Bez recese vysokou inflaci odstranit nelze, říká hlavní ekonom investiční skupiny DRFG
Česká republika se ocitá na prahu globální krize. Kdo je viníkem? Na tuto otázku odpovídá hlavní ekonom investiční skupiny DRFG Martin Slaný.
Ekonom Rusňákovy DRFG o stavu české ekonomiky
DRFG je česká investiční skupina, která se prioritně orientuje na tuzemský trh. Jejím zakladatelem a akcionářem je brněnský podnikatel David Rusňák. Martin Slaný pak pracuje ve skupině DRFG na pozici hlavního ekonoma. Prakticky tak jeho pracovní náplň tvoří vyhodnocování ekonomických příležitostí a potenciálních rizik, zpracovávání dopadových studií, ekonomických a statistických analýz.
Co si myslí o stavu současné české ekonomiky? Ocitla se podle něj ve fázi dvojího deficitu, který trápí jak veřejné finance, tak i běžný účet platební bilance. Dochází tak k makroekonomické nerovnováze, která je navenek projevuje inflací, vysvětluje dále hlavní ekonom DRFG. Vláda se snaží tento stav kompenzovat, konstatuje dále muž ze skupiny Davida Rusňáka. Činí tak ale nevhodnou formou, kdy využívá dluhové financování. To je ale naopak proinflační.
Vláda nevhodnými kroky situaci prohlubuje
Další scénář nastiňuje Slaný přímočaře: Pakliže nevzroste produkční schopnost ekonomiky, musí klesnout poptávka. V praxi to znamená, že bez recese nedokážeme vysokou inflaci odstranit. Což ostatně dokládají i četné historické příklady.
Co se týče devizových intervencí, ty považuje ekonom Starý za v zásadě funkční nástroj. Právě silnější kurz, než by jinak byl ten tržní, dokáže inflaci brzdit, objasňuje dále.
Řešení tak primárně vidí v kooperaci fiskální a měnové politiky. Ty jdou dnes proti sobě. To je ostatně skutečnost, na kterou nepoukázal pouze ekonom zastupující Rusňákovu investiční skupinu, která působí v Česku už od roku 2011.
Podobný názor sdílí i guvernér centrální banky Aleš Michl. Ten se kriticky vyjádřil k rozpočtovému chování vlád, které podporuje inflaci. Ta má dnes možnost uplatnit jakékoliv množství dluhopisů kvůli přebytku likvidity.
Autor: Michal Pecka