Dlužná výplata? Nenechávejte se odbít
Většina lidí v naší zemi pracuje. To znamená, že jsou někde zaměstnáni a na základě tohoto vztahu mají nárok na výplatu. Tedy mzdu, která jim náleží za jejich pracovní výkon. Její výše je uvedena ve smlouvě, kde může být doplněna o několik dalších věcí. Jedná se o:
- Základní mzdu
- Bonusové složky mzdy
- Přesčasy, diety a další
Pokud vše funguje jak má, tak zaměstnanec mzdu pravidelně pobírá a vše je v pořádku. Jsou ale případy, kdy zaměstnavatel neplatí, jak by měl. A je jedno, zda u klasické smlouvy, nebo brigády. Dlužná výplata samozřejmě může být celkem velkým problémem, a to z toho důvodu, že i zaměstnanec má pravidelné platby, které musí hradit. Jak tedy mzdu od zaměstnavatele dostat?
Contents
Zajímejte se o termín výplaty mzdy. Ne vždy dlužný výplata opravdu existuje
Pokud se obáváte, že je u vašeho zaměstnavatele dlužná mzda, je nejprve třeba podívat se do své smlouvy. Zde totiž bude uveden takzvaný termín výplaty mzdy. Jedná se o konkrétní datum, ke kterému bude zaměstnavatel výplatu posílat. Obecně řečeno se jedná o termín, kdy by měla reálně odejít z jeho bankovního účtu. A právě zde může nastat kámen úrazu. Stačí si představit situaci, kdy zaměstnavatel zadá příkaz v bance v pátek, pozdě večer. Následuje sobota a neděle, což jsou dny, kdy platba stále logicky nepřijde. A co když na pondělí až středu přijde trojice svátků – třeba Vánoce? Rázem dojde k tomu, že platba se v bance může zaúčtovat až ve čtvrtek ráno a k vám dorazí následující pátek. Zaměstnavatel splnil co má, ale vlivem okolností se mzda o týden opozdila.
Pozor na pojem, kterým je doba splatnosti mzdy
I s tímto termínem se můžete setkat. Jde o poměrně zajímavý termín, který říká, že doba, než výplata přijde, může být skutečně dlouhá. A přitom nedojde k tomu, že by to byla dlužná výplata. Doba splatnosti mzdy je totiž období, které začíná dnem, kterým je termín výplaty mzdy. A kterým dnem končí? Jedná se o poslední den v měsíci.
Co to znamená v praxi? Že když máte termín výplaty mzdy třeba k desátému dni, hraje zaměstnavateli do karet právě doba splatnosti mzdy. Má totiž celých dalších 20 dní na to, abyste své peníze obdrželi. A to zcela legálně a bez sankcí. Proto je dobré na toto myslet a zachovat se podle toho. Třeba při plánování pravidelných plateb, jako je:
- Nájem
- Platby za služby a energie
- Splátky půjček
Objevila se prokazatelně dlužná mzda? Jsou dvě možnosti, jakými se vydat
Pokud pominula doba splatnosti mzdy – tedy datum se přehouplo do dalšího měsíce a vy peníze stále nemáte, znamená to další věc. Možnost začít se o mzdu aktivně zajímat. Nyní je to skutečně dlužná mzda. První cesta je spojena s tím, že vyzvete zaměstnavatele či účetní k tomu, aby vám mzdu zaslal. Můžete to udělat osobně, stejně jako je možná i oficiální písemná forma. Pokud tušíte, že šlo skutečně jenom o omyl, je dobré přijít osobně. Pokud je to již po několikáté, potom doporučíme spíše cestu číslo dvě.
Jestliže jste na svém pracovišti dlouhodobě nespokojeni, je zde ještě druhá možnost. Když nastane problém, kterým je dlužná mzda, můžete ještě dalších 15 dní počkat. Sice to neřeší problém s tím, co budete dále dělat bez peněz, ale řeší to problém jiný. A to takový, že budete moci po uplynutí této doby dát výpověď. A to okamžitou, bez nutnosti čekat na jakékoliv termíny a lhůty. Podáte ji a odejdete. Ideální, pokud už máte vyhlédnutou jinou práci, kde vás vezmou ihned a tak nebudete nezaměstnaný. Samozřejmě podání výpovědi nijak neohrozí to, že by vám dlužnou mzdu neměl zaměstnavatel vyplatit.
Stavte se na institucích
Toto sice není přímo cesta, která by byla spojena s tím, že by zaměstnavateli nařizovala zaplatit vám peníze, ale je to celkem dobrá cesta, jak mu znepříjemnit život. Nechceme tu navádět k vyhrožování, ale zmínka o to, že navštívíte Inspektorát práce, nebo se půjdete poradit na Pracovní úřad, rozhodně není nic špatného. Tam vaši stížnost zaevidují a mohou se na vašeho zaměstnavatele důkladněji zaměřit a provést kontrolu. A jelikož jasné heslo zní, že vždy se něco najde, jistě z toho nebude mít radost.
Ideální je právník
A jak na samotné vymožení finančních prostředků? Dobrou cestou je a bude rozhodně právník. Na toho se doporučujeme obrátit, jelikož se může stát, že celá věc skončí u soudu. I když to může trvat delší dobu, nakonec se rozhodně ve váš prospěch., právník také poradí, zda má nějaké vymáhání cenu – s ohledem na možný bankrot nebo insolvenci.
Pokud by vše mělo jít podle představ, je základním dokumentem, který bude doručený, takzvaný předžalobní příkaz k úhradě. Ten je vlastně poslední výzvou, než začnete své peníze vymáhat soudně. Jde o poměrně efektivní postup, u kterého se mnoho zaměstnavatelů zalekne a raději zaplatí, nebo se s vámi alespoň domluví tak, že něco dostanete nyní a něco později. Druhým efektivním krokem po předžalobním příkaze je také takzvané vydání platebního rozkazu. Pokud bude vydán a váš zaměstnavatel se proti němu neodvolá, je to bráno, jako že dělá mrtvého brouka, a se svou vinou souhlasí. Pokud v termínu dlužnou výplatu neuhradí, dojde k tomu, že tento platební rozkaz bude platný. A následně je možné s tímto dokumentem navštívit i exekutora, pro kterého už je jasným podkladem k tomu, že může u vašeho zaměstnavatele spustit exekuci a tak z něho dostat dlužné finanční prostředky. To je ta ideální cesta, pokud by nedošlo ke klasickému soudu.