Pojištění proti vykradení nemusí vždy pomoci. Na co je dobré myslet?
Chcete chránit svůj majetek? A to ten movitý a nemovitý? Pokud ano, je třeba uzavřít hned dva typy pojistky. První je pojištění nemovitosti, které chrání stavbu jako takovou. Druhý typ pojistné ochrany se označuje jako pojištění domácnosti. Tato pojistka se vztahuje na to, co máte v bytě nebo domě – tedy uvnitř. Může chránit:
- Základní vybavení
- Vaše osobní věci
- Elektroniku a spotřebiče
Pamatujte však na to, že pojištění proti vykradení může pomoci, stejně jako myslete na to, že jsou situace, kdy žádné peníze nedostanete. A to kvůli vlastním chybám. Kdy pojistka proti krádeži nemusí pomoci? Situací je poměrně dost. Některé jsou zcela pochopitelné, ale jsou i takové případy, které by vás možná ani nenapadli. Proto si dejte pozor už při sjednávání smlouvy.
Contents
Máte pojištění proti vykradení? Pozor na otevřená okna
Co může být prvním rizikem, které padá přímo na vás, pokud jste vykradeni? Když se podíváte na podmínky, jaké může pojištění proti vykradení mít, jistě v daných podmínkách najdete informace o tom, že byste neměli dávat zlodějům jakoukoliv příležitost. Tedy že byste je neměli doslova lákat a umožnit jim snadný přístup do objektu. Chcete příklad? Je to třeba otevřené okno. Pokud kamkoliv odjíždíte, a to na jakkoliv dlouhou dobu, tak vám doporučujeme okna zavírat. Důvod je celkem jasný – budete mít jistotu, že v případě vykradení bude pojišťovna plnit – tedy proplácet.
Pojištění proti krádeži se vztahuje jenom na vaše věci
To je také poměrně častá situace, která může nastat. Je spojena s tím, že byla odcizena věc, která nepatřila ani vám, ani nikomu v domácnosti. Mohlo se jednat třeba o věc, kterou jste měli půjčenou, nebo o věc, kterou si u vás nechali pozvaní hosté, se kterými jste vyrazili ven. V takovém případě je nutné počítat s tím, že se na danou věc pojištění proti krádeži nemusí vztahovat a probůlém nebude řešen jako pojistná událost. Tolik k pojistným podmínkám a samotnému plnění, pokud se na danou situaci podíváme z teoretické roviny. A jak je to s ohledem na rovinu praktickou? Jednoduše řeknete, že se jednalo o vaši věc. Pokud šlo o něco, co může do běžné domácnosti patřit, neočekává se, že by toto pojišťovna jakkoliv výrazně vyšetřovala.
Pozor na ztracené klíče
Také se vám už několikrát stalo, že jste ztratili klíče? Nemusí to být nic výjimečného, jelikož se to může stávat poměrně často. Pokud ale máte pojištění proti vykradení, je dobré na to dát skutečně velký pozor. Z jakého důvodu? Je to podobné, jako v případě okna. Pokud ztratíte klíče, tak tím případného zloděje doslova zvete k vám do bytu nebo domu. Ten si odemkne a rázem si vezme vše, co potřebuje. Co je tedy s ohledem na pojistné podmínky problémem?
- Samotné ztracení klíčů
- Fakt, že o ztracených klíčích nevíte
- Laxnost při výměně zámku za nový
Opravdu máte zamčeno?
Zamykání by mělo být zcela běžnou činností. Proto ho nepodceňujte, a když odcházíte ze svého domu nebo bytu, tak zamkněte – a to nejlépe na dva západy. Proč? Jelikož jenom v takové situaci máte jistotu, že vám pojištění proti vykradení k něčemu bude. Když totiž zamčeno nemáte, tak se k vám zloděj dostane velmi jednoduše. U starších dveří nebo zámků dokonce může postačit jenom kousek kovu s výřezem, a několik zručných pohybů. To se u zamčených dveří nikdy nestane.
Jste zabezpečeni tak, jak je třeba?
I na to mohou pojistné podmínky myslet. Většinou se stupeň požadovaného zamčení odvíjí od toho, jakou si sjednáte pojistnou sumu – odvíjí se tedy od toho, kolik věcí doma máte a v jaké hodnotě. Základem je tedy bezpečnostní zámek na vyšším stupni, nebo i bezpečnostní dveře. Co když o něčem takovém zalžete? Potom vám pojištění proti vykradení může být k ničemu, jelikož jste lhali o tom, jak máte majetek zabezpečený. Pro likvidátora pojišťovny, ale i pro policii, která dělá záznam je celkem snadné poznat, jaké dveře ne o zámek jste měli.
Co když se nic neztratí?
Do vašeho domu se dostal zloděj, ale nic neukradl. I když to příliš pravděpodobné není, jsou známé případy, kdy k tomu došlo – většinou daná osoba hledala něco konkrétního, nebo zjistila, že to co chce ukrást jenom tak snadno neodnese. Jediná škoda, která tedy vznikla, může být spojena s poškozením vašeho majetku. A co se děje v takovém případě ze strany pojišťovny? Může dojít k tomu, že pojištění proti vykradení bude k ničemu. A to pokud jeho součástí není vandalismus. Nejlevnější pojistky se vztahují skutečně jenom na krádeže a nic okolo. Proto pozor, u koho a jakou pojistku si sjednáváte. Existují ale i další doplňky, jako pojištění proti povodni, pádu letadla či požáru.
Pozor na platnost pojistky
Je to sice celkem kuriózní situace, ale může nastat. S čím je spojena? S tím, že budete na pobočce sjednávat pojištění proti krádeži, a když se vrátíte domů, tak zjistíte, že vám doma něco chybí. Jak to v těchto případech je? Může platit, že smlouva se nestává platnou hned od doby podpisu, ale až od 00:01 hodin následujícího dne. Je to dáno část i proto, že se tak pojišťovny kryjí proti pojistným podvodům. Máme-li být konkrétní, tak je mnoho lidí bez pojistky, kteří si ji rozhodnou sjednat až dodatečně, kdy jim vznikne škoda. A opravdu mohou patřit do skupiny těch, kteří běží na pojišťovnu a poté ihned uplatňují škody.