Nejvyužívanější elektronické peněženky u nás i ve světě
Když se řekne slovo peněženka, každý z nás si logicky představí právě takovou, kterou nosíme v peněžence. V tomto ohledu platí, že to není jediná možnost, která dnes existuje. Velmi oblíbené jsou takzvané elektronické peněženky. O co se jedná? O možnost mít peníze v podstatě na virtuálním účtu, což znamená možnost využít je v případě placení různých služeb, nebo zboží. Podívejme se proto na to, jaké elektronické peněženky u nás i ve světě dominují. As začneme v České republice.
Contents
Blesk peněženka
O té dnes můžeme říci, že patří mezi jednu z nejznámějších možností, které na našem trhu jsou. Je určena pro každého, kdo hledá celkovou anonymitu při placení a zároveň chce mít peníze ihned k dispozici. Výjimečností této peněženky je především to, že se jedná o formu kreditní karty. Dobijeme si tak peníze na náš virtuální účet, který je následně spárován s kreditní kartou. A to nám logicky umožní v případě potřeby platit za služby. Podíváme-li se na několik hlavních výhod, tak kromě anonymity dominuje především:
- Možnost plateb u obchodníků i online
- Bezpečné limity spojené s užitím peněz
- Do peněženky vložíte tolik peněz, kolik potřebujete
Jelikož zmiňujeme i možnosti dobití, nezapomínejme na to, že to lze realizovat i jinak, než jenom běžným bankovním převodem s unikátním variabilním symbolem. Důležité je vědět i to, že tato elektronická peněženka nám může být dobita také v trafikách a na podobných obchodních místech.
Známá je též karta Myunicard
Druhou celkem zajímavou kartou je takzvaná myunicard. I zde máme na mysli formu elektronické peněženky, se kterou budeme moci platit jak online, tak třeba i u reálných obchodníků. Funguje velmi podobně, jako bylo popsáno výše. I zde máme možnost dobít si finanční prostředky na virtuální účet spojený s naší kartou. A to třeba na poště, převodem na účet, nebo také složenkou. A proč právě Českou poštu zmiňujeme? Jelikož právě zde je tato unikátní karta k dispozici a právě na tomto místě si o ni také můžeme požádat. Jednoduše, rychle a s jistotou toho, že ji získáme hned po zaplacení. To je její hlavní nevýhoda, jelikož stojí lehce přes stokorunu.
Mezi nejznámější světové elektronické peněženky patří i PayPal
Nyní se podívejme do zahraničí, kde to jsou právě elektronické peněženky, které v posledních letech zažívají opravdu velký boom. A není se čemu divit, jelikož v současné době je stále více možností, jak pomocí nich můžeme celkem bez problémů platit. Nejenom to, jelikož stejně tak nám umožní také posílání peněz jiným uživatelům. Stačí znát třeba jenom jejich emailovou adresu. Díky tomu mohou fungovat jako poměrně zajímavá alternativa k běžným bankovním účtům. Samozřejmostí je, že i tuto peněženku si můžeme dobít hned několika různými způsoby. Mezi ty se řadí:
- Nabití platební kartou
- Nabití běžným převodem
- Nabití prostřednictvím rychlého převodu
Jakmile se tak stane a jsou nám na daný virtuální účet připsány peníze, můžeme s nimi nakládat. Nejlepší využití je spojeno s možností platit s nimi v online obchodech. A to z toho důvodu, že virtuální peněženka PayPal dnes nabízí i celkem pokročilou ochranu samotných kupujících. A co to znamená? Samozřejmě že jistoty spojené s tím, že pokud nám zboží není dodáno, mohou nám být peníze ihned a bez složitého dokazování vráceny.
Hitem je také Skrill
Pokud vám tato elektronická peněženka připadá nová, rozhodně se o novinku nejedná. Pouze se jedná o přejmenování služby na jinou. Jistě totiž víte, že mezi nejznámější elektronické peněženky patřila i služba Moneybookers. A je to právě ona, která dostala tento nový název. I ona je podobně jako PayPal zajímavou možností, jak platit právě na internetu. Pokud je něco, co musíme podotknout, je to zcela jistě fakt spojený s tím, že zde nejsou až tak dobré služby v oblasti ochrany kupujícího, jako je tomu v předchozím případě. Na druhou stranu ale nesmíme zapomínat na fakt, že Skrill umožní nabíjet peníze na služby, které jsou spojeny třeba s hazardem, nebo s kurzovým sázením. To předchozí varianta bohužel nedokáže.
Jak je to s anonymitou?
Nejznámější elektronické peněženky máme zmapovány. Logicky se u nich nabízí i otázka, jak je vyřešena anonymita. Zde musíme říci, že do určitého obratu jsou skutečně zcela anonymní. Jakmile ale začneme na dané službě takzvaně točit více peněz, znamená to jednu jedinou věc. A to konkrétně takovou, že jsme nuceni poslat například doklady totožnosti, popřípadě i jiné informace, které se vážou právě k bezproblémové identifikaci osoby, tedy nás, když danou peněženku aktivně využíváme. Pokud to uděláme, možné limity se nám samozřejmě zvednou. Pokud neplánujeme žádné trestné činy, ale jenom běžné využívání peněženky k placení, lze toto učinit hned na samotném začátku, a to dobrovolně. Díky tomu se není třeba obávat případného budoucího omezení aktivních služeb, které by za pár dní, týdnů nebo měsíců mohlo přijít.