Hypotéky v číslech. Jak s nimi hýbe současná situace na trhu?
Situace na trhu s hypotékami se neustále mění. Není se čemu divit, jelikož se mění jak legislativa, tak i vývoj ekonomiky. Když se ohlédneme do minulosti, tak velkou ranou byly legislativní změny založené na tom, že zájemci o hypotéku museli mít našetřeny určitý obnos. Došlo tedy k tomu, že hypotéka již nemohla pokrývat sto procent hodnoty nemovitosti. A bylo jedno, zda byla použita na:
- Koupi domu nebo bytu
- Rekonstrukci domu nebo bytu
- Stavbu domu
Po této změně došlo k tomu, že se počet hypoték začal snižovat. A to s ohledem na to, kolik nových smluv bylo uzavřeno. A něco podobného se děje právě nyní. I když z jiných důvodů. Podívejme se společně na hypotéky v číslech a porovnejme je s dobou, kdy vše bylo, obrazně řečeno, v naprostém pořádku.
Contents
Problémem u hypotéky je hlavně zdražování
První číslo, na které se podíváme, je hodnota úrokové sazby. Bohužel musíme říci, že v tomto směru jsou hypotéky stále méně výhodné. Dlouhodobě totiž dochází k tomu, že úrokové sazby rostou. Vliv na to má řada věcí, a není to nutně jenom klasický vývoj ekonomiky. Nesmíme zapomínat hlavně na navýšení úrokové sazby ze strany ČNB. Sice nešlo o nic výrazného, ale na druhou stranu se mluví o tom, že to nebylo navýšení jediné. A i když se v počátku nic nedělo, aktuálně už se změny projevují a úroky u hypoték začínají stoupat.
Máme-li se podívat na konkrétní čísla, tak ideální situace byla na konci roku 2016, kdy byla hypotéka ideální volbou. Průměrná úroková sazba se totiž pohybovala na čísle 1,77 procenta. Potom začala lehce narůstat a zastavila se okolo hranice dvou procent. Tak tomu bylo hlavně v období letních měsíců již loňského roku, tedy roku 2017. Poté se však začal objevovat další, a to celkem výrazný nárost. Na konci daného roku totiž byla průměrná úroková sazba u hypotéky na hodnotě 2,2 procenta. A jak je tomu nyní? Atakována je hranice 2,3 procenta. V porovnání s obdobím před rokem jde tedy o nárůst celkem markantní.
Klesá i počet uzavřených smluv
Další číslo, na které se společně podíváme, se týká počtu uzavřených smluv. To jasně ukazuje, že zájem o hypotéky klesá. Pokud se podíváme na začátek letošního roku, tak musíme říci, že celkem bylo uzavřeno 7 783 nových hypotečních smluv. Jde o číslo celkem malé. Mimo jiné proto, že začátek roku je vždy celkem slabý. Když ale počet nových smluv porovnáme s rokem 2017, tak musíme říci, že v daný rok bylo sjednáno o 882 smluv více. Jde tedy o výrazný pokles.
Ten potvrzuje i porovnání prosince 2017 a ledna 2018. Pokud se podíváme na konec roku, tak musíme říci, že to se sjednalo o 1 568 smluv více, než v lednu. Pokud vám to nepřijde až tak velké číslo, je dobré říci, že v prosinci už v mnoha domácnostech panuje hlavně klid a vánoční atmosféra. A také se objevují svátky a dny volna. Proto je právě daný rozdíl opravdu markantní. A to oproti lednu, kdy se mohou lidé věnovat výhradně jenom řešení hypotéky.
Většina klientů je věrná
Co je dnes v segmentu hypoték celkem známým pojmem? Je to takzvané refinancování půjčky neboli hypotéky. Jedná se o možnost, kdy je na konci fixace hypotéka převedena k jinému poskytovateli. Tedy k jiné bance. Proč se tak děje? Ideální je, když je to ze všech tří těchto důvodů:
- Snížení úrokové sazby
- Snížení výše měsíční splátky
- Snížení doby splácení
Právě tato trojice důvodů přesvědčuje řadu lidí, aby refinancování využili. Čísla ale říkají to, že jich není většina. Pokud se podíváme na statistiku, tak dvě třetiny ze všech klientů po ukončení fixace stále zůstávají u banky, kde si hypotéku sjednali. Nelze však říci, že by to bylo nutně špatné. I zde si lze vyjednat lepší podmínky. Stačí předložit nabídku z konkurenční banky a můžete si být jisti, že ji vaše banka dorovná. Získáte tak všechny požadované výhody a zároveň se nemusíte obávat jakékoliv administrativní náročnosti spojené s přesunem jinam.
Jaká fixace hypotéky začíná stále více dominovat?
S hypotékami je spojený jeden důležitý pojem, kterým je fixace hypotéky. Jedná se o období, po které je takzvaně zafixována úroková sazba. Ta se po danou dobu nemění. A jaký je aktuální trend? Roli zde hraje hlavně to, že se v následujícím období očekává to, že úroková sazba půjde nahoru. A tak lidí raději volí takové fixace i předfixace hypotéky, které budou spíše delší. I když současná úroková sazba je vyšší, než tomu bylo před rokem, stále ji můžeme označit za dobrou. A je tedy vhodné si ji zafixovat na delší dobu, protože odborníci se shodují na tom, že je to krok dobrý. Toto číslo se tedy týká faktu, že delší období je určitě lepší.
Jaká je průměrná výše hypotéky?
Náš přehled, kdy jsme mapovali hypotéky v číslech, musíme uzavřít faktem, který také mnoho lidí zajímá. Někteří nevědí, zda si neberou hypotéku zbytečně velkou, nebo naopak malou. Pokud do daných skupin patříte, bude se vám hodit informace o tom, jaká je aktuálně průměrná výše hypotéky. Když se podívám na dlouhodobý trend, tak po celý rok 2017 její výše neklesla pod 2 miliony korun českých. Aktuálně nejčastěji požadovaná suma je v průměru zhruba dva miliony a padesát tisíc korun navrch. Pokud se vaše hypotéka okolo tohoto čísla pohybuje, není to nic výjimečného a jste v podstatě průměrným žadatelem o peníze.