Cena povinného ručení – co ji zvyšuje a její srovnání
Není moc pojistek, které by byly spojeny s povinností si je sjednat. Přesto některé existují. Jedním z ideálních příkladů je rozhodně pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Tuto pojistku zná v podstatě každý motorista. A to pod názvem, kterým je povinné ručení. Tu si musíme sjednat proto, abychom v případě způsobené nehody nehradily případné škody z vlastních kapes, ale aby byly hrazeny právě pojišťovnou. A může jít o škody:
- Na ostatních automobilech
- Na zdraví
- Na ostatním movitém a nemovitém majetku
Jelikož danou pojistku musí mít každý, logicky hledáme vždy tu nejvýhodnější. Podívejme se společně na to, co vše ovlivňuje její cenu.
Contents
Cena povinného ručení je ovlivněna bonusem a malusem
Tyto dva pojmy jsou u této pojistky poměrně časté. Pokud se na ně podíváme blíže, je třeba říci, že cena povinného ručení je jimi ovlivňována poměrně hodně. Nejprve začneme tím, co je bonus. Zde se totiž jedná o příjemnější faktor, který ovlivňuje cenu. Bonus je počítán v procentech, a to až do padesátiprocentní hodnoty. Přesně o tolik následně může být ponížena cena, kterou zaplatíme v rámci jednoho konkrétního povinného ručení. Bonus získáváme poměrně jednoduše, a to jízdou bez dopravních nehod.
Jak už mnohým dochází, malus ovlivňuje ceny pojistek opačným způsobem. Dokáže je výrazně zdražovat, a to až o stovky procent. Pokud si pojišťujeme naše první auto, začínáme obvykle na nule. Jestliže začneme příliš bourat, je nám za každou nehodu připočítat takzvaný malus. Tedy procentuelní hodnota, která jde do minusu. A přesně o danou hodnotu je následně zdraženo naše konkrétní pojištění. A tomu se snaží stále více lidí aktivně vyhýbat.
Roli hraje také objem motoru
Cena povinného ručení se neodvíjí od toho, jak drahé auto pojišťujeme. Stejně tak nehraje roli ani jeho stáří, nebo konkrétní typ. Roli hraje paradoxně něco úplně jiného. A co konkrétně? Je to samozřejmě objem motoru. Čím je vyšší, je povinné ručení dražší. Je to dáno tím, že se předpokládá, že motory s vyšším objemem jsou výkonnější, montují se do lepších vozů, s čímž souvisí i to, že můžeme daným vozem způsobovat větší škody. V praxi ale nic takového potvrzeno není. Přesto je třeba počítat s tím, že tato vše zkrátka funguje. Pokud chcete nejlevnější povinné ručení, je dobré na to začít myslet už ve chvíli, kdy si kupujete nový automobil.
Myslete i na cenovou politiku pojišťovny
Dále je třeba myslet i na cenovou politiku konkrétní pojišťovny. Dnes v podstatě jasně platí, že si povinné ručení sjednáváme výhradně u komerčních pojišťoven. A to pro nás znamená jistotu toho, že si sami určují, kolik bude jejich pojištění stát. A na to má vliv hned několik faktorů, kam se řadí třeba:
- Zázemí a nabízené služby
- Aktuální konkurence
- Touha po ziscích
Může se tak stát, že ceny povinného ručení se budou napříč pojišťovnami lišit velmi výrazně. Pokud se podíváme na naprosto stejnou pojistku shodných parametrů, může u jedné pojišťovny vyjít třeba i na několik set korun, zatímco u té nejdražší zaplatíme i několik tisíc. Cesta, jak tu správnou najít, je poměrně jednoduchá. Dnes nepomůže nic jiného, než jednoduché online porovnání, které nám s nalezením konkrétního úvěrového produktu pomůže hravě.
Myslete i na parametry pojistky
Ne všechny pojistky jsou stejné. A od toho se cena povinného ručení také výrazným způsobem odvíjí. Pokud bychom měli být konkrétnější, je třeba se podívat hned na několik nejdůležitějších faktorů. Tím prvním jsou limity plnění. A to takové, které se vztahují ke škodě na majetku, tak i na zdraví. Zákon dnes sice upravuje nejvyšší a nejnižší výši. Zbytek už je na samotné pojišťovně. Logicky platí, že čím jsou limity vyšší, tím více pojišťovna uhradí v rámci škod. O to více je ale dražší i samotná pojistka.
Roli hraje také rozsah pojistného krytí. Ten základní, garantovaný zákonem, se týká situace, kdy způsobíme nehodu. Pokud se tak stane, pojišťovna vyplatí peníze poškozením. Cena pojistky může být dražší v případě, kdy součástí té naší konkrétní je například i pojištění našeho skla, nebo je zohledněno riziko srážky se zvěří, nebo se rozhodneme si přibalit také praktické asistenční služby.
Důležité jsou také příspěvky spojené s ochranou zdraví a škod
Co máme na mysli? Povinné zákonné příspěvky, které musí pojišťovny vyplácet nejenom hasičům, ale také zdravotníkům. Především dobrovolní hasiči jsou na nich existenčně závislí. Samotným pojišťovnám následně jejich služby mohou výrazně minimalizovat náklady spojené s hrazením škod. Na druhou stranu stále je třeba počítat s tím, že i tyto povinné zákonné příspěvky mohou ovlivnit cenu pojistky. Byly to právě ony, které měly ten největší vliv na nedávné zdražování, které v souvislosti s touto konkrétní pojistkou právě v naší zemi proběhlo.