Jak se liší leasing a úvěr na auto?
Koupit si nové nebo ojeté auto dnes můžeme různými způsoby. Ideální cesta jsou samozřejmě našetřené peníze. Pokud je nemáme, je třeba sáhnout po úvěrovém produktu. Kromě neúčelových půjček, které mohou být na koupi auta také použité, se nabízejí hlavně dvě konkrétní možnosti. Tou první je hlavně u firem oblíbený leasing. Druhou poté půjčka na auto, tedy účelový úvěrový produkt. Pojďme se společně podívat, čím se od sebe jednotlivé varianty liší, nebo co mají společné.
Contents
Jaká je hlavní charakteristika půjčky?
Jak už jsme zmínili, půjčka na auto je účelovým úvěrovým produktem. V rámci získání peněz jsme tak povinni koupit si pouze zvolený vůz, nikoliv nic jiného. To je samozřejmě třeba doložit. Charakteristikou je určitě i to, že daným autem v určité míře za danou půjčku také ručíme. S tím mohou souviset i jistá omezení, která si řekneme níže.
Nyní je třeba zmínit hlavně to, že daný typ půjčky mohou nabízet jak banky, tak i nebankovní společnosti. Rozdíly jsou v daném směru jasné. Zatímco u banky se můžeme těšit hlavně z nízkých úrokových sazeb, nebankovní společnosti nabídnout především jednoduchou žádost a rychlé schválení. Jakmile si auto za daný úvěr koupíme, je plně v našem vlastnictví. To souvisí s tím, že ho přihlásíme na své jméno na dopravním inspektorátu. Stejně tak svým jménem sjednáváme pojistky. Tedy jak zákonem nařízené povinné ručení, tak i dobrovolné havarijní pojištění.
V čem je unikátní leasing?
Jak vypadá půjčka na auto, tedy již víme. Je tedy ideální doba k tomu, představit si také možnosti leasingu. Ten sice primárně využívají firmy, ale není problém ho získat i v rámci soukromé osoby. Charakteristika je velmi podobná, jelikož taktéž je nám schválena finanční částka, za kterou si můžeme pořídit vysněný vůz. A to jak nový, tak samozřejmě také ojetý. V souvislosti s tím ale musíme říci, že vůz po celou dobu splácení není náš. Stále je psaný na leasingovou společnost nebo banku. Ta určuje, jaká konkrétní bude sjednaná pojistka, a to jak havarijní, tak i povinné ručení. Dané sumy již bývají zahrnuty v měsíčních splátkách.
Ačkoliv se to může jevit jako nevýhoda, má tato možnost i své plusy. Vzhledem k tomu, že auto patří společnosti, která je tak lépe chráněna, může nabídnout výhodnější podmínky. Na mysli máme hlavně úrokové sazby. Bát se nemusíme ani drahých pojistek. Jelikož daná firma pojišťuje stovky i tisíce automobilů, má u pojišťoven domluvení individuální cenové podmínky. Z těch tedy těžíte i vy.
Existuje i leasing operativní
Výše jsme zmínili klasickou možnost leasingu. Abychom ale byli konkrétní, nesmíme zapomenout ani na operativní leasing. I ten může být možností, jak financovat náš vůz. Je však spíše specifickým produktem. Takto získané auto totiž nikdy nebude naše. Tato možnost by se dala přirovnat spíše k dlouhodobému pronájmu. A to s jistotou toho, že v intervalu 1 – 3 let dostaneme auto nové.
Co mají obě možnosti společné?
I když píšeme o tom, že si požádáte, dostanete peníze a následně si koupíte auto, nemusí být vše tak složité, jak na první pohled vypadá. Vše se totiž dá zvládnout v rámci jednoho kroku. A to přímo v konkrétním autobazaru, stejně jako přímo v konkrétním autosalonu. Většina prodejců má s úvěrovými a leasingovými společnostmi sepsané smlouvy a tak může jejich úvěry zprostředkovat. V praxi to znamená, že sepíšete žádost, počkáte pár desítek minut a můžete odjíždět s novým autem. Dobré je tedy vzít si při zájmu o koupi s sebou jak doklady totožnosti, tak i výpis z účtu, nebo potvrzení o příjmu. Obojí se bude hodit ve chvíli, kdy bude tuto informaci potřeba skutečně doložit.
Zároveň mají obě možnosti spojené i to, že můžete vůz získat skutečně bez peněz. V praxi se nazývá tato možnost jako získání vozu bez akontace. To znamená, že lze v kupovaném voze odjet i bez toho, abyste cokoliv v bazaru nebo autosalonu platili. Samozřejmě stále musíme hledět na to nejdůležitější, a to parametry. Konkrétně potom:
- Výši úrokových sazeb
- Výši RPSN
- Výši případných poplatků
Má úvěr nějaká rizika?
Pojďme se nyní podívat na možná rizika a problémy, které se mohou u obou variant vyskytnout. Začneme-li úvěrem na auto, tak zde mohou být rizikem především omezení týkající se našich práv. Velmi často totiž dochází k tomu, že je v obchodních podmínkách i ve smlouvě o daném úvěru napsáno, že vůz nemůžeme po dobu splácení prodat. Pokud tedy rozložíme splátky do několika let, může to být u staršího vozu problém. Mnohdy nám to může být zamezeno i tak, že úvěrová společnost vyžaduje zaslání velkého technického průkazu. Ten drží u sebe. Vrátit, tedy spíše půjčit nám ho je oprávněna jenom v případě nutné technické kontroly. Poté jsme povinni ho opět zaslat zpět. V praxi to znamená, že vůz je sice náš, ale nesmíme s ním volně disponovat.
Jaké problémy může přinést leasing?
I zde několik rizik hrozí. Hlavně v souvislosti s pojistkou, a to havarijní. Mnoho společností totiž určuje výši spoluúčasti dle svých podmínek a tak nemáme možnost do tohoto jakkoliv zasahovat. V praxi to tedy znamená, že i při menších nehodách na tom můžeme být finančně škodní. A to i proto, že každou nehodu, včetně drobného poškrábání jsme povinni hlásit. Druhým negativem může být i bonita úvěrové společnosti. Pokud se dostane do platební neschopnosti, je třeba myslet na to, že automobil patří stále jí. Může tak dojít k tomu, že nám je zabaven a využit třeba na uhrazení závazků, které společnost má. To však lze eliminovat volbou stabilního poskytovatele.