Ztráta platební karty není ojedinělá. Co v danou chvíli dělat?
V posledních letech jsme si celkem jasně zvykli na to, že k placení není používána hotovost, ale je naopak využívána platební karta. Tu můžeme rozdělit do dvou skupin. Je to kreditní karta, která je alternativou půjčky a slouží jako finanční rezerva, a potom je to debetní karta, která je spojena s bankovním účtem. Je jedno, jakou kartu máte, jelikož s ní není problémem:
- Platit v obchodech
- Vybírat hotovost v bankomatech
- Platit online
Jedním z problémů, které se mohou objevit, je dnes ztráta platební karty. To je situace, kterou je nutné označit za celkem nepříjemnou. Jak se v takové situaci zachovat? Podívejte se. Rozhodně zde platí první a důležité pravidlo. Neotálet. Čím více budete vyčkávat, tím horší mohou být důsledky, které z celé takové situace budou plynout. Pro vás, ale třeba i pro celou vaši rodinu.
Contents
Ztráta platební karty by měla být zjištěna co možná nejdříve
Pokud platební kartu máte, je rozhodně třeba, abyste ji nosili na takovém místě, které budete pravidelně kontrolovat. Rozhodně není dobré mít ji jenom pohozenou v kabelce, nebo v batohu. Potom může dojít k tomu, že bude ztráta platební kreditní karty odhalena až poměrně pozdě. Když kartu máte, je dobré ji mít v peněžence. Zde obvykle dojde k tomu, že když ztratíte peněženku, tak ztratíte i kartu a obojí zjistíte celkem brzy. Jenom málokdy se stane, že člověk ztratí kartu, ale peněženku to – to jsou spíše případy, kdy ji zapomene.
Ihned volejte na linku banky
Jakmile je ztráta platební karty zpozorována, je třeba zavolat na telefonní linku konkrétní banky, u které kartu máte. Pokud si číslo linky nepamatujete, zavolejte na informace, nebo si číslo dohledejte na internetu. I když vás budou dané kroky stát peníze, budou to maximálně desítky korun. V porovnání se zneužitím karty to jsou stále jenom drobné. Jakmile se na linku dovoláte, je třeba se identifikovat. Nejlépe:
- Podle čísla dané karty
- Podle čísla smlouvy
- Podle jména, rodného čísla a adresy
Následně vás banka ověří a může již dojít k tomu, že se postará o to, aby karta nebyla zneužita. Třeba metodotou, jako je platba kartou v cizině. To znamená, že ji zablokuje. Dané mechanismy fungují okamžitě, což jasně znamená, že v době kdy dáte pokyn k zablokování, bude nepoužitelná do pár vteřin. Ten, kdo ji najde, ji tak nepoužije k ničemu.
Zkontrolujte svůj bankovní účet
I toto je velmi důležité, a to ihned po tom, co kartu zablokujete. Na svém účtu, pokud máte internetové bankovnictví, jasně uvidíte, zda karta už byla zneužita, nebo nikoliv. Jestliže ne, je to pro vás celkem dobrá zpráva, jelikož ztráta platební karty nebyla spojena se zneužitím. Pokud zde ale pohyb uvidíte, je dobré opět kontaktovat banku a zjistit, zda není možné ho třeba jenom zastavit.
To nemusí být vždy nereálné. Například u různých internetových plateb dojde jenom k blokaci určité částky, nebo jenom k ověření karty, a reálně se platba odečte až ve chvíli, kdy bude zboží odesíláno. Je tak šance, že k transakci nedojde. Když ale platbou zaplaceno bylo, už pravděpodobně peníze zpět nezískáte.
K velké škodě nemusí dojít
Ztráta platební karty sice může být problém, ale je dobré také vědět, že k velké škodě nutně nemusí dojít. Je to hlavně proto, že stále fungují určité mechanismy spojené se zabezpečením karet. Pokud jde o výběr z bankomatu, nebo platbu vyšších částek u obchodníků, je nutné potvrdit transakci Pin kódem, jinak nebude požadavek autorizován. Když se bude jednat o bezkontaktní platbu, tak ta sice může být realizována bez PINu, ale jenom v menší výši. Pokud se navíc dané platby budou opakovat v rychlém sledu, bude kód pro ověření také vyžádán.
Zlepšilo se i placení na internetu, kde také platí, že u větších částek bude použito ověření s pomocí telefonního čísla, na které přijde potvrzovací kód. To je pro majitele karty i prvotní zpráva, že se něco děje a on ji nemá o sebe.
Jak zacházet s vlastní kartou?
Je nejlepší, aby ztráta platební karty vůbec neproběhla. Proto by si měl každý svou kartu co nejvíce hlídat a dávat pozor, aby ji měl stále u sebe. Také je třeba myslet na její zabezpečení, a to právě s ohledem na to, aby nedošlo k jejímu zneužití. Pokud jde o internetové platby, chodí se aktivovat službu, která pošle kód při každé platbě. U klasických transakcí je třeba připomenout, že větší částky nikdo neodčerpá bez PIN kódu. Ten by proto neměl být napsaný ani na kartě, stejně jako by neměl být ani na lístečku v peněžence a nejlépe ani v mobilním telefonu, kde ho má mnoho lidí uložený.
Dobré je myslet i na nastavení limitů platební karty. Ty je dobré mít nastaveny spíše nízko a teprve když plánujete platbu nebo výběr, tak si je navýšit a poté opět snížit. Jelikož je to krok, který lze realizovat prostřednictvím internetového bankovnictví, i přes mobilní telefon, je možné tak učinit kdykoliv. V případě ztráty karty tak budou dané limity tak malé, že případnému nálezci bude karta vlastně k ničemu, jelikož z ní téměř nic neodčerpá. A pokud ano, může tyto peníze pokrýt pojišťovna. To v případě, kdy si klient sjedná pojistku své platební karty. U některých kreditních karet je dokonce zdarma. U běžných debetních sice něco stojí, ale právě s ohledem na minimalizaci možných rizik je třeba říci, že se nejedná o cenu nijak výrazně vysokou, což pochopitelně vede k faktu, že mnoho lidí této možnosti rádo využije.