website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Startup jako výhodná investice

Kdo má peníze, ten samozřejmě hledá různé možnosti spojené s tím, jakým způsobem by je nejlépe zhodnotil. Pokud je to i váš případ, je třeba říci, že možností je celá řada. Ty běžné nabídnou třeba banky a spořitelny. Jsou ale i možnosti jiné. Mezi takové můžeme zařadit třeba P2P půjčky, investice do alkoholu nebo do podnikatelských startupů.

Správně zvolený startup vás zabezpečí do budoucna

Správně zvolený startup vás zabezpečí do budoucna

A právě poslední možnost je ta, na kterou se podíváme blíže. Jde v podstatě o tom, že nabídneme možnost splnění podnikatelskému snu někomu, kdo nemá dostatečný kapitál. Důvodem, proč to udělat je samozřejmě také vidina zisku.

Contents

Co je vlastně startup?

Nejprve se podívejme na to, co je to vlastně takový onen startup. Pokud jste toto slovo ještě nikdy neslyšeli, je jeho vysvětlení více než jednoduché. V podstatě nejde o nic jiného, než o začínající firmu, nebo začínající podnikatelský projekt. Právě startup je označení, které je v tomto případě hojně používáno. Ujalo se nejenom v zahraničí, ale ujalo se také u nás. A jelikož začínajících firem je stále dost, setkáme se s tím už poměrně často.

Jak může naše investice vypadat?

Jsou to právě startupy, které se potýkají s nedostatkem peněz. A to z toho důvodu, že je nejčastěji zakládají mladí podnikatelé, kteří mají nápad, znalosti, zkušenosti, ale právě finance jim chybí. A proto je hledají. Ideální volbou, jak je najít, je buď přímé oslovení potenciálních investorů, stejně jako to mohou být různé stránky určené k prezentaci projektů. A na ně chodí samotní investoři, kteří mohou zajímavé nápady a jejich tvůrce kontaktovat.

To však nemusí být jediná možnost, jak konkrétní kapitál získat. Jsou totiž ještě jiné cesty, které souvisí s pojmem, který zní crowdfunding. I na ten můžeme v určitém směru pohlížet jako na investici. I když ne takovou, o které chceme mluvit primárně. V tomto případě se na daný startup obvykle složí více lidí, kteří po uvedení na trh budou moci získat četné výhody. Třeba bezplatný produkt, bezplatné služby, nebo jiné zajímavosti. Takto mohou investovat i menší částky.

Jak funguje reálná investice do startupu?

Obvykle tak, že se sejde jeden nebo více investorů, kteří společně investují peníze, které daný startup využije na svůj start. Faktem zůstává, že peníze nejsou investovány formou půjčky, ani tak, že daný investor získá konkrétní výhody, jako je tomu v předchozím případě. Obvykle je zakládána také nová firma, kde se jasně stanoví, jaký konkrétní podíl v ní budou investoři nebo investor mít. Tím se přímo stávají součástí firmy, což se může projevit i na možnostech rozhodování.

I když to může být na první pohled pro startup omezující, řada investorů je zkušených a tak jsou jejich rady vždy dobrou cestou k úspěchu. Ne vždy to platí, jelikož jsou i investoři, kteří se do chodu firmy nechtějí zapojovat a poskytnou tak skutečně jenom peníze.

Jak se vydělá?

Nyní se dostáváme k té nejdůležitější otázce, která souvisí s tím, jak vlastně investice do startupu dokáže přinést požadované zhodnocení. Cesta k němu je poměrně různorodá. Než si popíšeme konkrétní možnosti, je třeba říci, že všechny tři souvisí s úspěchem dané firmy a projektu, produktu, nebo služby na našem trhu. Pokud je toto zaručeno, může zisk plynout z:

  • Pravidelně vypláceného podílu na zisku
  • Z odprodeje podílu firmy
  • Z prodeje celé firmy

S tím souvisí i případný exit firmy, tedy strategie, která by měla být známa už na samotném počátku. I když je cílem mnohých podnikatelů vybudovat úspěšnou společnost, jsou i takové, kde je cílem prodej jako takový. A to za pár let od chvíle, kdy se firma rozjede. Tedy prakticky v tom nejlepším. Kdy má nejvyšší hodnotu.

Jsou i rizika?

Samozřejmě že ano. A to většinou stejná, jako u celé řady jiných negarantovaných investic, kde investujeme spíše naším vlastním rozumem. I zde se může stát, že daný startup nebude úspěšný. Pokud půjde spíše jenom o pomalejší rozjezd, návratnost investice se pouze prodlouží. Může se však stát, že dojde také ke krachu a my jako investoři přijdeme o veškeré peníze, které jsme do projektu vložili.

Samozřejmostí je to, že případnou míru rizika lze různými možnostmi snižovat. Pokud bychom se podívali na to, jaké konkrétní možnosti to mohou být, potom je ideální investovat nejenom do více firem, ale je dobré investovat spíše do oborů, které známe. Pokud už máme dostatek finančních prostředků k investování, určitě jsme je vydělali naší podnikatelskou činností. Určité znalosti a schopnosti tedy máme, což pomůže jak startupu, tak to pomůže také našemu budoucímu zhodnocení vložených finančních prostředků.

4.2/5 - (4 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *