Financování auta pro podnikání – jaké jsou možnosti?
Ať už podnikáte v jakémkoliv oboru, je vlastní automobil často nezbytností. Samozřejmě ideální stav je ten, když bude psán na firmu. Důvodem je hlavně to, že si ho můžete výhodně odepisovat, stejně jako si v případě plátcovství odečtete DPH. Lákadlem je i možnost dávat si do nákladů náklady spojené s tankováním, stejně jako s údržbou vašeho vozu, popřípadě nechybí ani výhody spojené s tím, že si do nákladů dáte i řadu dalších věcí, které využijete ve voze. Pokud aktuálně přemýšlíte nad tím, jaké financování auta pro podnikání zvolit, podívejte se na naše tipy.
Contents
Nejjednodušší financování auta pro podnikání je z vlastních zdrojů
Hned na samotný úvod se podíváme na tu dnes v podstatě nejjednodušší a také tu nejvíce doporučovanou možnost. Je spojena s tím, že na financování auta pro podnikání použijete své vlastní zdroje. Tedy peníze, které máte na svém bankovním účtu, nebo takzvaně v pokladně. Pokud to uděláte, bude to spojeno hned s celou řadou velkých výhod. Mezi ty hlavní můžeme zařadit:
- Jednoduché a rychlé pořízení vozu
- Jistota, že nepřeplatíte ani korunu navíc
- Automobil bude od samotné koupě váš
Mnozí podnikatelé často podceňují onu poslední výhodu a mají za to, že na ní nesejde. Opak je pravdou, jelikož když je vůz váš, máte možnost si uzavřít povinné ručení, ale i havarijní pojištění takové, jako chcete. A to jak s ohledem na rozsah, tak i na cenu.
Hodit se může i neúčelová půjčka
Druhou cestou, jak financovat koupi automobilu do firmy je neúčelová půjčka. Pokud si daný produkt popíšeme blíže, jedná se o úvěr, který můžete využít na cokoliv. Nikde neuvádíte, na co peníze potřebujete, stejně jako následně nemusíte jejich využívání jakkoliv dokládat. Princip získání takové půjčky je v podstatě jednoduchý. Požádáte si o ni a následně počkáte na schválení. Tento typ úvěru dnes mohou nabídnout jak banky, tak samozřejmě také nebankovní společnosti. Pokud je úvěr schválený, je obvykle vyplacený na bankovní účet. Následně je postup stejný, jako byste automobil kupovali v hotovosti. Nikdo se vás neptá, kde jste peníze vzali. Jednoduše danou částku zaplatíte v bazaru, v autosalonu, nebo u soukromé osoby.
Hitem mohou být i účelové půjčky na auto
U půjček ještě zůstaneme. Zde musíme říci, že existují také účelové půjčky na auto. I ty jsou dobrou možností, jak financovat koupi vozu do firmy. Účelová půjčka je specifická tím, že je možné peníze utratit jenom dle podmínek samotného poskytovatele. Obvykle jsou poměrně rozmanité a nákup auta zde nechybí. U některých poskytovatelů jsou dokonce dostupné i půjčky určené výhradně na nákup automobilu. Dnes je nabízejí jak banky, tak i společnosti nebankovní. Jedním z příkladů je třeba známá společnost Home Credit.
Výhodou účelových půjček na auto je to, že je obvykle není nutné vyřizovat samostatně, jelikož je možné je vyřídit přímo na daném místě, kde je vůz kupován. Tedy v autosalonu, nebo autobazaru. A to i do několika minut. Z toho také jasně vyplývá, že není problémem pomocí nich financovat koupi jak nového, tak i ojetého vozu. A jak je to s vlastnictvím? Záleží na konkrétní bance nebo nebankovní společnosti. Někdy firma vůz vlastní, jindy je jenom provozovatelem. V obou případech ale bývá povinností to, že technický průkaz vozu, tedy ten velký, je uložen u úvěrové společnosti.
Velkým hitem je také leasing
Jednou ze stálic, pokud jde o financování firemního auta, je také leasing. Ten má velmi blízko k účelové půjčce, jelikož i zde v podstatě dostanete peníze jenom na to, abyste s nimi mohli financovat nákup vašeho vozu. Změna je v tomto směru v tom, že při financování formou klasického leasingu není automobil váš, ale je finanční společnosti, nebo banky. A to až do doby, než bude uhrazena poslední splátka. Jakmile k tomu dojde, může dojít k plnohodnotnému přepsání. Pokud je tato forma něčím lákavá, tak hlavně těmito pozitivy:
- Možnost financování nových i ojetých aut
- Ve splátce jsou zahrnuta veškerá potřebná pojištění
- Snadné a rychlé vyřízení přímo u prodejce
Pokud se podíváme na nevýhody finančního leasingu, patří sem určitě to, že pojistky mohou být dražší, než kdybychom si je sjednali sami. Nevýhodou je také to, že vůz firmě nepatří, s čímž mohou být spojeny komplikace například při nehodách.
Co láká v poslední době? Operativní leasing
Na něj lze pohlížet jako na dlouhodobý pronájem. Operák, jak se operativní leasing také nazývá, je totiž charakteristický tím, že vůz firmě nepatří, jelikož si ho jenom pronajímá. A to obvykle na dobu dvou let. Pokud chce pokračovat ve smlouvě, dostává vůz nový. S tímto použitím jsou následně spojeny měsíční splátky, které nejsou ani tak platbou za vůz, jako spíše splátky za pronájem. Výhodou této možnosti je hlavně to, že s provozem auta nejsou spojeny žádné dodatečné náklady, jelikož o vše se stará jeho majitel – tedy ten, co operativní leasing nabízí. Lákadlem je také to, že se obvykle jedná o nové vozy, které jsou každé dva roky měněny za novější modely.
Drobnou nevýhodou může být o něco nižší nevýhodnost, oproti běžnému finančnímu leasingu. Nevýhodné může být ale i to, že při vracení daného vozu je důkladně kontrolováno a každé případné poškození může být dokonce sankcionováno. I s tímto je třeba počítat.