Darovací daň mezi příbuznými
Rokem 2014 nevstoupil v platnost pouze nový občanský zákoník, ale také došlo ke změnám v oblasti darovací a dědické daně mezi příbuznými. Jaké změny nastaly a kdy je výhodnější dar než koupě?
Contents
Podle starého zákona ještě v roce 2014?
Celý problém související s dědickou a darovací je daní je způsoben tím, že byl zrušen zákon č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí. Tento zákon zanikl k poslednímu prosinci roku 2013.
Co se stalo s původní daní dědickou a daní darovací, resp. s příslušnými příjmy, které se danily? Příjmy dříve podléhající dani dědické a darovací jsou nově upraveny zákonem o dani z příjmů a příjmy plynoucí z převodu nemovitostí jsou řešeny zákonem o dani z nabytí nemovitých věcí. Málo známou skutečností je však fakt, že podle předchozího zákona se musí řídit každý, kdo v roce 2013 obdržel dar, nebo kdo zdědil majetek po někom, kdo v roce 2013 zemřel.
Dědictví od daně osvobozené
Nově jsou tedy dědictví nebo odkaz coby druhy bezúplatného příjmu považovány za osvobozené od daně z příjmů, a to jak v případě právnických, tak fyzických osob. Jediná finanční zátěž, která v případě dědictví vzniká, je zaplacení notářského poplatku za dědické řízení.
Nový občanský zákoník umožňuje využít institutu tzv. odkazu, tedy formy dědictví mezi nepříbuznými lidmi. Ten, komu je majetek odkázán (odkazovník), je osvobozen od daně z příjmů, ale stejně jako v případě dědictví bude muset zaplatit notářský poplatek.
Dar mezi přímými příbuznými a darovací daň
Stejně jako v minulosti platí, že dary uskutečněné mezi příbuznými a manželi nepodléhají daním. Zajímavé a zároveň podstatné však je, že všechny ostatní případy daru podléhají dani z příjmu. Nastává tak paradoxní situace, že po zrušení darovací daně zaplatí poplatník mnohem více v důsledku daně z příjmu, která se na daný dar použije.
Osvobození od daně se totiž vztahuje jen na příbuzné v přímé linii, v ostatních případech dochází ke zdanění daní z příjmů. Dar je tedy výhodnější než kdy dříve, pouze pokud uvažujeme přímou linii.
Prodej jako řešení darovací daně mezi příbuznými?
Někteří lidé se dříve ve snaze vyhnout se daním využívali prodej za zlomkovou cenu (v případě příbuzných osob) nebo prodej za skutečnou cenu (v případě nepříbuzných osob). Jaké náklady jsou s tímto krokem spojeny?
Kromě samozřejmé úhrady kupní ceny, která nastává v obou případech, se jedná o daň z nabytí nemovitých věcí (typicky v případě nemovitosti, ve které prodávající žije více než 15 let – díky tomu dojde k osvobození od daně z příjmů).
Prodej se jeví z hlediska finanční náročnosti jako nejméně výhodné řešení. V přímé linii je jednoznačně nejvýhodnější využít daru, případně dědictví. V případě nepříbuzných osob nebo osob příbuzných v nepřímé linii se jako nejlepší jeví dědictví nebo odkaz.
Pokud přemýšlíte nad tím, co s vaším majetkem bude po vaší smrti, nebo pokud chcete váš majetek na někoho převést, je vhodné si provést orientační výpočty jednotlivých řešení, a tento krok dobře zvážit. Finanční poradci shodně doporučují nezbavovat se majetku za života, protože k přenesení vlastnických práv slouží dědictví – i nový občanský zákoník ostatně počítá s institutem neopominutelného dědice.
Pokud se svého majetku zbavíte ještě během života, přicházíte tím o část pasiv, která by se vám mohla v případě poklesu příjmů v důsledku nemoci nebo stáří hodit.
Dobrý den chtěla jsem se zeptat zda se platí daň z daru nemovitostí pokud si rodinní příslušníci (rodiče-syn) daruji nemovitosti které mají stejnou hodnotu navzájem tzn. že dárce je zároveň obdarovaný. dekuji Halesova
Dobrý den paní Vendulo, pokud se opravdu bavíme o darování, tak se nemovitosti budou muset převádět dvěma darovacími smlouvami. To však nemá vliv na to, že při darování mezi příbuznými v přímé linii (tzn ve vašem případě linie rodiče – děti) jsou účastníci od daně osvobozeni. Pokud se bude jednat o systém jedny nemovitosti za druhé, pak se bavíme o směnné smlouvě. Ta podléhá dani z nabytí nemovitých věcí. I tak jste ovšem od jejího placení osvobozeni. Jediné, co byste v takové situaci měli udělat je promítnout nemovitosti do přiznání k dani příjmu, kdy daň bude 0,- Kč.
Dobrý den, potřebovala bych vědět zda musím platit daň z převodu nemovitosti, kterou jsem získala darem od své babičky (z matčiny strany). Děkuji Pavlíková
Dobrý den, chtěla bych poprosit, zda musím platit daň z příjmu- manžel dostal darem byt od rodičů a chce byt pronajímat, vím že nemusí platit daň darovací, ale daň z nemovitosti.Kdyby platil daň z příjmu, musel by byt nechat ohodnotit a pak by uplatňoval odpisy? Nebo se to na manžela nevztahuje(hodnota bytu do 5 miliónu) v tom případě bez odpisů, pak by se účtovaly jenom opravy bytu a příjem z pronájmu?Manžel je fyzická osoba. Děkuji s pozdravem Drašnarová
Dobrý den. Chci darovat byt vnučce, který mám v osobním vlastnictví. Musíme platit darovací daň. Děkuji
Dobrý den.
Chtěla bych vědět, zda bude platit darovací daň (převod nemovitostí) manželka vnuka dárkyně.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda-li přikládám stále k darovací smlouvě mezi manželem a manželkou odhad nemovitosti pro vyměření základu daně přesto, že daň je v tomto případě 0,-
Ráda bych věděla, zda nebudu platit darovací daň, když mi manžel daruje svojí polovinu chaty.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda se osvobození od darovací daně týká také smluv o stavebním spoření. Jestli platí, že když rodič uzavře smlouvu o stavebním spoření, uloží na ni finance a daruje ji svému dítěti (příp. vnučce), je toto dítě také osvobozené od placení darovací daně.
Dobrý den,chtěla bych přepsat byt 1+1 na neteř,která jeho koupi financovala/jsem 33 let invalidní důchodkyně/.Jaká je výše daně? Děkuji za odpo
věď,je mi 76 let.
E..Kavalírová