Jak na bezpečnost platebních karet?
Bezhotovostní placení je v posledních letech skutečně velkým hitem. A to proto, že bankovní účet má dnes téměř každý a dostupnost platebních karet je taková, že ji dostává téměř každý. Ve většině případů i zdarma. My se aktuálně zaměříme na to, jak vyzrát na bezpečnost platebních karet. Tedy jak svou kartu zabezpečit tak, aby nedošlo k jejímu zneužití. A pokud už ano, tak aby škoda nebyla nijak výrazná. A jelikož kreditní a debetní karty jsou si v tomto směru velmi podobné, platí naše rady na obě případné situace a také možnosti.
Contents
Jak bezpečnost platebních karet ovlivňuje samotná banka?
Nejprve se podívejme na to, jak jsou platební karty zabezpečeny ze strany samotné banky. Zde je dostupných hned několik na sebe navazujících mechanismů, díky kterým můžeme říci, že bezpečnost platebních karet může být skutečně na vysoké úrovni. Pokud platíme běžně v obchodech, je naše karta nejenom ověřena elektronickými systémy, ale můžeme být požádáni i o to, abychom napsali správný PIN. Ten může být vynecháván u bezkontaktních plateb, které jsou ale ze strany banky omezovány výší částky, kterou budeme platit. A pokud je podobných plateb více v rámci kratšího časového horizontu, může opět vzniknout požadavek na PIN kód.
Pokud se podíváme na placení například prostřednictvím internetu, je možné říci, že i zde existuje obranný mechanismus, který souvisí s tím, že je třeba, aby souhlasily hned tři jednotlivé parametry karty. Pokud k tomu nedojde, platba nebude realizována. Konkrétně jde o tyto údaje:
- Klasické číslo karty
- Platnost vydané karty
- Ověřovací kód na zadní straně karty
Pojištění karet může pomoci
Pokud ještě zůstaneme u samotných bank, mohou nám nabídnout poměrně zajímavou službu. I ta má na bezpečnost platebních karet výrazný vliv. Tedy konkrétně na to, že nepřijdeme o naše peníze. I pokud nám je karta odcizena a peníze vyčerpány, máme nárok na jejich nahrazení. Jedinou podmínkou je v tomto případě to, že je nutné mít sjednané pojištění platební karty. To už sice bývá spojeno s určitým výdajem, ale na druhou stranu cena pojistky může být zanedbatelná v porovnání s tím, kolik peněz můžeme získat zpět, pokud nám je někdo přelije pryč.
Nezapomeňte na správné nastavení limitů
Pokud chceme ovlivnit bezpečnost platebních karet ve spojení s naší bankou, je třeba nezapomínat primárně na výše limitů, které jsou spojeny jednotlivými platbami, ale i s výběry hotovosti. Dnes současné banky umožní to, že si můžeme nastavit limity na:
- Výběr hotovosti
- Platbu na internetu
- Platbu v obchodě
Samozřejmostí je o to, že si můžeme nastavit jak limity denní, tak samozřejmě i limity týdenní. Pro běžné použití, kdy chceme omezit případné zneužití karty, je ideální nastavit si limity menší. Pokud plánujeme větší výběr nebo vyšší platbu, je možné si limit krátkodobě zvednout. Vše je dnes možné provést jednoduše v našem internetovém, stejně jako třeba i v mobilním bankovnictví.
Kartu je třeba chránit
Nezapomínejte, že bezpečnost platebních karet souvisí také s tím, jak se o svou kartu staráte a jaký přehled o ní máte. Většina lidí ji má samozřejmě uloženou v peněžence, ne bezpečném místě. Ideálně v přihrádce, která je na platební karty přímo určená. Z tohoto důvodu tak přesně vědí, kde se jejich karta nachází. Největší chybou, kterou můžete udělat, je ta, že o kartě nemáte přehled. Tedy že nevíte, kde ji aktuálně máte položenou, stejně jako mnohdy nemusíte vědět ani to, zda jste ji náhodou neztratili. A pokud ano, mnohdy ani nemusíte vědět, kde k tomu došlo a kdy k tomu došlo. Může se tedy snadno stát, že následně vám banka nevrátí ukradené peníze, jelikož vaše karta skutečně nebyla dle podmínek zabezpečena.
Pokud svou kartu chráníte a skutečně o ní máte dokonalý přehled, je třeba myslet mimo jiné také na to, že pokud je ztracena, nebo vám je odcizena, neměli byste zapomínat na nutnost jejího zablokování. Jak to udělat? Stačí jenom zavolat na příslušnou linku vaší konkrétní banky. Zde už udělají vše potřebné.
Chraňte také svůj PIN
S čím dnes souvisí bezpečnost platebních karet? Samozřejmě i s tím, jaký konkrétně používáte PIN kód. V tomto směru samozřejmě platí, že ten by neměl být nijak jednoduchý, jako jsou typy ve formě čísel 1234, popřípadě 0000. Jelikož dnes si můžeme nastavit vlastní, je mnoho lidí, kteří jdou kvůli zapamatování touto cestou. Pokud se karta dostane do cizích rukou, má zloděj v podstatě tři pokusy na to, aby kód uhodl. Je jasné, že v rámci prvních dvou riskne tyto konkrétní hodnoty.
S PINem souvisí také to, že byste ho nemněli mít nikde napsaný. Tedy určitě ne na samotné kartě, nebo třeba v její blízkosti. Takto je bezpečnost platebních karet v podstatě nulová, jelikož to vyjde stejně, jako byste ho zlodějům sami řekli. Pokud už ho musíte mít někde napsaný, tak nejlépe někde doma, nebo ve svém mobilním telefonu, ale v rámci zašifrovaného jména, nebo čísla. Jedině tak získáváte větší jistoty, že se k němu nikdo nepovolaný nedostane.