Investiční bubliny v minulosti, ale i dnes
Investice jsou cestou, jak se dají vydělat peníze. O tom není pochyb. Jenom je třeba mít správnou investiční strategii, a pochopitelně i finance na investování. Poté už se lze vrhnout do světa investic, který však může být spojený nejenom s výdělkem, ale také prodělkem. Kromě klasických a zajímavých možností investic, jako jsou třeba investice do půjček, tu jsou i takzvané investiční bubliny. Jaké jsou ty nejznámější, pokud se podíváme do historie, ale i na dnešní dobu?
Contents
Co jsou to investiční bubliny?
Stručná charakteristika rozhodně neuškodí. Pojmem investiční bubliny se označují takové druhy investic, které lze označit za poměrně rizikové. Opakem jsou konzervativní investice. Když už jít touto cestou, tak raději v souvislosti se spekulací, než v rámci varianty dlouhodobého uložení peněz. Investiční bublina má několik společných rysů. Mezi hlavní patří:
- Extrémně rychlý růst ceny
- Zvyšování zájmu o investici mezi laickou veřejností
- Nepředvídatelný vývoj
Musíme říci, že mnohé investiční bubliny můžeme najít nejenom v minulosti, ale není problémem je najít také v několika posledních letech. Podívejte se s námi na ty hlavní.
Tulipánová horečka
O co se jedná? V podstatě o něco, co mnozí do dnešního dne nedokážou pochopit. Jednalo se o tulipánové cibulky – tedy vlastně o exemplář tulipánu, který byl vypěstovaný křížením různých druhů. Ze začátku se nejednalo o nic mimořádného. Ale postupně se začal zájem o tulipánové cibulky zvyšovat, a tím rostla i jejich cena. A už toto byla předzvěst zajímavé investiční bubliny.
Pokud se podíváme na období, kdy byla cena opravdu nejvyšší, tak se jednalo o roky 1636-1637. Zajímají-li vás konkrétní ceny, tak v samotném počátku stála jedna tulipánová cibulka 1 gulden. V době největšího zájmu byla cena jedné cibulky okolo 10 000 guldenů. Mnoho lidí je chtělo mít a tak neváhaly a prodávaly majetek, aby do nich investovali. A co se stalo? V jednu chvíli nabídka převýšila poptávku. Klesla cena, lidé panikařili a začali prodávat. Stále a stále. A investiční bublina splaskla a nechala mnoho lidí na mizině.
Mississippi Bubble
I tento pojem patří mezi známé investiční bubliny, které jsou spojeny s minulostí. Ačkoliv vám může originální název Mississippi Bubble připomínat Spojené státy americká, tato investiční bublina rozhodně není spojena s touto lokací. Patří mezi investiční bubliny, které jsou naopak spojeny s Evropou, a to s Francií. Když se podíváme na konkrétní rok, tak je ideální zmínit období, které započalo v roce 1716 a skončilo o 3 roky později, tedy v roce 1719. Právě takto je Mississippi Bubble ohraničena. A čeho se tato investiční bublina týká? Jde o výstavbu železnic ve Francii, a s tím spojenou společnost Mississippi Company.
South Sea Buble
I ta patří mezi investiční bubliny, které musíme zmínit. Takzvaná Jihomořská bublina se vytvořila v Anglii, a to v roce 1720. S čím byla spojena? Hlavní roli zde hrála společnost s názvem South Sea Company. A to v tom smyslu, že s ohledem na její obchodní aktivity výrazně stoupala cena akcí. A Docházelo dokonce k takovým situacím, že během pár okamžiků se cena zdvojnásobila. Že jde jenom o projev investiční bubliny, říkalo mnoho lidí. Více však bylo těch, kteří to ignorovali. Dále došlo k vydání nových akcií, schválení extrémně vysoké dividendy a k dalšímu zájmu a růstu ceny. A výsledek toho všeho? 24. Června roku 1720 bublina definitivně splaskla.
Great Depression Real Estate Bubble
Umíte alespoň trochu anglicky? Pokud ano, jistě víte, že právě tento pojem musí být jasně spojený s investiční bublinou, která se týká nemovitostí. Když se podíváme do historie, tak Great Depression Real Estate Bubble byla spojena s roky 1920, kdy vlastně všechno začalo, a kdy vše pokračovalo až do roku 1931, kdy všechno definitivně splasklo. I když nárůsty cen nebyly tak markantní, jako v předchozích případech, musíme jasně říci, že hlavním problémem této bubliny bylo její dlouhé trvání.
Jaké jsou současné investiční bubliny?
Podívejme se i na dnešní dobu, jelikož i v ní je možné investiční bubliny najít. A jaké konkrétně? Ať se vám to líbí, nebo ne, za bublinu je třeba považovat i Bitcoiny. Nechceme nijak rozporovat možné výhody kryptoměn, nebo jejich využití v budoucnu. Chceme jenom říci, že se jedná o kryptoměnu, o kterou se již pomalu ale jistě začíná zajímat i laická veřejnost. Vzhledem ke stále větší dostupnosti a vzhledem ke stále většímu zájmu o snadný výdělek je jeho cena šroubována do nebeských výšin. A pokud dojde ke korekci, je často celkem výrazné, jelikož bává spojena s drobnou panikou. Dá se tedy očekávat, že nastane doba, kdy Bitcoin skutečně padne. V tu dobu se lépe stabilizuje a následně bude opět klasickou kryptoměnou a nikoliv jenom investičním nástrojem.
Druhým příkladem investiční bubliny jsou nemovitosti. Již několik let jejich ceny výrazně stoupají, a to bez jakéhokoliv hlavního důvodu. Stav podporuje i rostoucí poptávka, a to primárně mezi lidmi, kteří se chtějí na růstu cen svézt a něco vydělat. Je tedy jasné, že i u nemovitostí je cena šroubována vysoko hlavně kvůli investorům a spekulantům. I proto se očekává, že nastane pád. Kdo tedy plánuje koupi nemovitosti, a to kvůli svému bydlení, tomu doporučíme raději nějaký ten čas počkat a zatím využít nájmu. Tomu současný stav nahrává, jelikož investoři skupují nemovitosti, těch volných je ve větších městech dost, a tak se nájem může i celkem vyplatit. A to do doby, než ceny začnou klesat a majitelé nemovitostí začnou s prodeji.