website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Daňový paušál, nebo skutečné výdaje? Co je lepší?

Výdaje má dnes každý podnikatel. Samozřejmě oblastí činností je více než dost. S tím může primárně souviset především fakt, že každý může mít konkrétní výdaje jiné. Někomu se mohou blížit třeba i stům procent, jiný sotva dosáhne jednoho procenta. Aby byla zajištěna celková rovnováha a podnikatel měl na výběr, existují dvě cesty, kterými se lze vydat. Je to buď daňový paušál, nebo skutečné výdaje. Společně se podíváme na to, co je lepší, zajímavější a také vyhledávanější volbou.

Contents

Jak se daňový paušál a skutečné výdaje liší?

Nejprve se podívejme na to, jak se dané možnosti vlastně liší. Jedině tak pochopíte samotný princip a budete si moci lépe porovnat, co se vám vyplatí více. Začít je třeba daňovým paušálem. Zde vaše reálné výdaje nejsou nijak řešeny. Při zpracování daňového přiznání totiž aplikujete sazbu, kterou vám aktuálně nabízí náš stát. Ta je obvykle ve výši několika desítek procent. Daňový paušál má tedy tu výhodu, že není třeba sčítat přijaté faktury, které jste uhradili. V daném směru nehrají jakoukoliv roli.

Oproti tomu skutečné výdaje jsou spojeny opravdu s tím, co zaplatíme. Je tedy třeba dávat dohromady všechny doklady, které jsme získali od různých firem a daných subjektů. Ty následně sečteme a danou sumu odečteme od našeho obratu. Konkrétně je možné za skutečné výdaje označit třeba:

  • Koupi movitého a nemovitého majetku
  • Využití jakýchkoliv služeb
  • Neuhrazené pohledávky

Kdy se hodí daňový paušál?

Daňový paušál sníží základ daně i o desítky procent

Daňový paušál sníží základ daně i o desítky procent

Ten obvykle uplatňují takoví podnikatelé, kteří reálné výdaje nemají nijak vysoké. Může se jednat třeba o takzvané freelancery. Tedy o osoby, které pracují na volné noze. A to v oblastech, jako jsou grafické návrhy, stejně jako to mohou být tvůrci internetových stránek, programátoři, nebo copywriteři. Jejich obvyklým výdajem je nákup notebooku, který jim obvykle slouží i několik let. Pohodlně pracují z domu a tak nemají výdaje spojené s žádnými cestami, nákupem zboží, materiálu i čehokoliv jiného. Je tedy jasné, že daňový paušál jím dokáže zákonně snížit základ daně, a to bez toho, aby nějaké náklady vytvářeli. Díky tomu se nemusí bát, že by právě vlivem tohoto konkrétního oboru činnosti byly jakkoliv trestáni vysokými daněmi.

Kdy se hodí reálné výdaje?

Nyní se podívejme na situace, kdy se hodí využívat skutečně reálné výdaje. Pokud tápete, je v podstatě jednoduché pravidlo, jak zjistit, zda je pro vás lepší tato volba. Sečtěte si svůj obrat, od kterého odečtěte všechny platby, které jste hradili vy sami. Poté je porovnejte s daným daňovým paušálem. Pokud jsou nižší, je pro vás lepší volbou paušál. Pokud vyšší, hodí se reálné výdaje. Takovým příkladem je třeba internetový obchod, a to provozovaný v odvětví s nižšími maržemi. Totéž může platit i o řadě dalších činností, které se zaměřují hlavně na nákup a prodej. A to nikoliv nutně reálného zboží, ale i služeb.

Nehleďte jenom na své daně

Důvodem, proč se lidí primárně zamýšlejí nad tím, zda volit reálné výdaje nebo daňový paušál, je velikost výsledných daní. Tedy částky, které je základ daně. Ne vždy je ale správné hledět jenom tímto směrem. Může se v budoucnu stát, že budete potřebovat úvěr, hypotéku, nebo jiný typ půjčky. V tomto směru může být vysoký výdajový paušál problémem. Stačí si představit situaci, kdy reálně vyděláváte 20 000 Kč, ale vlivem paušálu je vám odečteno třeba i 60 procent jako výše možných nákladů. Rázem je na vás pohlíženo jako na osobu, který vydělává jenom 8 000 Kč. A s touto mzdou peníze dostanete jenom těžko. Zde se naopak hodí skutečné výdaje, jelikož díky nim vám opravdu zůstane suma, která se blíží dvaceti tisícům. Navíc je zde výhoda toho, že můžete:

  • Zahrnout jenom výdaje, které chcete
  • Nezahrnovat žádné výdaje
  • Uplatňovat reálné výdaje jenom určitý rok

Jak je to a administrativou?

Zde jasně dominuje daňový paušál, jelikož u něho řešíte jenom vydané faktury a přijaté platby. Provedete jejich součet, odečtete zákonnou procentuelní sazbu a základ daně je na světě. V případě reálných výdajů je třeba uchovávat a také sčítat i vydané faktury. Dané sumy od sebe následně odečítáte. Nejenom, že je tato cesta náročnější z hlediska administrativní stránky, ale může být spojena také s vyšší chybovostí. Pokud využíváte službu účetních, je také třeba počítat s tím, že za ni zaplatíte více. Na druhou stranu i její služby dnes není problémem zahrnout do vašich výdajů.

5/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *