website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Jaké pojištění vybrat a jaké je naopak zbytečné?

Říkáte si, jaké pojištění vybrat? Uzavřít vhodné pojištění znamená jistotu. Nikdo z nás nemůže vědět, co ho v životě potká. Mnohdy až v případě nepříjemné životní situace poznáme, jaký mělo smysl uzavřít pojištění, kryjící vzniklé škody. Nikdo nemůže předvídat živelní pohromu, úraz, vykradení či autohavárii. Právě to jsou nejčastější události, na které se rozhodně vyplatí uzavřít pojištění. Zda si ovšem sjednáte správnou pojistku, poznáte většinou až v momentě, kdy budete po pojišťovně požadovat pojistné plnění.

Contents

Úrazové pojištění

Vážný úraz může potkat každého z nás a zdraví máme jen jedno. Pokud nastanou trvalé následky, neovlivní to pouze život postižené osoby, ale i její blízké. Při uzavírání úrazového pojištění se vyplatí zjistit si, na co všechno se pojistka vztahuje. Pojistit bychom se měli na to, co potřebujeme, resp. zvolit si rozsah pojistných rizik i výši pojistné částky individuálně dle vlastních potřeb.

Pojištěná rizika záleží na nabídce konkrétní pojišťovny, která obecně bývá následující:

  • smrt úrazem – u mnohých úrazových pojistek je toto pojištění neoddělitelnou součástí. Pokud má člověk dostačující pojištění pro tento případ, je zbytečné ho dublovat a platit dvakrát. Pojištění zajišťuje, že v případě úmrtí úrazem bude smluvená pojistná částka vyplacena osobě určené ve smlouvě
  • trvalé následky úrazu – výše vyplácené pojistné částky záleží na úrovni trvalých následků a na pojistných podmínkách. Pojišťovny používají lineární nebo progresivní plnění, které je pro pojištěného výhodnější. V případě trvalých následků pojišťovny čekají alespoň rok (některé až tři roky), než uznají, že jsou následky trvalé.

Jaké pojištění vybrat pro děti

Pojišťovny řeší každým rokem téměř 200 tisíc událostí souvisejících s dětskými úrazy, jejichž počet roste zvláště v době letních prázdnin. Děti mohou zapomenout na školní povinnosti a naplno se věnovat nejrůznějším aktivitám. K těm patří i rizikové ježdění na kole či na bruslích, skákání na trampolíně a koupání. V posledních letech jsou to i úrazy malých děti v domácích bazénech. Tyto aktivity jsou nejčastější příčinou úrazů. Když řešíte,  jaké pojištění vybrat, toto byste měli brát v potaz.

Některé pojišťovny proto nabízejí krátkodobé pojištění úrazu dětí třeba na konkrétní plánované období. Může to být na dobu letního tábora, školy v přírodě či návštěvy prarodičů. Toto pojištění pokrývá i léčení úrazů s trvalými následky. V nabídce jsou i skupinová pojištění pro děti, které jdou například plavat, takže pojistná doba může trvat třeba jen tři hodiny. Skupinové krátkodobé pojištění si mohou sjednat i organizace, které akci pořádají. Věk pojištěných dětí je u jednotlivých pojišťoven přibližně stejný. Bývá to od narození do 17 let, u jiné od 6 měsíců do 15 let apd.

Někteří rodiče úrazové pojištění pro dítě odmítají s tím, že je přece neetické vydělávat na úrazu vlastního dítěte. Logické je, že dítě nebudeme pojišťovat pro případ smrti. Dítě není živitel rodiny, není na něm závislý nikdo, kdo by zůstal bez prostředků. Své opodstatnění však má rozhodně pojistka pro případ úrazu s progresivním plněním. Zůstane-li dítě s trvalými následky v dlouhodobém ošetřování, musí s ním jeden rodič zůstat doma a rodina přijde o jeho příjem, nebo musí platit ošetřovatelku.

Některé pojišťovny nabízejí také výhodnější rodinné úrazové pojištění. Lze tak pojistit i 4 dospělé a 4 děti jedinou smlouvou.

Pojistka „na blbost“

Tak se lidově říká pojištění odpovědnosti za škodu, jehož smyslem je krytí veškerých škod, které způsobíte vy nebo vaše děti či vaši domácí mazlíčci. Například vám praskne hadička přívodu vody k pračce a vy vytopíte sousedy, nebo vaše dítě rozbije míčem cizí okno či váš pes na někoho skočí a ušpiní mu oblečení. Tyto škody uhradíte z pojistky. Při sjednávání dejte pozor na výluky, jejichž seznam je poměrně rozsáhlý. Pojišťovny zpravidla nevyplácí plnění za škody způsobené příbuznými. Smůlu budete mít také v případě způsobení škody úmyslně či pod vlivem alkoholu nebo drog. Některé pojišťovny také vylučují hrubou nedbalost.

Pojištění domácnosti a majetku

Bezpečí, klid a jistotu domácí pohody může narušit řada nepředvídatelných událostí. Proto se rozhodně vyplatí sjednat pojištění domácnosti, kterým ochráníte nejen veškeré vybavení, peníze či cennosti, elektroniku nebo jízdní kola, ale dokonce i domácí zvířátka. Spoléhat na štěstí a náhodu, že zrovna vám se nemůže nic zlého přihodit, je velkým hazardem. Účelem pojištění domácnosti je ochrana nemovitosti a jejího vybavení, ale nespadá do něj pojištění rekreační chaty či chalupy. V těchto případech je třeba uzavřít jinou pojistnou smlouvu.

Havarijní pojištění

Jaké pojištění vybrat pro motoristy? Motoristé jsou povinni platit povinné ručení. Vedle něho je dnes téměř nezbytností havarijní pojištění. Je však třeba zvážit stáří vozidla. Asi by bylo zbytečné platit havarijní pojištění u vozidla, které je zralé na odpis.

Havarijní pojistka kryje škody na vašem autě, motorce či čtyřkolce. Může ovšem krýt i rizika jako je odcizení, živelné pohromy, vandalismus apd. Sjednává se na delší dobu, ale lze uzavřít i krátkodobé nebo sezónní. Dalším typem je krátkodobá pojistka na dovolenou, která kryje škody vzniklé následkem bouračky, ale i poškozením či ukradením vozidla.

Specifickou skupinou jsou motorkáři, kteří většinou nejezdí v zimě. Pojišťovny jim nabízejí tzv. sezónní havarijní pojištění, které motocyklistu kryje pro případ havárie a dalších rizik pro období, kdy jezdí. Teď už máte jasno,  jaké pojištění vybrat?

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *