Jaká podnikatelská forma je pro vás ideální?
Podnikání je dnes pro řadu lidí velmi lákavou možností, jak se mohou postavit na vlastní nohy. Pokud i vy o něčem podobném přemýšlíte, to stále častěji, budou se vám hodit naše informace o tom, jak můžete začít. A to s ohledem na to, jaká podnikatelská forma bude pro vaše konkrétní potřeby nejlepší.
Contents
Nejznámější podnikatelská forma je živnost
Živnostenské oprávnění, dříve živnostenský list. To je dnes poměrně vyhledávaná možnost pro mnohé, kteří chtějí se svým podnikáním začít úplně od nuly. Tato forma je vhodná především v situaci, kdy plánujete:
- Podnikat spíše sami
- Vydělávat především na své živobytí
- Nabízet služby a zboží jednoduššího rázu
Velkou výhodou dané možnosti není jenom celková všestrannost, ale i dostupnost živnostenského oprávnění. Pokud doložíte, že nemáte záznam v trestním rejstříku, může vám být za několik dní živnost vydána a podnikatelská forma vám je dána. Ceny se pohybují okolo tisíce korun, s čímž jasně souvisí to, že ani potřebný kapitál není třeba jakkoliv složitě shánět. Následně už stačí zařídit vše na pojišťovně, sociálním odboru, stejně jako na finančním úřadě a můžete začít s vlastním byznysem.
Jsou i případy, kdy se bez živnosti obejdete
Nezapomínejte na to, že podle našeho právního řádu musí být v podstatě každá ekonomická činnost vyvíjená za účelem zisku podnikáním. A tomu je třeba dít určitou formu. Ne vždy to ale musí platit, jelikož jsou i příklady, když živnostenský list nesní potřeba. Jedná se hlavně o takzvaná svobodná povolání. Zde tedy platí, že pokud se chcete stát například umělcem, nebo chcete psát knihy, není nutná žádná podnikatelská forma. Zůstáváte stále běžnou fyzickou osobou. To vás ale nijak neosvobozuje od nutnosti vystavovat faktury a vést alespoň základní daňovou evidenci. Už proto si mnozí lidé raději živnost zřídí, jelikož mnohdy je hranice mezi svobodným povoláním a běžnou živností velmi tenká. Ideálním příkladem může být copywriting.
Hodit se může i společnost s ručením omezením
Kdy se hodí tato podnikatelská forma? Obvykle ve chvíli, kdy to s podnikáním začnete myslet o něco vážněji. S tím může souviset situace, kdy se nechcete dostat do větších rizik, která jsou spojena s odpovědností za škodu, stejně jako můžeme mluvit i o situaci, kdy chcete podnikat s někým. Zatímco u živnosti to není možné, společnost s ručením omezením už umí nabídnout to, že ji vlastní hned několik lidí. Ty jsou následně zapsáni nejenom jako jednatelé dané firmy, ale jsou zapsáni také jako společníci. A s tím souvisí také fakt, že jsou jim rozděleny nejenom konkrétní role, ale tato podnikatelská forma umí rozdělit třeba také konkrétní podíly na zisku.
Zatímco v minulosti byla tato podnikatelská forma často spojena s nutností vložení kapitálu o minimální velikosti 200 000 Kč, dnes už ani to nutné není. Firmu tak můžete založit třeba jenom s jednou korunou v kapse. Pouze je třeba počítat se základními poplatky, které souvisí se samotným zakládáním. Ty vyjdou zhruba na 10 000 Kč. Primárně se jedná o:
- Poplatek za vydání živnostenského oprávnění pro firmu
- Poplatek notářům
- Různé kolky spojené se zapsáním do obchodního rejstříku
Co akciová společnost?
I tato podnikatelská forma může být poměrně zajímavá. Rozhodně ale musíme hned na samotný úvod říci, že se nejedná o cestu, kterou by se mohli v ideálním případě vydat začátečníci. Právě akciová společnost už je vzhledem ke svému specifiku podstatně vyšším ševelem, který souvisí nejenom s nutností mít správní radu, ale i s nutností správného rozdělování a využívání akcií, stejně jako dalších procesů ve firmě. Stejně tak je třeba myslet na výrazně vyšší firemní kapitál, nebo řadu dalších povinností, které ze zákona vyplývají. Tato podnikatelská forma tedy není vhodná pro začátečníky, ale je určena hlavně zkušeným podnikatelům. Primárně těm, kteří doposud podnikali pod hlavičkou společnosti s ručením omezením a aktuálně je jejich cílem ještě o něco prestižní forma.
Hitem se stávají také offshore firmy
Poslední možnost je pravděpodobně nejzajímavější, jelikož ji mnoho lidí volí především z toho důvodu, že může přinášet zajímavé možnosti daňové optimalizace. Ne však každému, jelikož i tato právní forma se v mnoha případech hodí spíše tomu, kdy už vydělává a tedy i odvání vysoké částky. Ten tak může svou firmu zřídit v některém z daňových rájů, kde může nejenom výrazně skrýt případné majetkové vztahy s firmou spojené, ale má zde také jistoty spojené třeba s tím, že daň neplatí vůbec, nebo formou roční paušální částky.
I když tato forma vypadá jako ideální možnost, je třeba upozornit na případná negativa. Pokud budeme své aktivity realizovat výhradně v ČR, může se stát, že se tuzemským daním stejně nevyhneme. Stejně tak platí, že se tato podnikatelská forma stává mnohem více podezřelou při kontrolách ze strany finančních úřadů. A to může vést k tomu, že s vámi tuzemští obchodní partneři nebudou chtít obchodovat, jelikož na sebe zkrátka a jednoduše nebudou chtít bezdůvodně upozorňovat svého správce daně.