Jaké je nejoblíbenější spoření? Dominují hlavně jistoty
Spoření – to je pojem, pod kterým si mnoho lidí představí hlavně možnosti, které jsou spojené se zhodnocováním finančních prostředků. Lidé, kteří mají peněz více, než je využijí, je logicky chtějí zhodnocovat. Důvody, které se tohoto konkrétního postupu týkají, jsou celkem tři. Jedná se o:
- Snahu bojovat proti inflaci
- Snahu o zajímavý výdělek
- Snahu o ochranu peněz před postupným utrácením
Když bychom se měli podívat na to, jako je dnes nejoblíbenější spoření a investování peněz, musíme říci, že jsou možnosti, které se oproti minulým letům dostaly do popředí, stejně jako zástupci, u kterých obliba klesá, ale i zástupci, kteří jsou dlouhodobě na vrcholu.
Contents
Stavební spoření jasně dominuje
Jaké je to nejoblíbenější spoření vůbec? Už několik let je to jedno jediné, a to konkrétně stavební spoření. Jde o dlouhodobě velmi vyhledávanou formu uložení a také zhodnocení finančních prostředků. Důvodů je několik. Pokud jde o výdělek, tak zde je rozhodně pozitivem to, že kromě zajímavého úročení od samotné banky není problém dosáhnout i na vcelku zajímavý státní příspěvek. Stačí jenom dodržet určitý objem měsíčního vkladu a je na něho automatický nárok.
Dále stavební spoření zaujme i tím, že získané peníze je možné využít na cokoliv. Ať už jde o naspořenou částku, státní příspěvky i úrokové zhodnocení, tak zde není žádné omezení. Název stavební spoření je proto lehce zavádějící, což může mnoho lidí stále ještě odrazovat. Realita je ale jiná.
Mezi nejoblíbenější spoření se dostávají i drahé kovy
Zde sice můžeme lehce sklouzávat do segmentu klasických investic, ale jelikož i zde se jedná o možnost vydělat, můžeme tuto formu zařadit mezi nejoblíbenější spoření. Musíme tak udělat i z toho důvodu, že investice do drahých kovů je stále oblíbenější. V porovnání s minulým rokem se totiž zvedl zájem o zhruba 12 procent. A tak by polovina oslovených lidí do drahých kovů své peníze skutečně dala. A dominují takové, které jsou i nejznámější. Tedy zlato nebo stříbro. Důvodem je jak to, že dlouhodobá cena v podstatě roste, tak i to, že lze doma mít i něco opravdu hmatatelného. Drahé kovy jsou na trhu celkem dobře dostupné v různých provedeních, mezi které můžeme zařadit:
- Klasické cihly
- Pamětní a investiční mince
- Drobné slitky
Lidé myslí i na budoucnost
Podobné procento lidí, jako je tomu u drahých kovů by se při svém spoření rozhodlo myslet primárně na budoucnost. Tedy na období, kdy již budou v důchodu. V tomto směru se budou zajímat primárně o doplňkové penzijní spoření. Dnes celkem aktuální možnost, jelikož klasická výše důchodů není zase až tak velká a kdo nebude mít nějaké peníze navíc, ten si bude ve svém stáří zcela jistě zoufat. Hitem tohoto spoření jsou výhody podobné, jako u stavebního. Není to jenom možnost klasického procentuelního zhodnocení, ale je zde i možnost zajímavé státní podpory, v závislosti na výši vkladu. I to je důvod, proč ho musíme řadit mezi oblíbené spoření na našem trhu.
Mezi další možnost spoření, které je spojeno s budoucností, patří i životní pojištění. To však může být aktuální v jakémkoliv roce toho, kdo si ho sjedná. Přináší totiž hlavně možnost ochrany, a to v případě problémů s pracovní neschopností, s invaliditou, nebo i se smrtí. Jde tedy také o spořící produkt, jehož účelem je především zajištění do budoucna.
Hitem jsou stále i bankovní účty
Lidé jsou bankám zkrátka a jednoduše věrní, jelikož v nich vidí celou řadu různých jistot. A tyto jistoty skutečně existují. Jaké to jsou? Ta první je klasická ve spoření ji lze brát jako naprostou samozřejmost. Jedná se o garanci zhodnocení, které je známo už v době, kdy se sjednává smlouva, nebo se ukládají peníze. Dále je to i ochrana vkladu, v souvislosti s pojištěním. Ta ale není neomezená a tak u velkých částek už je třeba jejich rozdělení na několik účtů u různých bankovních domů
A jaké je to nejoblíbenější spoření, které je dnes vyžíváno v souvislosti s konkrétními bankami? To první jsou spořicí účty, které umožňují peníze zhodnocovat a přitom s nimi nadále disponovat. Druhou možností jsou termínované vklady. Zde už je nutné peníze na určitou dobu uvázat, a to na dobu od několika dní, třeba po několik let. A co je naopak u obou těchto možností negativní? Stále poměrně malé zhodnocení, které málokdy překročí nižší jednotky procent. A když, tak jenom krátkodobě a jenom u určité částky.
22 procent lidí spořit nechce
Náš informační článek zakončeme tím, že je dnes i 22 procent lidí, kteří nijak spořit nechtějí. Jde o lidi, kteří mají volné peníze, ale nechtějí je nikam, do ničeho, ani nikomu dávat. V podstatě jde o takovou skupinu lidí, která má své finanční prostředky buď doma v trezoru nebo jinde, či je má na běžném bankovním účtu. Ani jedno však nedoporučujeme. Kromě toho, že vlivem inflace takto uložené peníze ztrácejí svou hodnotu nelze zapomínat ani na druhů velmi důležitý fakt. Pokud jsou uloženy doma, může hrozit, že o ně daná osoba celkem jednoduše přijde. Třeba vlivem krádeže, ale i vlivem požáru, nebo jiné katastrofy.