Bankovky a mince zachovávají naši svobodu, tvrdí Martin Slaný z DRFG
V rámci konference FINfest se ve své přednášce věnoval hlavní ekonom Rusňákovy investiční skupiny DRFG Martin Slaný možné ekonomické krizi. Upozornil na shodné signály s ekonomickou krizí v roce 2008 a poukázal na faktory, které ji započaly. V navazujících přednáškách se Slaný zabýval otázkami bezhotovostní ekonomiky, o které se v poslední době velmi horlivě diskutuje.
O svět bez mincí a bankovek se totiž přičiňuje Mezinárodní měnový fond. Ekonom Slaný ale varuje před dnes tak oblíbeným pojmem „cashless”. Bezhotovostní ekonomika v sobě skrývá riziko vážného narušení lidskoprávní a politické svobody. Ekonom upozorňuje, že úsilí o zavedení bezhotovostní společnosti nejsou důsledkem samovolného evolučního procesu, který by reflektoval pokles využívání peněz na úkor bezhotovostních plateb. Podle Slaného se totiž v tomto případě jedná o shora řízený konstrukt, jak ovlivňovat ekonomiku, hru s našimi penězi a také naší svobodou. V podání Martina Slaného tedy žádnou chválu takovéto ekonomiky neočekávejte.
DRFG Davida Rusňáka nabízí dluhopisy a podílové fondy
Cashless ekonomika představuje možnost pro potenciálně velmi riskantní prostředí, kde hazardujeme s tím, že experimentujeme se zápornými úrokovými sazbami. Velká hrozba se podle Slaného ukrývá hlavně v tom, že už dnes mohou centrální banky aplikovat záporné úrokové sazby, které jsou ve své podstatě implicitním zdaněním klientů bank. A je to právě existence samotné hotovosti, která dosud zabraňuje bankám přemoct tuto hranici a snižovat úrokové sazby hluboko do mínusu. To by naprosto výrazně transformovalo postavení dlužníka a věřitele. Svět bez peněz by umožňoval státu absolutní kontrolu nad spotřebou obyvatel a omezoval by je tak na osobní svobodě, varuje ekonom Rusňákovy DRFG Martin Slaný, a dodává, že bankovky a mince nejsou žádný barbarský relikt. Naopak je to jeden z nástrojů, kterým zachováváme naši svobodu a nastavení vztahů daného člověka ke státu.
Autor: Michal Pecka