Důchodové přehledy – jak je získat a jak se v nich vyznat?
Starobní důchod je něco, co se dotkne každého z nás. Samozřejmě zná různé vtipy, které jsou spojeny s tím, že se málokdo důchodu dožije, stejně jako mohou být spojeny s tím, že finanční částka bude minimální. Toto ale nechme stranou. Budeme posuzovat situaci, kdy se do důchodu skutečně dostanete. Abyste ho mohli i pobírat, je třeba si podat žádost. Dobré je však vědět předem, jak na tom jste a na co můžete a na co nemůžete mít nárok. A k tomu vám poslouží důchodové přehledy. Podívejte se, jak je získat a jak se v nich nejlépe vyznat.
Přehledy pochopitelně primárně slouží k tomu, aby každý věděl, zda má takzvaně splněno. Pokud nemá, bude muset třeba ještě několik let dále pracovat, nebo může dojít například i k tomu, že se může zapojit do dobrovolného sociálního pojištění. To je jedna z ideálních možností, jelikož v takovém případě je možné jednorázově doplatit jednotlivé chybějící roky. Díky tomu lze do důchodu odejít v řádném termínu, bez nutnosti být ještě několik let v klasické práci.
Contents
O co žádat?
Nejprve je třeba vědět, o co byste měli žádat. Daný dokument, který budete potřebovat, je jasně označený. Jde o informativní list důchodového pojištění. Tento dokument by měl obsahovat vše, co můžeme označit jako podklady pro váš důchod. Jedná se třeba o informace, kam se řadí:
- Doba v zaměstnání
- Doba spojená s péčí o dítě
- Doba studia
Vše by v daném listu mělo být přesně vypsáno. Právě takové důchodové přehledy jsou následně právě tím pravým podkladem k vašemu důchodu. To následně znamená, že si můžete i vy sami zkontrolovat, jak na tom vlastně jste a zde již dosáhnete na výši důchodu, nebo nikoliv.
Kde důchodové přehledy získat?
Ano, i toto je velmi důležitá otázka a pochopitelně i na ni samotnou vám přinášíme odpověď. Je jenom jedno místo, kde si lze požádat. Česká správa sociálního zařízení známá pod zkratku ČSSZ je tou institucí, která nejenom eviduje všechny žadatele o důchod, ale která vám také důchodové přehledy vydá. Mluvíme samozřejmě stále o dokumentu, který nese název informativní osobní list důchodového pojištění. Tento pojem si proto zapamatujte, jelikož právě o tom budete žádat.
Jak si požádat?
I toto je dobré vědět. Kde přesně, to již víte. Pokud jde i o to, jak si požádat, je odpověď vcelku jasná. Jsou totiž dvě hlavní možnosti, které v tomto směru existují. Je na každém, jakou přesně zvolí a kterou konkrétní se vydá. O jaké se jedná?
- Elektronická žádost o důchodové přehledy
- Korespondenční žádost o důchodové přehledy
Pokud jde o žádost elektronickou, tak není pro každého. Je to jednoduše z toho důvodu, že je třeba myslet na to, že musíte mít jako žadatelé platný elektronický podpis. Pokud ho nemáte, musíte se spokojit s možností korespondenční. Zde nezapomeňte na dostatečnou identifikaci vaší osoby, aby bylo skutečně jisté, že si žádáte právě vy sami. A jaká je adresa, kam musíte svou žádost poslat? Mnoho lidí se mylně domnívá, že je to Česká správa sociálního zabezpečení, které je spojena s oblastí vašeho bydliště. To je ale velký omyl. Tou adresou, kam žádost zaslat, je tato: ČSSZ, Odbor správy údajové základny, Křížová 25, 225 08 Praha 5.
Kdy si lze požádat?
V podstatě kdykoliv. Je to jenom na vás samotných. Mnoho lidí si požádá o informativní list vlastně až ve chvíli, kdy už se začne blížit právě doba jejich odchodu do důchodu. I toto je možné. My ale doporučíme interval zcela jiný. Ideálně jednou za několik let, nejlépe potom jednou ročně. Z jakého důvodu? Jelikož ve svém informativním listu vidíte i to, kde jste pracovali, jak dlouho, stejně jako zjistíte i to, zda za vás zaměstnavatel odváděl správně vše, co měl. Právě možnost vyžádat si list jednou ročně je spojena s tím, že nesrovnalosti můžete řešit hned, dokud jsou aktuální. Když si o důchodové přehledy budete žádat až ve stáří, jenom těžko si vzpomenete na to, co bylo před několika desítkami let a případné nesrovnalosti budete řešit velmi těžko.
Nutno dodat také to, že Česká správa sociálního zabezpečení se snaží svým klientům, tedy v podstatě svým občanům vycházet maximálně vstříc. I proto se rozhodla, že bude dané listy rozesílat automaticky. Nikoliv ale všem, jelikož to by bylo celkem administrativně, ale i finančně náročné. Bude se to týkat jenom těch, kteří se do důchodu chystají. Nemusí si tedy o nic žádat ani zjišťovat, jelikož jim tento dokument bude zaslán automaticky.
Kolik to stojí?
Pozitivní zpráva na závěr. Určitě vás bude i zajímat, kolik důchodové přehledy vlastně stojí a zda je nutné za ně něco platit, pokud vám jsou zaslány. A jelikož mluvíme o pozitivní zprávě, tak je jasné, že jsou zdarma. Není se tedy ničeho obávat. Zdarma je v tomto ohledu jak jejich samotné zaslání, tak je zdarma také to, že jsou i vystaveny. Jde o jedno z práv občanů na celkovou informovanost a tak je třeba říci, že je z mnoha pohledů zbytečné, aby se za ně platilo.