Vybíráte podílový fond? Poradíme vám, jaké má klady a zápory
V tomto článku se podíváme na výhody a nevýhody investování do podílových fondů. Probereme si jednotlivá fakta, na které je potřeba myslet ještě před nákupem. Podílové fondy jsou jednou z možností investic, ale ne vždy jsou tak výhodné, jak se na první pohled tváří.
Hlavní výhody podílového fondu
Jednou z hlavních výhod podílového fondu je to, že se nemusíte o nic starat. Nevybíráte vhodné akcii a investici sami neřídíte. Místo toho se o vaše peníze stará profesionální investiční manažer, který má přehled o trhu a ví, jak obchody uzavírat. Nemluvě tom, že má vlastní pečlivý výzkum, který se snaží jít s trhem.
Nejčastějším důvodem proč lidé investují do podílových fondů, je právě nedostatek času a odborných znalostí. Podílový fond je totiž levnou cestou pro malého nebo začínajícího investora, který si tak pořídí profesionálního manažera podílových fondů na plný úvazek.
Další výhodou je diverzifikace. Investováním do podílových fondů nekupujete akcie či dluhopisy, ale rozkládáte riziko do mnoha různých odvětví. Nemáte tedy všechny vajíčka v jednom košíku, jak zní zlaté pravidlo správného a zodpovědného investování.
Díky tomu, že si peníze rozdělíte do velkého množství různorodých aktiv, minimalizujete riziko a případné ztráty pokryjí zisky z jiné oblasti. Čím více tedy rozložíte své finance a budete investovat do různých akcií a dluhopisů, tím je menší pravděpodobnost, že vás ztráta bude bolet, když se nebude dařit. Velké podílové fondy jsou doslova nabity stovkami různých akcií skrze celá odvětví. Pokud byste se rozhodli investovat sami, nikdy byste s malou částkou nepostavili tak silné a široké investiční portfolio.
Investováním jedné částky najednou snižujete poplatky. To je další výhoda podílových fondů. Transakční náklady jsou tak nižší, než kdyby jste vše kupovali zvlášť a sami na sebe. Tím, že podílové fondy nakupuje značná část investorů, může si fond dovolit otvírat pozice a nakupovat specifická aktivita, ke kterým byste se jako soukromí investor nikdy nedostal. Velmi častým jevem je přístup k první veřejné nabídce akcií (IPO), což vám dává velký prostor a výhodu hned v začátcích investování. Dostanete se tak k zajímavým možnostem jak investovat a mít zisky.
Jednoduchost je další důvod, proč se rozhodnout pro podílový fond. Mnoho bank či makléřských firem nabízí interní podílové fondy a pro vstup jsou potřeba minimální investice. K dispozici jsou také automatické investiční plány pro nákup podílových listů. Ty probíhají pravidelně na měsíční či jiné časové bázi a investujete tak částku, kterou si můžete dovolit a v případě potřeba pozastavíte investiční činnost.
Podívat se můžete i po jiných investicí. Kompletní přehled všech možných investic naleznete v našem článku na investice pro rok 2018.
Různorodost byla již výše zmíněna. Existují různé druhy podílových fondů, které investují napříč různými aktivy, ale v jednom specifickém odvětví. Každý podílový fond tak má jinou strategii a investiční plán. Jeden se zaměřuje na celou oblast a jiný zase pokrývá jen investiční příležitosti z oblasti obnovitelných zdrojů. kromě dluhopisů a akcií se často investuje do komodit, zahraničních aktiv nebo nemovitostí. Některé fondy se dokonce zaměřují na klesající trh. Zaměření je skutečně široké a díky tomu se dostanete k nabídkám, které by pro soukromého investora malého rozsahu byly nepřístupné.
A jedna velká výhoda nakonec. Transparentnost je něco, co je u podílových fondů velmi důležité. Každý správný fond je transparentní a regulovaný, což vede k odpovědnosti investičních manažerů vůči investorům.
Nevýhody podílových fondů
Za aktivní správu se musí platit a to i v případě, když se podílovému fondu nedaří. Investiční manažer tak dostává zaplacenou, i když je ve ztrátě. Aktivně spravované fondy mají vyšší poplatky, než například pasivní indexové fondy, které sledují určitou burzu či odvětví a mají tedy nižší poplatky.
Možná si řeknete, že když investuji najednou, sníží se mi poplatky. Máte pravdu, poplatky se vám sníží za samotný nákup podílových fondů, ale nesníží se vám za správu a doplňkové služby. Plat manažera, čtvrtletní výkaz a ostatní služby spojené s podílovým fondem se musí zaplatit. Poplatky jsou tak jedním z černých Petrů podílových fondů. Při výběru investic si dávejte velký pozor na poplatky a transakce, které podílový fond vykonává. Čím nižší budou vaše poplatky, tím více si můžete dovolit investovat a vydělat peníze. Může se totiž stát, že roční souhrn poplatků se bude rovnat ročnímu výnosu vašich investic.
Diverzifikace je dobrá, ale ředění je špatné. Nic se nesmí přehánět a tak ani rozmělnění investic by nemělo být příliš velké. Můžete totiž docházet k slabému výnosu. Podílové fondy mohou mít malé zisky a tím, že rozmělníte své investice nemusí docházet k takovým ziskům, jak jste očekávali. Naředěný podílový fond je důsledkem toho, že je příliš velký, nafouklý a těžkopádný. Je tedy dobré nestrkat do všeho peníze a vybírat si jen několik kusů titulů, které zainvestujete.
Skvělou možností optimální diverzifikace je investice do půjček.
Likvidita je častým strašákem pro začínající investory. A u podílových fondů to platí dvojnásob. Zatímco akcie můžete prodávat a nakupovat po celý obchodní den, obchody s podílovými listy probíhají až na konci obchodního dne. Hodnota se tedy může lišit s tím, co jsme očekávali. Přesto mají podílové fondy alespoň tu výhodu, že je můžete kdykoliv prodat za hotovost a nemusíte čekat na určité datum.
Setkali jste se s pojmem peněžní zátěž? Jedná se o jev, kdy musí být určitá část portfolia držena v hotovosti. A jelikož nenese sama o sobě žádný výnos, je často označována za brzdu či zátěž. Dochází k tomu z důvodu, že se musí uspokojovat prodejní pokyny podílníků a mít tedy k dispozici vždy určitý objem hotovosti.