4 otázky, na které si musíte odpovědět, než si vezmete půjčku
Nebankovní půjčka je v dnešní době rychlé řešení problémů, zajištění potřeb, ale také okamžité naplnění našich rozmarů. V současnosti je dostupnost půjček tak vysoká, že téměř každý může dostat rychlou peněžní injekci s minimem požadavků ze strany věřitelů. Nemusíte ani dokládat, na co peníze potřebujete a můžete je použít na cokoliv.
Vzít si půjčku může být riskantní, pokud nemáte volné prostředky v rozpočtu a žádný plán, jak půjčku budete splácet. To vám může způsobit spoustu komplikací a bezesných nocí. Proto odborníci ze společnosti Matchbanker připravili otázky, které byste si měli zodpovědět před tím, než o půjčku zažádáte.
1. Je půjčka skutečně zapotřebí?
Když se objeví finanční problémy, je přirozené hledat rychlé řešení. Rychlé však vždy neznamená zodpovědné nebo dobré. Proto než sáhnete po rychlé půjčce ještě dnes online, přemýšlejte o tom, zda ji skutečně potřebujete.
Neřiďte se emocemi, ale rozhodněte se s chladnou hlavou. Vše důkladně promyslete a dojděte k logickému závěru. Můžete se poradit s někým, komu důvěřujete nebo přímo s odborníky. Pokud ale s nikým o financích diskutovat nechcete, stále můžete použít internet a odpovědi na vaše otázky si vyhledat.
Možná by stačilo, kdybyste na nějakou dobu snížili náklady na několik výdajů a problémy by se vyřešily samy? Zjistěte, zda byste mohli snížit náklady na jídlo, dopravu, zábavu a tak dále. Zkontrolujte stav vašeho účtu a ohodnoťte, jestli byly všechny náklady nezbytné. Třeba byste se bez nich obešli nebo existuje levnější náhrada. Skvělým způsobem je použití tabulky, kterou si můžete stáhnout přímo z webu Ministerstva financí zde. Tabulka obsahuje kolonky pro výdaje a příjmy. Po důkladném vyplnění se vám automaticky vypočítá vaše bilance, tzn. jestli jste lidově v plusu nebo v mínusu.
Pokud se vám nepodaří snížit výdaje a ušetřit tolik, kolik potřebujete, jiným řešením může být zvýšení příjmů, to znamená další práce jako přivýdělek nebo půjčka.
2. Nepůjčujete si jen z rozmaru?
Pokud uvažujete o půjčení peněz na nový telefon, dovolenou nebo oblečení, jedná se jen o rozmar. Obecně byste si neměli půjčovat na věci, které mají kratší životnost, než je splatnost půjčky. Pečlivě si proto rozmyslete, zda jsou tyto věci opravdu potřebné a jak dlouho vydrží. Jeden z nejvíce frustrujících pocitů by byl pocit, že splácíte něco, co už ani nevlastníte. Nesmíte zapomenout, že půjčka ovlivní váš rozpočet a poté budete muset vyčlenit nějaké peníze na její pozdější splacení.
3. Kolik peněz skutečně potřebujete?
Pokud se na sto procent rozhodnete vzít si půjčku, toto je další otázka, kterou je potřeba zodpovědět. Mnoho spotřebitelů dělá tu chybu, že si půjčí více, než skutečně potřebují. Mají sice v současnosti více peněz, ale z vyšší částky musí platit vyšší úroky. Také čím delší je doba splácení, tím více se ve výsledku přeplatí na úrocích.
4. Jaká půjčka je pro vás nejvhodnější?
Na trhu v dnešní době působí 46 bank a přibližně 80 nebankovních společností, které poskytují půjčky. Tím pádem je nabídka velmi široká a existují různé druhy půjček. Jedná se například o půjčky se zajištěním, půjčky bez ručení, půjčky, které se splácí postupně pomocí splátek každý měsíc, nebo půjčky s jednorázovým splacením celé částky.
Výběr záleží na tom, jestli jste ochotni poskytnout za vaši půjčku záruku a také na tom, jakým způsobem chcete splácet. Je důležité, že si vyberete takový způsob, který vám bude vyhovovat a u kterého se se splátkou nezpozdíte.