Ekonomika a její vliv na úrokové sazby
Když si bereme jakoukoliv půjčku, obvykle je to spojeno s nutností počítat také s napočítanou úrokovou sazbou. Ta je dnes nedílnou součástí v podstatě jakéhokoliv úvěru. Na to bychom měli myslet vždy, když správnou půjčku vybíráme. Pokud se ale na danou oblast podíváme ještě o něco blíže, je třeba říci, že úrok ovlivňuje i celá řada věcí, které souvisí s ekonomikou. Podívejme se společně, co má na úrokové sazby na svědomí.
Contents
Hlavní roli hrají banky
Ty sice s ekonomikou přímo souvisí, jelikož v mnoha směrech tvoří její páteř. Na druhou stranu nezapomeňte na to, že úrokové sazby tvoří především ty komerční banky na našem trhu s ohledem na aktuální pohled, které si sami vytvoří. Tedy v podstatě s ohledem na svou cenovou politiku. Pokud je tedy něco, co primárně hraje roli, jsou to:
- Základní sazby od ČNB
- Rizika spojená se samotným klientem
- Snahy o maximalizaci zisku
Na nás jako klientech je v ideálním případě porovnání úrokových sazeb. Pokud máme zvolenou tu správnou možnost, už se můžeme vydat cestou konkrétní banky. A jaké? Logicky té, která má úrokové sazby skutečně nejmenší.
Úrokové sazby ovlivňuje primárně inflace
Nyní již pojďme na oblast, která je čistě ekonomického charakteru. Nejedná se v tomto případě o nic jiného, než o fakt spojený s tím, že vše kolem nás ovlivňuje inflace. Pokud si tento pojem vysvětlíme jednoduše, jedná se v podstatě o kupní sílu peněz. Tedy o to, kolik peněz máme k dispozici a kolik si za ně můžeme koupit. Pokud méně, pak inflace roste. Pokud více, inflace logicky stoupá. Na co bychom dále neměli zapomínat, to je také informace spojená s tím, že právě tato míra rozhodně ovlivňuje také to, jak vysoké budou v daný čas úroky.
Podívat bychom se měli konkrétněji. Pokud kupní síla klesne, tedy pokud bude míra inflace stoupat, bude od dlužníků požadována vyšší suma, a tedy logicky přijde řeč na zvyšování úrokových sazeb. Tento výhled je možné zapracovat do konkrétní smlouvy už při žádosti o půjčku, stejně jako je u některých dlouhodobých produktů řešit úroky postupně. To se týká například hypotéky.
Roli hraje také úroková míra
Tu jsme už lehce nakousli výše. A to proto, že se týká samotných komerčních bank. Ty sice mají své finanční prostředky, ale rozhodně jich vždy nemají tolik, aby mohli nabídnout uspokojení všech požadavků svých klientů, kteří touží po úvěrech. A tak si komerční banky půjčují od České národní banky. A právě úroková míra je ukazatelem, jak se může vyvíjet samotný komerční úrok. Pokud si tuto informaci převedeme do srozumitelné podoby, je třeba říci, že čím výhodněji půjčí ČNB konkrétní bance, tím výhodněji může daná banka samozřejmě půjčit také nám samotným. I na to je nezbytné myslet.
Roli hraje také kurzové riziko
Zde mluvíme o situaci, kdy se úrokové sazby týkají takových půjček, které jsou poskytovány zahraničním subjektům. Nejenom, že mohou být do zahraničí posílány a z něho také přijímány. Faktem zůstává také to, že mnohdy je třeba půjčenou částku převést do konkrétní měny. A s tím je spojené také konkrétní riziko toho, že vlivem kurzu se celkově splácená částka poměrně výrazným způsobem sníží. Proto je započítáno dané kurzové riziko, které je následně promítnuto do úrokové sazby. A to hlavně s ohledem na to, aby nebyla škodná konkrétní banka.
Rozhoduje i pojem riziková prémie
O co se jedná? V podstatě o bonitu samotného dlužníka. Většina z nás však zná pouze klasické půjčky, ale v ekonomickém světě je možných úvěrů ještě mnohem více. Pokud budeme konkrétnější, je pravdou, že právě riziková prémie ovlivňuje, jak vysoké budou úrokové sazby u konkrétního klienta. Pokud se podíváme konkrétněji, je třeba říci, že roli hraje třeba:
- Majetek žadatele o úvěry
- Jeho předchozí finanční historie
- Schopnosti ručení a další záruky
Je tedy jasné, že spolehlivý a dobrý klient využije nízké úrokové sazby, zatímco ten problémový se dočká úrokových sazeb spíše vysokých. Ostatně to v běžné, nikoliv přímo ekonomickém ukazuje třeba porovnání bank a nebankovních společností.
Roli hraje také doba fixace
Když dnes bereme v potaz úrokové sazby a uvádíme informace o tom, co je může ovlivňovat, neměli bychom zapomínat také na dobu fixace. Tedy na to, co je spojeno s faktem, že si konkrétní výši úrokové sazby v podstatě pojistíme. A to s ohledem na to, že se daná sazba po určité období rozhodně měnit nebude. Zafixovat úrok si lze nejčastěji u dlouhodobých úvěrů, a to jsou hypotéky. Čím déle je úrok zafixován, tím déle platíme přesně ten smluvený. Jakmile ale fixace končí, může se najet na ten klasický, který ovlivňují všechny výše uvedené faktory. A to může znamenat jeho poměrně vysoké navýšení. Na to je dobré myslet.