website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Půjčka jako finanční sebevražda? Ne když víte, jak na to!

Češi si nejčastěji půjčují na koupi osobního automobilu, vlastní bydlení, ale i vybavení domácnosti. Bohužel nemalé procento z nich si bere půjčky také na letní dovolené nebo vánoční dárky. Není se tak čemu divit, že počet osob s exekucí dlouhodobě neklesá – ba právě naopak. Jak se nedostat do spárů exekutorů nebo hledáčku insolvenčního správce? Máme pro vás několik praktických rad a tipů.

Contents

Půjčku si rozmyslete…nejlépe dvakrát

Pokud si zrovna neplánujete půjčit pár stovek či tisícovek do další výplaty, popřemýšlejte nad tím, zda se skutečně chcete vláčet s onou pomyslnou koulí u nohy, kterou půjčka nepochybně představuje, několik dlouhých let. Například takové hypoteční úvěry jsou sjednávány na deset, dvacet, ale třeba i třicet let. Výjimkou navíc nejsou ani situace, kdy hypotéku rodičů doplácí jejich děti či dokonce vnoučata.

Zvládnete měsíční splátky?

Ještě před tím než podepíšete smlouvu o spotřebitelském, hypotečním či jiném úvěru, si důkladně spočítejte měsíční splátku, která by neměla negativním způsobem ovlivnit vaši životní úroveň. Pokud se před výplatou tradičně potýkáte s nedostatkem financí, půjčka vám pouze přitíží. V takovém případě zvažte pomoc rodiny nebo známých. Pro klid duše si k půjčce sjednejte i pojištění schopnosti splácet, které vás ochrání v případě nepříjemného úrazu, ztráty zaměstnání nebo nemoci, která jde ruku v ruce s výpadkem příjmu.

Nepůjčujte si na zbytečnosti

Již výše jsme zmínili, že půjčky si nejčastěji bereme na vlastní bydlení, pořízení automobilu a vybavení domácnosti. Z dostupných statistik ale také vyplývá, že lidé si půjčují na méně potřebné věci:

  • Na spotřební elektroniku si půjčuje asi 13 % osob
  • Na nečekané výdaje asi 7 % dotázaných
  • Půjčky na dovolenou jsou z celkového počtu zastoupeny 5 %
  • Na potraviny si půjčují 3 % dotázaných
  • Nákup dárků řeší půjčkou asi 2 % osob
  • Půjčku na školní pomůcky nebo knihy pro děti si berou asi 2 % dotázaných

Půjčku proto v každém případě důkladně zvažte a osvojte si základy finanční gramotnosti. Ideální situace je tehdy, půjčujete-li si finance na věci či služby, z nichž máte dlouhodobý užitek.

Zvolte správného poskytovatele

Drtivá většina zájemců o půjčku míří v první řadě do banky. Zde na ně ale čeká poměrně zdlouhavý a náročný proces prověřování bonity a schopnosti půjčku splácet. Bankovního úředníka zajímá váš příjem (jeho výše a pravidelnost), ale i zaměstnavatel a typ pracovního úvazku. Do středu zájmu se dostanou také příjmy a výdaje žadatele, ale i jeho finanční minulost.

Pokud máte záznam v registru dlužníků nebo je váš příjem nízký, štěstí v bance nezkoušejte a raději se zaměřte na nebankovní společnosti. V jejich nabídce se totiž objevují také půjčky pro problémové klienty, kterým banka peníze neposkytne. Mezi ně patří třeba půjčky bez registru, které získá i člověk se záznamem nebo půjčky bez dokládání příjmu. Příjem sice mít musíte, není potřeba ho ale dokládat skrze potvrzení od zaměstnavatele.

Buďte obezřetní

Abyste nešlápli vedle při výběru vhodného poskytovatele půjčky, zaměřte se zejména na známé a ověřené společnosti, které na našem trhu působí již delší dobu. Vyhněte se věřitelům, kteří po vás požadují poplatky předem (netýká se 1 Kč ověřovacího poplatku), nabízí půjčky s vysokým RPSN nebo jsou jejich obchodní podmínky a termíny splatnosti nepřehledné.

Jednotlivé druhy půjček mezi sebou také důkladně porovnejte třeba pomocí online srovnávačů. Zaměřte se na hodnotu RPSN, úrok, ale i termíny splatnosti a poplatky za porušení smlouvy. Od věci také není zapátrat v internetových fórech a diskuzích, kde se to jen hemží osobními zkušenostmi spotřebitelů.

Problémy okamžitě řešte

Pokud se během splácení dostanete do problémů, neprodleně kontaktujte věřitele a spravte jej o vaší aktuální situaci. Domluvit se můžete na odkladu splátek (tzv. splátkových prázdninách) nebo novém splátkovém kalendáři. V žádném případě však své závazky neignorujte a nevytloukejte půjčku jinou půjčkou. Tímto jednáním byste se totiž dostali do začarovaného kruhu, z nichž není snadného úniku.

 

5/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *