5 mýtů o refinancování úvěru
Změnili jste zaměstnání nebo přivítali nového člena vaší rodiny, a tak je pro vás splácení vašich pohledávek mnohem těžším úkolem než dříve? Nemusíte hned hledat další úvěr, vhodnějším řešením může být totiž například refinancování těch stávajících. Stále o něm však koluje řada mýtů, které potenciální zájemce spíše odrazují. Pojďme tedy uvést na pravou míru, co od refinancování můžete ve skutečnosti očekávat.
Contents
1. Jednou nevýhodně, pořád nevýhodně
Pokud si myslíte, že drahý úvěr musíte splatit až do posledního halíře, mýlíte se. Výše úrokových sazeb se rok co rok vyvíjí, a tak se stává, že narazíte na půjčku s výrazně lepšími podmínkami než před rokem nebo dvěma.
A stejně tak můžete naložit i s úvěrem, který už několik měsíců splácíte, stačí, když ho převedete k jinému poskytovateli. Samozřejmě si u toho ale musíte pohlídat, jakou celkovou částku zaplatíte, tedy včetně úrokové sazby i případných dodatečných poplatků, jinak byste mohli skončit se stejným nebo dokonce horším produktem než máte teď.
2. Spousta zařizování pro nic
Nemusíte strávit celý den běháním od jednoho poskytovatele k druhému, abyste zjistili, jaké máte vlastně možnosti. V dnešní době se stačí usadit k počítači a nažhavit internetový vyhledávač nebo rovnou nějaký chytrý srovnávač půjček. Takto si vyberete několik favoritů a když vám něco nebude jasné, můžete se zastavit na příslušnou pobočku pro více informací.
3. A zase ta byrokracie
Jestliže si představujete, že refinancování půjčky s sebou přináší hory papírování, tak jste na omylu. Ve většině případů vám k vyřízení totiž postačí pouze telefon nebo počítač s internetem. Nebojte se, když budou potřeba nějaké specifické dokumenty, poskytovatel vás o ně jednoduše požádá a vy mu je doručíte dodatečně, ať už mailem, poštou nebo osobně.
4. Úspora je minimální
Pochopitelně nemůžete počítat s tím, že dostanete tu nejvýhodnější nabídku, kterou jste zrovna viděli v reklamě. Ale pokud budete přenesený úvěr splácet stejnou dobu jako ten starý a dostanete na něj nižší úrokovou sazbu, pak ve finále logicky zaplatíte skutečně méně. Hodně velký rozdíl můžou udělat také poplatky, na kterých některé společnosti skutečně nešeří. Z toho důvodu je dobré si kromě úrokové sazby vypočítat také roční procentní sazbu nákladů – kromě úroku totiž zahrnuje také všechny poplatky spojené s půjčkou.
5. Refinancování znají jen banky
Nabrali jste si úvěry od nebankovních poskytovatelů? Pak vám jistě udělá radost, že některé banky refinancují nejen bankovní, ale také nebankovní půjčky nebo kreditní karty a povolené přečerpání na bankovním účtu. Jestliže máte na krku více než jeden dluh, můžete je sloučit všechny do jednoho, a tak si do budoucna ušetřit spoustu času, peněz i starostí.