Daňové ráje v Evropě
O daňových rájích slyšíme z médií téměř každý týden a nejednomu daňovému poplatníku zvednou informace o jejich přínosech pro úspěšné podnikatele hladinu krevního tlaku. Na jakém principu daňové ráje a offshore firmy fungují a podle čeho se podnikatelé při jejich výběru rozhodují?
Contents
Není ráj jako ráj
Daňový ráj je zažitý termín, se kterým pracují i oficiální terminologie, například OECD. Daňové ráje jsou takové země, které poskytují prostředky pro efektivní daňovou optimalizaci (tj. vybírají od zahraničních podnikatelských subjektů žádné nebo minimální daně), zajišťují jim anonymitu a zpravidla nepožadují vedení účetnictví, zpracovávání auditů nebo výročních zpráv. Podnikat v takových zemích je snadné a v porovnání s podmínkami v Česku více než lákavé.
- V souvislosti s daňovými ráji hovoříme o tzv. offshore společnostech, které poskytují podnikatelům, kteří v nich svoji firmu registrují, velmi vysokou míru ochrany.
- Naproti tomu onshore společnosti nejsou typickými daňovými ráji, protože například informace o vlastnících společnosti je veřejně dostupným údajem – přesto se v některých případech vyplatí formou takového společnosti podnikat.
Daňové ráje ve světě a v EU
Země, v nichž čeští podnikatelé zakládají své firmy z důvodu daňové optimalizace, samozřejmě nejsou jen daňové ráje.
Typickým daňovým rájem je Seychelská republika, Monako či Britské Panenské ostrovy.
Mezi další oblíbené destinace patří ale i Nizozemí (jeden z mála států v Evropě), některé země Spojených států amerických, Panama, Belize, Kajmanské nebo Bermudské ostrovy.
Podmínky pro podnikání se v těchto destinacích liší, někde je nulová daň z příjmu i z dividend, v jiných je firemní daň dokonce vyšší než v Česku. Proč jsou potom tyto země pro české podnikatele zajímavé?
Jednoduše proto, že způsob zdanění a anonymita není v poslední době tím nejdůležitějších faktorem, který hraje při rozhodování podnikatele roli.
Zásadní je totiž i vyspělost podnikatelského prostředí a tolik potřebná stabilita právního prostředí. Podnikat v zemi, v níž dochází k neustálým změnám v oblasti daní či platné legislativy, je velmi obtížné.
Proč vede Nizozemí?
Právě vyspělé podnikatelské prostředí, právní jistota nebo ochrana majetku jsou hlavními taháky, za nimiž čeští podnikatelé jdou se svými firmami do Nizozemí.
Ačkoli je firemní daň v této zemi srovnatelná, nebo dokonce vyšší než v Česku, představuje Nizozemsko pro podnikatele lákavou destinaci.
Jaké jsou další oblíbené daňové ráje?
Přesun do daňového ráje a založení firmy
Založit si firmu v zahraničí nemusí být tak složité, jak by se na první pohled zdálo. Existují společnosti (např. HotFirm.cz, které se zabývají zakládáním a prodejem ready-made společností nebo společností na klíč.
Za poplatek nabízí i pronájem virtuálního sídla – k založení společnosti v zahraničí proto nemusíte znát ani předpisy dané země ani se nemusíte obracet na místní úřady, specializovaná firma zařídí vše za vás.
Další informace o daňových rájích: