnavatel NENÍ a nikdy nebude povinen Vás u sebe nechat zaměstnaného pokud jste v insolvenčním řízení 😀
        Bože… Ty lidi fakt nemyslí hlavou 😀

  2. Vydlička napsal:

    Milí kluci, podle mě je nejlepší hned od počátku potřeby peněz používat hlavu. Jen úplný debil
    (nebo totální gauner ) by nepřemýšlel o tom, jak a z čeho bude svou půjčku splácet. Kdo tohle správně nezhodnotí, nese za event. problémy jen on sám odpovědnost. Díky bohu za institut exekuce resp. insolvence, díky které se věřitel může dočkat vrácení svých peněz. Je ale fakt, že nás, starší lidi, tohle komunisti nenaučili. Místo toho ale víme, jak byla dlouhá Aurora nebo jaké čepice nosil soudruh Lenin. Škoda, že?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *