website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Jak správně chránit svůj majetek? Pojištění dokáže pomoci

Pojištění je v posledních letech nedílnou součástí našich životů. Není se čemu divit, jelikož dokáže primárně ochránit náš majetek. Tedy nikoliv tak, že by nabídlo přímo fyzickou ochranu, ale spíše tím způsobem, že pojistky kompenzují případné škody. To se samozřejmě může hodit v celé řadě situací. Pokud i vy hledáte správnou ochranu vašeho majetku, pojďme se podívat na jednotlivé možnosti pojistek, které dnes na trhu existují. A hned na úvod musíme říci, že je z čeho vybírat.

Contents

Základní pojištění majetku může mít mnoho podob

Podívejme se nejprve na to, co vlastně náš majetek je. Mohou to být třeba věci uvnitř našeho domu nebo bytu. Stejně tak to může být i nemovitost jako taková. Mezi majetek je však počítán třeba i náš automobil, nebo vše, co máme v kufrech zabalených na dovolenou. Od toho se následně odvíjí konkrétní varianty pojistek, které si můžeme sjednat.

Zapomínat bychom neměli ani na to, že daná pojistky mohou nabídnout různé možnosti ochrany. Co tím chceme říci? Primárně to, že je třeba myslet i na to, proti jakým rizikům nás pojištění vlastně chrání. Chcete příklady? Může to být třeba přírodní živel, stejně jako to může být vloupání, ale i běžná krádež, nebo řada dalších rizik. To vše následně také hraje roli ve chvíli, kdy naše věci pojišťujeme.

Začneme věcmi, které máme u sebe

A to třeba na našich výletech, nebo na naší dovolené. Dané pojištění se tedy vztahuje na to, co máme jak přímo u sebe, tak například i v našich zavazadlech. Zde by měla být volba pojištění více než jasná, jelikož tou správnou je cestovní pojištění. A to takové, které bude rozšířeno i na naše zavazadla a další osobní věci. Mnoho lidí si myslí, že je určeno jenom na cesty do zahraničí, což není tak úplně pravdou. Lze ho sjednat i při plánování dovolené v naší zemi. I když klasické zdravotní výlohy zaplatí zdravotní pojistka, hodí se ho mít právě pro možnost pojištění našeho majetku.

Mezi ten nemusí nutně patřit jenom naše osobní věci, jelikož stejně tak není nic neobvyklého, pokud si pojistíme třeba sportovní výbavu. Mohou to být golfové hole, mohou to být lyže nebo snowboard, stejně jako není nic neobvyklého ani to, pokud tímto způsobem pojistíme třeba naše jízdní kolo.

Jak chránit majetek v našem domě nebo bytě?

Pojištění i na rozbitou střechu

Chraňte svůj majetek!

Nyní se podívejme na situace, které souvisí s majetkem, který máme umístěný v našem domě nebo v našem bytě. Tedy abychom byli kontrérní, je umístěný v naší domácnosti. A už toto označení jasně napovídá tomu, jak se bude jmenovat i nejvhodnější pojistka. Jedná se totiž o pojištění domácnosti, které se vztahuje právě na majetek umístěný v ní samotné. Konkrétně se může jednat o :

  • Veškeré vybavení, jako je nábytek a doplňky
  • Všechny spotřebiče, ale i elektronika
  • Jakékoliv naše osobní věci
  • Důležité dokumenty, cennosti a další osobní věci

Samozřejmostí je, že toto pojištění dokáže uhradit škody, které mohou být způsobeny celou řadou možných rizik. Konkrétně jde třeba o takové situace, kdy dojde k poškození vlivem vytopení, nebo požáru. Samozřejmostí je, že se daná pojistka může vztahovat i k dalším rizikům, jako je třeba krádež, ale i jakékoliv další možné poškození, které může vzniknout. A co při jejím uzavírání doporučujeme? Zohlednit také náš sklep, jelikož na ten se může také vztahovat.

Potřebujete pojistit objekt jako takový?

Jak chránit přímo naše věci, to již víme. Nyní se ale podívejte na to, jak pojistit samotný objekt. Tedy nemovitost, ve které bydlíme. Zde může patřit mezi nejčastější pojistná rizika třeba požár, povodeň, ale i poškození vandalem, nebo v některých případech třeba i náraz letadla. Ano, i toto riziko pojišťovny zmiňují ve svých podmínkách. Vlivem toho může dojít právě k poškození objektu. A na tom byste neměli být škodní.

V těchto případech se zcela určitě hodí pojistka, která je označována jako pojištění nemovitosti. Ta se vztahuje právě na stavbu jako takovou. I zde přichází pojišťovny s několika rozšířeními. A tak se může pojištění vztahovat třeba i na rozestavěný dům, na stavební materiál umístěný na vašem pozemku, nebo i na další příslušenství. Může to být třeba zahradní bazén, může to být zahradní chatka nebo altán, stejně jako kůlna na dřevo. To vše je dnes možné.

Jak je to s naším vozem?

Co jsme ještě nezmínili? Určitě situaci, kdy budeme chtít ochránit třeba i náš automobil, stejně jako motocykl. Zde platí, že se některé pojistky mohou vzájemně krýt. Pokud máme automobil v garáži, může se na něho vztahovat výše uvedené pojištění domácnosti rozšířené právě o garáž. Pokud však chceme auto pojistit spíše jako celek, hodí se uzavřít specializovanou pojistku. Ta nese většině lidí známý název, kterým je havarijní pojištění.

Tuto pojistku má většina lidí spjatu především s tím, že dokáže proplatit veškeré opravy, které si při dopravní nehodě na voze způsobíme. Málokdo už ale ví, že nabídne mnohem více. Pokud bychom měli být konkrétní, tak dokáže proplatit třeba i škody způsobené vandalem, nebo přírodním živlem, Vztahuje se však i na situace krádeže vozu, kdy je náš automobil odcizen. A to ať už jde o naši garáž, nebo třeba veřejné parkoviště. Důležité pouze je, aby byl vůz zabezpečený – tedy zamčený, měl stažená okna a zlodějům daný lup nijak neusnadňoval.

Pojistky jsou dobrovolné

Co o daných pojistkách můžeme říci dále? Rozhodně to, že jsou dobrovolné. U všech vyjmenovaných tedy není jakákoliv povinnost, která by snad byly spojeny s nutností si je uzavírat. Vše je výhradně na našem uvážení. Kdo však chce myslet na případné následky, které by mohli plynout z toho, že pojištěný nebude, měl by danou ochranu uzavřít. Dnes už není problém zvládnout vše z pohodlí domova, bez nutnosti kamkoliv chodit.

A co je při sjednání důležité? Zvolit nejenom správnou variantu pojistky, ale zvolit si i správné výše limitů pojistného plnění. Jde o maximální částky, které pojišťovna v případě pojistné události proplatí. Platí tedy, že by měly být primárně alespoň v takové výši, jaká je hodnota našeho pojišťovaného majetku. Jedině tak máte jistotu, že nedojde k takzvanému podpojištění. Doporučujeme pojistky také pravidelně revidovat a danou částku v případě potřeby také upravovat.

3/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *