Státní fond rozvoje bydlení poskytuje úvěry pro mladé
Jaká je nejvíce doporučovaná půjčka, kterou dokonce schvalují i odborníci na úvěrový trh? Je to půjčka na bydlení. Pokud na dní uvažujete, je možné jít třemi osvědčenými cestami, které jsou spojeny jak s bankovním, tak nebankovním trhem. O jaké možnosti se jedná? Jsou to:
A k této trojici musíme přidat ještě jednu, poslední věc. O co se jedná? Jedná se o půjčku na bydlení, kterou nabízí Státní fond rozvoje bydlení. Tedy skutečně náš stát. Jaké jsou možnosti, jaké jsou podmínky a co všechno byste měli vědět? Není nic jednoduššího, než se podívat s námi.
Contents
Komu Státní fond rozvoje bydlení umí půjčit?
Nejprve se podívejme na to nejdůležitější. Tedy na informace o tom, komu vlastně může Státní fond rozvoje bydlení danou půjčku dát. Je dobré si proto ihned zjistit, zda máte nebo nemáte nárok. Kdo podmínky nesplňuje, ten si ani nemusí žádat, jelikož cokoliv jako individuální přístup zde neexistuje. A jak je to tedy s ideálním profilem zaměstnance?
- Může žádat jedna i dvě osoby
- Osoby nemusí být manželé
- Nutnost pečovat o dítě mladší šesti let
Věk žadatelů musí být maximálně 35 let
Jak je patrné, jedná se o podmínky poměrně tvrdé, vlivem čehož Státní fond rozvoje bydlení může logicky odradit řadu uchazečů. Když se podíváme na srovnání hypoték, tak u nich nadchne hlavně výhoda toho, že není hleděno ani na věk žadatelů, ani na jejich děti.
Výhodnost určitě nezklame
V čem ale Státní fond rozvoje bydlení jasně strčí do ruky konkurenci, to je zaručeně výhodnost. Jenom těžko byste na současném trhu hledali výhodnější nabídku, než je právě tato. Jak jen to s úrokovou sazbou, která je nabízena u půjčky pro mladé, kterou poskytuje Česká republika? Jde o sazbu ve výši 1,45 procent ročně. Důležité je zde určitě zmínit také fixaci, jelikož zde je třeba počítat s neměnnou délkou, která je na 5 let. Potom je úrok upravený v souvislosti s vývojem ekonomiky. To ale nemusí nutně znamenat jeho růst, jelikož stejně tak může dojít i k jeho poklesu. V takových případech je delší fixace pochopitelně na škodu.
Částky nejsou zase až tak vysoké
Podívejme se i na to, kolik vlastně Státní fond rozvoje bydlení nabízí žadatelů. Opět se zde hodí porovnání s hypotékou, jelikož ty jsou na tom většinou výrazně lépe. Pokud se podíváme na to, jak velkou sumu je možné získat ze státního úvěru, tak ta nejnižší začíná na částce 50 000 Kč. Pokud jde o částku nejvyšší, tak musíme říci, že ta je na hodnotě 600 000 Kč. Jde tedy o sumy, které můžeme zařadit spíše do segmentu spotřebitelských půjček, než je porovnávat s hypotékou. Na klasický nákup, nebo snad stavbu nemovitosti rozhodně nemusí dostačovat. Na rekonstrukci ale dobrou volbou být mohou.
Dodejme také to, že v souvislosti s výší částky je třeba počítat i s tím, že nelze dostat celou sumu, která by byla spojena s financováním bydlení. Státní fond rozvoje bydlení jasně omezuje to, že maximálně lze získat částku ve výši padesáti procent celkových nákladů. Kdo by tedy chtěl žádat o celých 600 tisíc, ten musí doložit to, že stejnou sumou i disponuje. V porovnání s hypotékou je to mnohem náročnější podmínka, a to i po tom, co u hypoték taktéž došlo k zamítnutí stoprocentního financování formou úvěru.
Jak je to se zajištěním?
Jedná se o poměrně různorodé sumy, čímž se liší i možnosti zajištění, které Státní fond rozvoje bydlení požaduje. Zde už se přihlíží ke konkrétní žádosti individuálně. Pokud se jedná o sumu menší, je možné využít zajištění prostřednictvím ručitele, který ale nesmí být starší 55 let. Pokud už začneme mluvit o vyšších sumách, může být zajištění klasické, a to pomocí nemovitosti. Jde tedy o stav, který je u hypoték zcela běžný a stejný způsob zajištění mají i některé nebankovní půjčky se zástavou nemovitosti. Ty však obvykle fungují na principu neúčelovosti, a tak je na každém žadateli, na co peníze využije.
Roli pochopitelně hraje i příjem žadatele. Zde ale Státní fond rozvoje bydlení nijak nestanoví, jaký by měl být a tak i v tomto ohledu je pohlíženo na schvalování čistě individuálně, i s ohledem na částku, nebo celkovou splatnost.
Splatnost? Maximum je dané jasně
To poslední, co jsme ještě nezmínili, to je splatnost tohoto úvěrového produktu. Je zcela jasně daná, a pokud budeme konkrétní, tak činí celých 15 let. To je maximální doba, po kterou Státní fond rozvoje bydlení žadatelům umožní splácet jejich závazky. I když se to na první pohled může zdát málo, vzhledem k částce je to poměrně vyhovující. Pokud pomineme výši úroku, tak při maximální sumě a také maximální délce splatnosti vychází vše tak, že ročně musí být splacena částka 40 000 Kč, což vychází v přepočtu na zhruba 3 333 korun měsíčně. Vzhledem k nízkému úroku je jasné, že o tolik se tato suma zase až tak nezvýší a tak je možné pro mladou rodinu tuto splátku v rámci svého rozpočtu v podstatě bez problémů utáhnout.