website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Prodej bytu Praha dnes – šílenství, nebo geniální tah?

Prodej bytu v Praze ovlivnila současná krize. Jak moc a jakým směrem? Řekli byste, že budou ceny z důvodu poklesu příjmů domácností mířit do hlubin? Nebo že se naopak rozevřou pomyslné nůžky ekonomiky a trh s nemovitostmi se stane ještě nedostupnější? Pojďme společně najít odpovědi.

Contents

Záleží na městské části

Pojďme se podívat na ceny bytů v Praze podle jejich místa a jejich další perspektivu do budoucna nehledě na současnou dobu koronavirovou. Rýsuje se nám několik velkých infrastrukturních projektů, které zvýší hodnotu bytů hlavně v určitých částech města. Jde hlavně o:

  1. Výstavba metra D

Projekt, který začal geologickým průzkumem v červnu 2019 a jehož ražba je z důvodu pandemie odsunuta na jaro 2021. První souprava by se po své trase měla vydat v druhé polovině roku 2028. Spojí konečně městskou část Prahu 4 s centrem, které je nyní více než 30 minut cesty MHD.

  • Začátek trasy: Náměstí Míru
  • Dále pak přes: Náměstí bratří Synků, Pankrác, Nové Dvory a Písnici až do konečné Bělnice (nebo také užívaný název stanice Depo Písnice).

V první fázi stavby vznikne úsek Pankrác – Bělnice, který umožní rychle napojení na linku C, ve druhé fázi pak prodloužení na náměstí Míru. Kam se metro D vydá dále, zatím stále není rozhodnuto. Různé zdroje mluví o různých možných trasách. Jedna varianta je napojení na Náměstí Republiky přes hlavní nádraží, druhá varianta je odklon z náměstí Míru na Žižkov.

Dopady na ceny bytů

Očekávaný nárůst ceny bytů bude hlavně v oblastech Prahy 4, které se stanou mnohem dostupnější. Data ukazují, že ceny bytů v dochozí vzdálenosti od stanice metra jsou v průměru o 15% dražší.

  1. Městský okruh

Respektive jeho dokončení. Propojení Tróji, Libně až s Balabenkou a štěrboholskou radiálou uleví dopravě v centru, zejména pražské magistrále, což je v současnosti jediná severojižní tepna ve městě. Je na místě očekávat nárůst atraktivity bytů v samotném centru – Nové město, západní část Vinohrad, Nusle, okolí Karlova náměstí, a tak dále. Zároveň se zvýší dopravní dostupnost východního okraje centra Prahy – Libeň, Vysočan, Malešic a Strašnic. Ty se tak stanou oblíbenou lokací hlavně pro dojíždějící idi, kteří v Praze pracují, ale mají například rodiny z druhé strany Česka.

Ceny bytů v Praze reagují se zpožděním

Nyní se podíváme na současný vývoj cen, a co na to říká koronavirus? Jednoduchá odpověď je: zatím nic. Změny v ekonomice – tedy ekonomický růst, nebo naopak ekonomický propad (recese) se do trhu s nemovitostmi propisují se zpožděním, a to v řádu měsíců až několika let.

Podle analýz Deloitte se růst cen bytů v reakci na jarní vlnu epidemie zpomalil, v některých částech Prahy dokonce zastavil a výjimečně průměrná cena za m2 i poklesla. Pokles byl ale zanedbatelný (v řádech desetin procentního bodu). To trvalo od května do července, ale od července jsme zpátky na původním tempu růstu. To činí 0,9% za dva sledované dva měsíce (srpen – září). Co se stane dál? Z jarního trendu zřejmě uvidíme opět lehké ochlazení v reakci na druhou vlnu epidemie, která ale ze zkušenosti z první vlny nebude mít delšího trvání.

Co říci na závěr?

V krátkodobém horizontu můžete prodejem bytu v Praze vydělat, protože se v reakci na druhou a každou další vlnu epidemie očekává krátkodobé ochlazení trhu s nemovitostmi. Jakmile se však svět vrátí do starých kolejí, tempo růstu se opět stabilizuje. Obzvlášť ve zmíněných oblastech, které budou profitovat z dostavěných infrastrukturních staveb, dojde k ještě prudšímu zdražení.

Přemýšleli jste o prodeji bytu? Myslíte si, že je na něj dnes dobrý čas? Co byste ostatním doporučili, než podobné rozhodnutí podniknou? Napište nám do komentářů pod článkem.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *