Zajištění na stáří je v ČR stále podceňováno
Stárnout bude každý z nás. O tom rozhodně není pochyb. Jelikož jsme na magazínu na financích, je třeba se na stáří podívat z hlediska financí. Zajištění na stáří je dnes poměrně diskutované téma a je třeba mu věnovat náležitou pozornost. Problém mnohých ale je, že si myslí, že jim může pomoci stát. To je ale chyba.
Contents
Kolik lidé očekávají?
Je jasné, že lidé vědí, že výše důchodu se vypočítává podle jejich platu. To se samozřejmě nemění a je to pravda. Co už ale lidé příliš nevědí, to je fakt, kolik jim vlastně z jejich platu v rámci důchodu bude vypláceno. Musíme říci, že jejich představy jsou více než optimistické a mnoho lidí si myslí, že zajištění na stáří nebudou muset řešit. Když se poslední průzkum, myslí si lidé, že budou dostávat tolik:
- 51 – 60 procent – každý dvacátý
- 61 – 71 procent – každý šestý
- 71 – 80 procent – každý dvanáctý
Jaká je realita zajištění na stáří?
Musíme říci, že kdyby bylo v reálu vše tak, jak je popsáno výše, bylo by zajištění na stáří skutečně více než dobré a musíme říci, že by bylo jenom málo nespokojených. Realita je ale přece jenom trochu horší. Pokud se podíváme na aktuální výši důchodů, a to pokud jde o průměrný stav, tak musíme zcela jasně říci, že je to necelých 12 000 korun českých. A co to v přepočtu na procenta, při zohlednění průměrné mzdy znamená? Jasný fakt, že výše důchodu činí zhruba 40 procent. To by měli vědět všichni ti, kteří jsou v rámci statistik tolik optimističtí.
Důchod není pro každého
Pokud jde o zajištění na stáří, myslí si mnoho lidí také to, že budou dostávat důchod zcela automaticky. A to, i když nemají odpracovány potřebné roky. Žijí v domnění, že jim bude důchod vypočítán podle tabulek. To je ale také poměrně velkou chybou. Pokud konkrétní osoba nemá odpracováno, znamená to i fakt, že také nemá odváděno sociální pojištění. Vlivem toho dochází k jasné situaci, která je spojena s tím, že nemůže důchod získat. Buď si daní lidé musí tyto roky dopracovat, nebo je zde ještě možnost toho, že je doplatí. Takto zajištění na stáří funguje.
Spoření by mělo být samozřejmostí
Pokud jde o zajištění na stáří, tak je třeba říci i to, že naprostou samozřejmostí by dnes mělo být i to, že by lidí měli na stáří spořit. Dobrou zprávou je rozhodně to, že v posledních letech to dělají stále více, což je plus. Pochopitelně dominují především dvě věci, a to penzijní připojištění, nebo doplňkové penzijní připojištění. Jde o nejlepší možnou cestu, a to hlavně z důvodu několika pozitiv, kam se řadí:
- Zajímavé zhodnocení každým rokem
- Státní příspěvek i při menších částkách
- Možnost účasti zaměstnavatele – jako benefit
Dodejme ale, že ne každý si na důchod spoří správně. Jsou i lidé, kteří k tomu volí produkty, které jsou pro tento účel zcela nevhodné a doslova i zcela špatné. O jaké se jedná? Tím prvním je třeba stavební spoření, které není dobrou volbou na důchod. A to hlavně proto, že se vybírá celé a je zde riziko toho, že si peníze správně nerozložíte. Dále někteří lidé volí i investiční životní pojištění. To je zde ale spíše k tomu, aby ochránilo rodinu, pokud se osobě co spoří, něco stane.
Lákadlem jsou investice
Zapomínat nelze ani na fakt, že zajištění na stáří může být realizováno i jinými způsoby, než které doporučují náš stát, nebo finanční poradci. Jedná se o možnost investování peněz, což je cesta, kterou se mnozí lidé skutečně aktivně vydávají. Nutno říci, že se jedná o poměrně rizikovou cestu, ale když je dobře zvoleno portfolio, musíme říci, že je to dobrá možnost.
Hitem jsou hlavně takové druhy investic, kde je možné měsíčně získávat zajímavou částku, která tak doplní samotný důchod. Zajímavou novinkou mohou být P2P půjčky. Do nich je možné investovat průběžně a kdykoliv, přičemž po dobu produktivního věku bude stoupat počet investovaných peněz, i zhodnocení. V době důchodového věku už se investovat nebude a budou se vybírat vždy splátky, které lidé během měsíce vrátí. Podobnou cestou je třeba nemovitost, které je dobré v produktivním věku koupit díky hypotéce. Mluvíme samozřejmě o investiční nemovitosti, která je určena k následnému pronajímání. A právě každý měsíc zaplacené nájemné se pochopitelně stane doplňkem k důchodu.
Lidé často nespoří vůbec, nebo spoří špatně
Připomeňme i důležitou věc, která se spoření na důchod také týká. Nejenom, že mnoho lidí ani neví, jak velký bude mít svůj důchod. Je jasně patrné, že mnoho lidí ani neví, jaký je ideální produkt, který by jim pomohl zvládnout zajištění na stáří. A tak někteří volí kromě již zmíněného životního spoření nebo stavebního spoření třeba jenom spořicí účet – který má minimální zhodnocení, nebo terminovaný vklad – který také není nejlepší. Jiní zase využívají podílové fondy, nebo státní dluhopisy. Jako možnost klasické investice to nemusí být zase až tak špatné, ale pokud mluvíme o možnosti čerpat peníze ve stáří, tak tyto formy spíše nedoporučujeme. A to i pro možná rizika, která jsou s tímto způsobem spojena.