Dokážete nést rizika investice?
Mít peníze navíc je rozhodně dobrou volbou. Zároveň bychom neměli zapomínat třeba ani na to, že je dobré finance dále zhodnocovat. A to samozřejmě z toho důvodu, aby bylo možné i nadále získávat další finanční prostředky. Pokud pomineme možnost klasického spoření, nabízí se jako jedna z celkem zajímavých variant také dnes vyhledávaná možnost investic. Dnes není problém jít různými cestami, u kterých jsou nejenom různé výnosy, ale jsou zde také rizika investice. Pokud se podíváme na konkrétní možnosti, je dobré zmínit třeba:
- Investice do nemovitostí
- Investice do kovů, komodit a měn
- Investice do alkoholu
S každou konkrétní investicí vzniká nejenom šance na finanční zhodnocení, ale objevuje se zde také riziko investice. Jaké může být a dokážete ho zvládnout? Podívejme se společně na ty nejčastější situace, které v daném směru mohou nastat.
Contents
Rizika investice jsou spojeny i s nulovým výdělkem
Toto riziko můžeme označit ještě za poměrně bezproblémové, které dokáže snést většina lidí. Jedná se o situaci, kdy sice investujeme špatně, ale rozhodně ne tak, že se ocitneme ve ztrátě. Je jedno, v jakém horizontu naši investici ukončíme. Důležité je v tomto případě vědět to, že prodáváme za stejnou cenu, za kterou jsme kupovali. Tedy pokud nebereme v potaz inflaci, v souvislosti se kterou o některé peníze přece jenom přijdeme.
Ukázkou takto nepovedené investice může být cokoliv. Třeba spekulace spojené s koupí nemovitosti, stejně jako může jít o cenu akcií, ale roli hraje mimo jiné také několik dalších věcí, u kterých prodáváme za stejnou cenu, za kterou jsme kupovali. A i když zůstáváme na nule, je toto riziko investice stále ještě poměrně akceptovatelné.
Když jdeme do mínusu
Další riziko investice může souviset s tím, že v rámci našeho plánu půjdeme do mínusu. Tedy že peníze nejenom nezhodnotíme, ale že se může stát, že následně prodáme za méně, než za kolik jsme kupovali. Ano, i to je poměrně velké riziko, na které bychom v současné době měli myslet. Pokud už s tím počítáme, je třeba danou ztrátu zastavit co možná nejdříve. A to souvisí s tím, že nakoupený investiční majetek prodáme. A to co možná nejrychleji.
Pozor však hlavně na cestu spojenou s logickým uvažováním, jelikož mnohdy se stává, že cesty v rámci investic a zhodnocení nejsou vždy přímočaré. Například oblast měnových párů, akcií, stejně jako třeba nemovitostí může být spojena s tím, že ceny klesají a stoupají. Je třeba vyhodnotit rizika investice a správně odhadnout, zda se jedná o skutečně běžný a standardní pokles, nebo se naopak jedná o takovou situaci, která je následně spojena s tím, že ceny skutečně klesají a nic nenasvědčuje tomu, že by se měla situace obrátit. Jelikož běžné investiční možnosti nejsou nijak garantované, je třeba počítat i s touto konkrétní situací.
O peníze můžeme také přijít
Konkrétní rizika investice se mohou týkat i toho, že o své peníze nenávratně přijdeme. Není s nimi totiž spojena ani garantovaná maximální ztráta, ani její automatické zastavení. Může se tedy stát, že peníze, které jsme chtěli zhodnotit, v podstatě nenávratně zmizí. I s tím je třeba počítat. Může jít třeba o investice do akcií a bankroty firmy, nebo investice do forexu, s využitím velmi silné páky. Minimalizovat dané riziko přitom můžeme hned několika různými způsoby. Jedním z takových je třeba i ten, že budeme investovat jenom tam, kde přece jenom určitá hodnota zůstane. Jako příklad mohou posloužit:
- Nemovitosti
- Drahé kovy
- Komodity
- Umění
Zde se předpokládá, že i když ceny nebudou růst, ale budou spíše klesat, na nulu rozhodně neklesnou nikdy. Eliminovat toto konkrétní riziko investice však můžeme i tím, že budeme v daných oblastech dostatečně vzdělaní. Tedy že budeme mít dostatek informací o tom, jak se mnohou ceny vyvíjet a zda je naše plánovaná investiční cesta skutečně tou správnou. I proto zkušení investoři nejenom pravidelně zhodnocují své peníze, ale věnují se také pravidelně tomu, že studují jak trh, tak různé publikace.
Ne vždy jsou možnosti investic tak rozsáhlé, jak si představujeme
Další rizika investice jsou spojena s tím, že zkrátka nemůžeme investovat do toho, co máme sami v plánu. Ideálním příkladem může být například situace spojená s tím, že se rozhodneme koupit nemovitost. Ne vždy je některá z nich k dostání v určité lokalitě, a za požadovanou cenu. V takovém případě nám zkrátka nezbývá nic jiného, než čekat na budoucí nabídku, nebo se vydat jiným směrem. Podobná situace může nastat ale i v situaci, kdy se rozhodneme investovat třeba do segmentu P2P půjček. Ani zde se nemusí vždy objevit tací žadatelé, u kterých platí, že z hlediska bonity budou vyhovovat právě našim konkrétním požadavkům.