Jak získat nejlevnější tarif? Poradíme vám
V souvislosti s financemi se mluví nejenom ve spojení s tím, že je třeba jich hodně vydělávat. Aby se člověk měl dobře, je také nutné, aby jich moc neutrácel. Čím méně jich utratí, tím více mu jich zbude. Nejlépe lze ušetřit na věcech, které se platí pravidelně. Dokonalým příkladem je mobilní tarif. Ne každý je s tím svým spokojený. Pokud i vy patříte do skupiny těch, kteří nikoliv, budou se vám hodit naše rady spojené s tím, jak získat nejlevnější tarif.
Contents
Udělejte si průzkum trhu
To první, co doporučujeme udělat, je jasný průzkum trhu. Pokud nejste spokojeni s cenou vašeho mobilního tarifu, nemusí to nutně znamenat, že vás chce váš mobilní operátor stáhnout z kůže. Ceny u současných mobilních operátorů jsou vcelku podobné. A tak když se podíváte na cenu vaši, a zjistíte, že u konkurence je obdobná, znamená to, že využíváte některou z klasických nabídek. Jak se níže dozvíte, ani s tou se nemusíte smířit. Nyní se však podíváme na to, zda daný tarif skutečně dokážete využít a zda by vám nestačil jiný. Jak na to? Jednoduše se podívejte na výpis a na to, jaké jsou informace v kolonce:
- Volání
- SMS
- Data
Dané informace porovnejte s tím, co nabízejí jiné tarify. Pokud zjistíte, že vaše spotřeba by mohla být spojena s levnějším tarifem, není důvod váhat a můžete si ho aktivovat.
Jak mít nejlevnější tarif? Zkuste podpultové nabídky
Pokud cena vašeho tarifu odpovídá ceníku současného operátora, neznamená to, že nemáte možnost si cenu ještě o něco snížit. Jak na to? Existují takzvané podpultové nabídky operátorů. Jedná se o tarify, které jsou nabízeny s různě velkými slevami a u kterých tak máte jistotu, že je v klasickém ceníku nenajdete. Toto je cesta, jak mít nejlevnější tarif u svého vlastního operátora. Jak velkou slevu a jak velké výhody si v tomto směru dokážete vyjednat, to už je na vás samotných. Do karet vám jistě bude hrát to, pokud jste věrným zákazníkem, pokud nemáte prodlevy s placením, stejně jako vám do karet bude hrát třeba i to, že tve svém okolí máte někoho, kdo daný tarif skutečně dostal. Možnou argumentační taktikou je i to, že můžete pohrozit tím, že od operátora odejdete. Ne vždy ale tato taktika může vyjít.
Napište si tarif na firmu
Podnikáte? Pokud ano, můžete daný tarif mít nikoliv na sebe, jako soukromou osobu, ale můžete si daný tarif nechat napsat na firmu. V tomto směru finanční úřad nijak neřeší to, kolik provoláte soukromě a kolik v rámci firmy. Mnoho podnikatelů má proto své tarify psané na jméno firmy. Proč? Jelikož firemní tarify jsou často nejenom levnější, ale jsou obvykle spojeny i s tím, že mohou za stejné ceny nabídnout mnohem více. Už to samo o sobě může být výhoda. Nezapomínejme ale ani na možnosti plátců DPH. Pokud jím vaše firma je, rázem automatický šetříte celých 21 procent z každé faktury. I to je cesta, jak mít nejlevnější tarif. A v podstatě velmi jednoduchá.
Zkuste také virtuálního operátora
Doposud jsme mluvili jenom o možnosti toho, že zůstanete u svého operátora. Ty jsou na našem trhu aktuálně tři. Sice je není třeba nijak představovat, ale pro pořádek raději uvedeme, že se jedná o tuto konkrétní trojici:
- Vodafone
- O2
- T-Mobile
Vedle nich může existovat ještě takzvaný virtuální operátor. Ten využívá sítě a signálu některého z výše uvedené trojice, ale své služby nabízí pod svým jménem. I toto je cesta, jak mít nejlevnější tarif. Je to dáno hlavně tím, že virtuální operátoři se snaží konkurovat především cenou a tak je více než jasné, že stejní tarify jako klasičtí operátoři mohou nabídnout za výrazně nižší ceny. Dané virtuální operátory lze najít poměrně snadno. Ideální cestou je využít porovnávač mobilních tarifů, kde po zadání několika základních informací získáte jasný přehled o tom, kdo by vám mohl vyhovovat a jaké jsou ceny.
Existují i takzvané „šedivky“
O co se jedná? V podstatě o to, že velká firma může získat u operátora velmi výhodný tarif, na často mnoho SIM karet. Pokud nejsou využívány mezi zaměstnanci, mohou být nabízeny dále. Smlouvu tak neuzavíráte ani s klasickým operátorem, ani s tím virtuálním, ale uzavíráte ji s firmou, která vám konkrétní SIM nabídla. I toto je cesta, jak mít výhodný tarif. V praxi využíváte služeb a konkrétního tarifu reálného operátora. V praxi ale nemáte podepsanou smlouvu s ním samotným, ale máte sepsanou smlouvu s jinou firmou. Je to podobné, jako u výše popsaných virtuálních operátorů.
Roli může hrát také smlouva
To poslední, co musíme zmínit, je i možnost smluvního závazku. Není nic nového, že pokud se danému operátorovi upíšete, můžete získat zajímavé slevy. Obvykle dochází k tomu, že se mu musíte upsat na dva roky, kdy se také zavazujete k určitému minimálnímu plnění. Pokud víte, že se v daném období nic výrazného nezmění, je i toto celkem dobrá cesta, jak mít nejvýhodnější mobilní tarif, a to celkem jednoduše, bez různého přemlouvání, nebo jiných složitostí. Obvykle jsou ceny se smlouvou nižší i o několik desítek procent. Co však doporučujeme prostudovat, to jsou podmínky smlouvy. Hlavně sekci spojenou s možnou výpovědí, nebo s tím, co se děje ve chvíli, kdy vaše smlouva končí.