Vracení vyšší výplaty, než bychom ji měli mít
Nestává se to často, ale může na naší výplatní pásce nebo na účtu být více peněz, než dostáváme obvykle. když dostaneme méně, určitě se ozveme, ale když více, je to naše povinnost? Pokud to jsou plánované prémie, je to v pořádku, ale pokud na toto navýšení nemáme podklady, máme dvě možnosti.
Dobrá víra
Pokud dostaneme vyšší výplatu, než bychom měli, můžeme se domnívat, že jde o pozornost podniku a v dobré víře si je ponecháme. Ale nikdo není neomylný a může se ukázat, že šlo o chybu mzdové účetní nebo některého nadřízeného, a na chybu se v podniku přijde, má podnik na to tři roky je od nás podle zákoníku práce požadovat zpět. Pokud víme nebo z okolností bychom měli předpokládat, že jde o peníze nesprávně určené nebo omylem vyplacené, jde o tzv. bezdůvodné obohacení. Je to někdy však těžké dokázat a každý případ se u soudu, pokud k němu dojde, řeší samostatně.a dokazování je na straně zaměstnavatele.
Příklad
Pokud vynecháme chybu některého zaměstnance, jak jsme psali, jsou i jiné možnosti, kdy můžeme dostat vyšší výplatu. Například odcházíme s podniku a domluvíme se na odstupném. Pak se ale situace změní a my zůstáváme, peníze navíc bychom měli vrátit. Jiný případ je například při výpovědi na hodinu, který se dostane k soudu. Jeden soud rozhodne, že jsme byly vyhozeni protiprávně a že nám musí podnik vyplatit ušlou mzdu. Podnik se ale odvolá a soud vyšší instance rozhodne, že výpověď byla správná, pak již vyplacené peníze po rozhodnutí nižšího soudu se musí vrátit.
Závěr
Když od podniku dostaneme vyšší částku na výplatu, není dobré dělat „mrtvého brouka“, protože většinou pravda vyleze na povrch. Jděme se proto informovat a pokud je to opravdu příspěvek zaměstnavatele na Vánoce, buďme rádi, ale pokud to byla chyba, peníze sice vrátíme, ale získáme tím pocit dobře vykonaného činu a u nadřízených stoupneme se svou poctivostí určitě v ceně. No a pak se nám pár korun, které jsme vrátili, může mnoho násobně vrátit.