website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Jak si zvýšit svou finanční gramotnost? Tipy, jak na to

Finanční gramotnost patří mezi pojmy, které v poslední době silně rezonují českou společností. Oproti základní gramotnosti, která je v Česku téměř stoprocentní, jsme na tom s tou finanční podstatně hůře. Důsledkem toho jsou pak zadlužení lidé, kteří mají záznamy v různých registrech dlužníků (např. SOLUS), v horším případě pak končí v exekuci (ať už formou obstavení účtu, srážek ze mzdy nebo v nejkrajnějším případě zabavením majetku, neboli mobiliární exekucí). Pro řadu lidí v krizi může být řešením osobní bankrot neboli oddlužení, to ale není pro každého úplně výhodné a spoustě lidem se více vyplatí zůstat v exekuci.

V našem článku se ale zaměříme na to, jak si svoji finanční gramotnost zlepšit. Co dělat, abyste se sami nedostali do neřešitelných finančních potíží, abyste uměli rozeznat výhodný a nevýhodný finanční produkt apod.? Sepsali jsme šest tipů na to, jak si zvýšit finanční gramotnost – každý z nich sám o sobě vám může pomoci a získáte díky němu řadu cenných poznatků a informací.

Contents

1) Navštěvujte kurzy finanční gramotnosti

Pokud jste ochotní do zlepšení svojí finanční gramotnosti něco investovat, jednou z nejúčinnějších metod, jak si ji zlepšit, je zapsat se do specializovaného kurzu nebo školení. Nejčastěji jsou sice podobné kurzy určené zejména pro děti a mládež, nicméně běžně se pořádají i kurzy pro širší veřejnost (v Praze je pořádá např. společnost Jubela, délka jednoho kurzu je 8 hodin). U některých takových školení pak na závěr dostanete i certifikát o tom, že jste daný kurz úspěšně absolvovali. Cenově se jednotlivé kurzy dost liší, někdy jsou i zdarma – doporučujeme si tak nejdříve projít více stránek. Někdy jsou podobná školení naopak zaměřena na seniory a pořádají je přímo městské části (o speciálních workshopech pro seniory se na svém webu zmiňuje např. MČ Praha 10).

TIP: NLP kurzy

2) Udělejte si různé testy na internetu

Zlepšování a vzdělávání se v oblasti financí nemusí být vždycky jen nuda – příkladem zábavné a nenásilné formy, jak si finanční gramotnost zvyšovat, jsou finanční kvízy na internetu. Jednoduše si otevřete stránku s testem a postupně u každé otázky vyberete jednu z možností. Na konci kvízu se vám pak zobrazí hodnocení i s konkrétními chybami, které jste udělali. Podobné testy se občas objevují např. na portálu iDnes, ale můžete je najít i na řadě jiných webových stránek – např. Finance.cz nebo Peníze.cz. Tento způsob zvyšování finanční gramotnosti je asi nezábavnější, nestojí vás ani korunu a nemusíte kvůli němu nikam chodit – tyto testy tak rozhodně doporučujeme.

3) Přečtěte si knihy, zaměřené na toto téma

Toto už je podstatně náročnější a chápeme, že zdaleka ne každému se do toho bude chtít. Pokud ale rádi čtete a chtěli byste si svoji finanční gramotnost zvýšit, v každém pořádném knihkupectví naleznete nepřeberné množství zajímavé literatury, která vám pomůže se ve světě financí lépe orientovat. Ano, řada titulů je spíše odborných a běžného člověka zrovna nezaujmou, ale nabídka je tak pestrá, že snadno najdete i tituly, jež jsou psány čtivou a poutavou formou a získáte díky nim mnoho cenných informací, jež se vám rozhodně budou v životě hodit.

4) Pravidelně čtěte seriózní weby, orientované na finance

Pokud trávíte hodně času surfováním na internetu (a je to pro vás schůdnější než čtení knih), určitě doporučujeme zařadit do oblíbených stránek i weby, které se zaměřují na finance. Důležité ale je, aby se jednalo o skutečné seriózní stránky, které poskytují nezávislé a ověření informace. Vynikajícím finančním portálem, kde naleznete zajímavé články ze světa financí, je web Půjčko.cz. Ten se sice – jak už jeho název napovídá – zabývá zejména úvěrovými produkty, přináší ale i spoustu aktualit a novinek také z jiných oblastí. Navíc tento web varuje před různými podvodnými půjčkami a pomáhá lidem zorientovat se ve složitém světě úvěrů, hypoték a dalších finančních produktů.

Z ostatních internetových portálů patří k nejlepším ve svém oboru zejména stránky Měšec.cz, Peníze.cz a Finance.cz – na všech je k dispozici nepřeberné množství obsahu, který se denně aktualizuje.

5) Koukněte na videa, která se finanční gramotností zabývají

Nebaví vás moc číst a preferujete raději filmy, seriály a videa? I v takovém případě si můžete svoji finanční gramotnost snadno zlepšit. Stačí si vyhledat příslušná videa např. na oblíbeném portálu YouTube, kde jich je opět celá řada – zadejte do vyhledávacího okénka finanční gramotnost a vyjedou vám minimálně desítky videí v češtině, jež se touto problematikou zabývají. I zde ale buďte obezřetní – ne každé video je zcela objektivní a někdy může jít spíše o reklamu na určitou firmu. Tato videa tak berte spíše jako zajímavý zdroj nových poznatků. Jeden z těch lepších kanálů na YouTube je RozumnýInvestor, který se věnuje hodnotovým investicím do akcií a porovnává je s dalšími způsoby investic (například spořicí účty, stavební spoření, dluhopisy, penzijní pojištění).

6) Zajděte do bezplatné poradny, kde se zabývají pomocí lidem v tíživé situaci

Na samotný závěr jsme si nechali tip, jenž se týká těch, kteří se už dostali do finančních problémů a nutně potřebují pomoc. Pro ně už dnes naštěstí existuje celá síť nezávislých a bezplatných občanských poraden, kde vám pomohou se ve vaší situaci zorientovat. Tyto poradny slouží např. pro osoby v exekuci, dále pak pro ty, jenž si nevědí rady, na koho se obrátit s žádosti o sociální dávku, pro ty, jenž mají zájem o oddlužení a mnoho dalších, kteří potřebují poradit. Určitě se nestyďte takovou poradnu navštívit – není to žádná ostuda a může vám to pomoci vyřešit vaše finanční problémy, minimálně s nimi alespoň začít něco dělat. Z konkrétních poraden patří k těm nejznámějším třeba Poradna při finanční tísni o.p.s., která má pobočky v Praze, Ostravě a Ústí nad Labem + výjezdní poradny v pěti dalších městech. Její služby jsou poskytovány zcela zdarma, stejně jako u mnoha jiných poraden tohoto typu, které jsou po celé ČR. Na Googlu je hledejte pod klíčovými slovy finanční poradna nebo občanská poradna. 

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *