Pozor na poplatky u spoření. Kolik peněz nám vezmou a jaké známe?
S poplatky se dnes můžeme setkat na celé řadě různých míst. Pokud budeme konkrétní, nemusí být nic výjimečného především u úvěrových produktů. Jsou ale i oblasti, ve kterých se rozhodneme zhodnotit své peníze, a ani zde nás případné poplatky rozhodně neminou. Pokud se chcete vyvarovat některým z nich, podívejte se spolu s námi na to, jaké poplatky u spoření existují, a také v jaké mohou být výši.
Contents
Sankční poplatky u spoření jsou klasikou
Nad nimi se ani nijak výrazně nepozastavujeme. A to přirozeně z toho důvodu, že o nich víme již ve chvíli, kdy s nimi podepisujeme smlouvu. V souvislosti s tím je třeba říci, že pokud některé z ujednání nesplníme, mohou znamenat poplatky u spoření právě onen trest. Mezi jeden z hlavních příkladů může patřit poplatek spojený s tím, že smlouvu vypovíme dříve, než je její oficiální platnost. To se může stát třeba u terminovaných vkladů. Pokud k tomuto skutečně dojde, je třeba počítat mnohdy i s tím, že kromě pevných poplatků můžeme přijít také o veškeré připsané úroky, které jsme po celou dobu spoření získali. Stejné to může být u většiny takových spořicích produktů.
Pozor na poplatky za sjednání
Mezi další poměrně známé a účtované poplatky u spoření jsou ty, které jsou spojené se sjednáním konkrétního úvěrového produktu. Pokud bychom měli být přesní, je třeba říci, že daný poplatek zaplatíme právě ve chvíli, kdy si daný spořicí produkt zřizujeme. Bohužel ani to není nic neobvyklého a je jasné, že se nad tím mnoho lidí pozastavuje. Zvláště z toho důvodu, že když někomu dáváme na zhodnocení naše vlastní peníze, nechceme z toho dávat žádné peníze navíc. Mezi nejčastější formy hrazení tohoto poplatku patří:
- Stržení poplatku z investovaných peněz
- Nutnost zaplatit ho předem
- Hrazení poplatků z prvních připsaných úroků
Pokud vás zajímá, jak vysoké mohou dané poplatky u spoření být, je to skutečně různé. V tomto směru platí, že obvykle se může jednat o poplatky ve výši několik set, ale v některých případech i několika tisíců korun. O nic malého se tedy rozhodně nejedná.
Obvyklé jsou i poplatky za vedení spoření
Nejenom, že dnes platíme za to, že si spořicí produkt zřídíme. Nic neobvyklého není ani to, že platíme za to, že ho máme aktivní a že ho pravidelně používáme. Pokud se i zde zaměříme na ty hlavní poplatky u spoření, je třeba říci, že můžeme měsíčně platit i několik desítek, nebo stovek korun jenom za to, že máme tu možnost peníze spořit. Zde pozor na to, aby se vám dané spoření vůbec vyplatilo. Jistě nemusíme připomínat, že je nezbytné zaměřit se primárně na to, aby poplatky nebyla větší, než je připsaný úrok. Pokud by k tomu docházelo, logicky to znamená, že se dané spoření mine účinkem a pro nás jako držitele finančních prostředků bude rozhodně výhodnější, když budeme peníze držet doma a nebudeme je investovat nikam a do ničeho.
Počítejte také se srážkou ze získaných úroků
Jak dnes v podstatě každé garantované spoření vůbec funguje? Musíme říci, že velice jednoduše. Pokud budeme konkrétnější, tak v rámci určitého spořicího produktu poskytneme své peníze, které může konkrétní banka využívat, což ale znamená i to, že nám jako odměnu připisuje určitou výši úroků. Zde platí, že čím jsou lepší, tím pro nás samozřejmě mnohem lépe. Také nesmíme zapomínat na to, že z daných úroků mohou být strhávány další poplatky. Obvykle ve formě určité procentuelní hodnoty. Pokud vám přijde výpis z vašeho spoření, nepodivujte se nad tím, že máte jako získanou částku uvedený zisk z úroků a hned pod ním minusovou částku, která je spojena s daní z úrokových sazeb.
Podobné to může být nejenom u úroků, ale třeba i u různých podpor, nebo jiných dalších odměn, které můžeme získat nejenom od státu, ale třeba i od té banky, u které si dané spoření sjednáme. Proto na to pamatujte ve chvíli, kdy si spoření sjednáváte. Ne vždy je vše tak růžové, jak se může zdát.
Ano, i to může být spojeno s celkem nemalým poplatkem a i zde logicky platí, že vám bude naúčtován v podstatě automaticky. Pokud se začnete bránit, budete odkázání nejenom na smlouvu, ale i na případné obchodní podmínky, se kterými jste zcela logicky také souhlasili. I na to je dobré myslet. A jaké jsou ty nejčastější možné situace, kdy jsou poplatky u spoření odečítány? V souvislosti s vaší smlouvou se jedná o tyto:
- Poplatek za změnu smlouvy či změnu cílové částky
- Poplatek za předčasnou výpověď smlouvy
- Poplatek spojený s výběrem vašich peněz
Jak se ukazuje, spořit si dnes nemusí být zase až tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. A to samozřejmě z toho důvodu, že musíte myslet na to, že i když úrok a jiné odměny vypadají lákavě, je po odečtení všech poplatků k dispozici jenom produkt, který je v lepším případě běžný. V tom horším případě může dojít k tomu, že vám jsou odečteny všechny vydělané peníze a v tom nejhorším dojdete do stádia, že vám je vráceno méně peněz, než jste do spoření vložili.