Hlavní rozdíl mezi operativním a klasickým leasingem
Pořídit si dnes auto můžete několika způsoby. My se však v tomto článku podíváme na dvě možnosti leasingu, které se vám nabízejí. Tou první možností je tzv. klasický leasing a druhou možností je operativní leasing. Pokud nevíte, jaké jsou u těchto produktů rozdíly, pak byste tento článek měli přečíst až do konce, zvlášť tehdy, kdy si plánujete pořídit automobil.
Hlavní rozdíly leasingu
Hlavní rozdíl těchto dvou produktů spočívá ve vlastnictví vozidla. Zatímco u klasického leasingu jste právoplatným majitelem až po splacení celého vozu, u operativního leasingu se majitelem nikdy nestanete. U klasického leasingu po dobu měsíčních splátek je majitelem leasingová společnost, která drží i vaše doklady o vozidle a posílá vám je pouze v případě technické kontroly. Po zaplacení leasingu je automobil váš, včetně vašeho jména v technickém průkazu. U operativního leasingu jde spíše o druh pronájmu, který si předem stanovíte na libovolnou dobu, většinou ale od 12 do 48 měsíců.
Jakmile tato doba bude splněna, buď to od operativního leasingu odstoupíte nebo v něm budete pokračovat, ale s tím rozdílem, že získáte nové vozidlo. Platíte měsíční splátky, ale automobil nebude nikdy váš. Dále jste vázáni také počtem najetých kilometrů ročně. Po přesáhnutí musíte doplatit každý jeden kilometr stanovenou částkou. Pokud si měsíčně připlatíte za větší nájezd kilometrů a pneumatiky zdarma, včetně servisu, nemusíte se o nic starat. Budete sice platit vyšší částky, ale o vše se postará společnost. Vy tak jen můžete jezdit. Tato forma se hodí převážně pro podnikatele.
Klasický leasing je jasný, co ale s operativním leasingem?
U operativního leasingu buďte opatrní při výběru společnosti. Měli byste se poptat na důležité informace, mezi které patří například bod, kdo auto smí řídit? Jste to pouze vy nebo nebude vadit, když automobil propůjčíte někomu z vaší rodiny? Mohu s autem vyjet i do zahraničí nebo se musím držet pouze České republiky? Poslední důležitostí je již jednou zmíněný počet najetých kilometrů ročně. Bude vám stačit nájezd v podobě 15 tisíc kilometrů nebo si budete muset připlatit vyšší balíček?